facebook RSS # #

18.10.2019 07:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-08-30 13:43       aktualizacja: 2018-08-30 14:08       PRAWO BUDOWLANE
  A A A

Początki specustawy. Soboń: samorządy muszą nauczyć się nowej specustawy mieszkaniowej; ministerstwo pomoże

Początki specustawy. Soboń:  samorządy muszą nauczyć się nowej specustawy mieszkaniowej; ministerstwo pomoże
Fot. Fotolia
Przepisów nowej specustawy mieszkaniowej muszą nauczyć się także samorządy. Ministerstwo będzie im pomagać i odpowiadać na pytania - zadeklarował wiceszef MIiR Artur Soboń. Jego zdaniem pierwsze wnioski o lokalizację inwestycji na podstawie nowych przepisów powinny pojawić się w ciągu miesiąca, dwóch.

Wiceminister pytany o skutki wejścia w życie ustawy o ułatwieniach w realizacji inwestycji mieszkaniowych, zaznaczył, że "wnioski inwestorów wymagają przygotowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej".

"W procedurze opisanej w specustawie wniosek inwestora musi uwzględnić wyniki analizy dostępności, wymaganej przez specustawę infrastruktury: szkół, przedszkoli, miejsc rekreacji" - powiedział Soboń.

"Dopiero możliwość nabycia odpowiedniej działki na zasadach rynkowych, po przeprowadzeniu analizy biznesowej - ile mieszkań może powstać, czy standardy specustawy są spełnione, jak wygląda lokalny rynek mieszkaniowy - pozwolą na przygotowanie koncepcji" - powiedział Soboń.

"Inwestor musi przedstawić dojrzały pomysł i dołączyć koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, dlatego przygotowanie wniosku zajmie inwestorom trochę czasu" - zaznaczył Soboń. Jak dodał, "nowych przepisów muszą się nauczyć także samorządy". Ministerstwo będzie pomagać samorządom i odpowiadać na ich ewentualne pytania w sprawie przepisów.

"Będziemy wyjaśniać wątpliwości. Czas rozpatrywania wniosku wymaga sprawności urzędów. Wiemy, że jest potrzeba, żeby nauczyć się nowych przepisów, zwłaszcza, że podczas prac nad projektem straszono ustawą" - przypomniał wiceminister.

"Jestem przekonany, że inwestorzy będą korzystać z sygnałów płynących od samorządów". "Są gminy, które oczekują na mieszkania i chętnie przyjmą inwestycje na podstawie specustawy oraz takie, które mają wątpliwości. Zachęcam do obserwowania tych, którzy będą przecierać szlaki na podstawie specustawy" - dodał.

Przepisy specustawy mieszkaniowej mają przyspieszyć m.in. budowę lokali w ramach rządowego programu Mieszkanie plus. Rada Gminy będzie w ciągu 60 dni podejmować decyzję w sprawie wniosku inwestora dla przedsięwzięcia obejmującego budowę, zmianę sposobu użytkowania lub przebudowę, w wyniku której powstanie budynek lub budynki mieszkalne wielorodzinne o łącznej liczbie lokali mieszkalnych nie mniejszej niż 25 lub 10 budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Inwestycję będzie można zlokalizować niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, pod warunkiem, że nie jest sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz uchwałą o utworzeniu parku kulturowego.

Jak zauważyło biuro prasowe MIiR, "warunek +niesprzeczności+ ze studium nie dotyczy terenów, które w przeszłości były wykorzystywane jako tereny kolejowe, wojskowe, produkcyjne lub po usługach pocztowych, a obecnie funkcje te nie są na tych terenach realizowane".

Przygotowanie inwestycji mieszkaniowej będzie poprzedzać sporządzenie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, uzasadniającej rozwiązanie funkcjonalno-przestrzenne, z uwzględnieniem charakteru zabudowy miejscowości i okolicy, w której inwestycja mieszkaniowa ma być zlokalizowana.

Przepisy ustawy o ułatwieniach w realizacji inwestycji mieszkaniowych weszły w życie 22 sierpnia, z wyjątkiem zapisów dotyczących ograniczenia lokalizowania inwestycji mieszkaniowych na terenach rolnych w granicach administracyjnych miast. Te zmiany wchodzą w życie 7 września 2018 r.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25