facebook RSS # #

21.07.2018 15:17

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2013-09-30 16:29       aktualizacja: 2013-09-30 19:09       PROCEDURY
  A A A

Zdaniem ministra. Zyskają gminy, które wprowadzą dobrą segregację odpadów

Zdaniem ministra. Zyskają gminy, które wprowadzą dobrą segregację odpadów
Fot.PAP/W.Pacewicz

Na nowym systemie gospodarki odpadami zyskają samorządy, które wprowadzą prawidłową segregację odpadów – uważa minister środowiska Marcin Korolec.


Dzięki temu, jego zdaniem, gospodarkę odpadami można będzie przekształcać w gospodarkę surowcami wtórnymi.


„Na tym systemie wygrają te samorządy lokalne, które postawią na jakość segregacji. (...) Zyskają te samorządy, które będą umiały wprowadzić prawidłową segregację i wtedy będą miały produkt, którym będą mogły się dzielić z przemysłem, który będzie gotowy do odbierania tego surowca” - powiedział Korolec na konferencji prasowej w Lublinie.


Minister podkreślił, że właściwa segregacja szkła, papieru czy plastiku jest podstawowym warunkiem, aby uzyskiwać dobre jakościowo surowce wtórne, które będą mogły odbierać zakłady przemysłowe.


- Tylko czysty i dobrze posegregowany papier będzie odbierany przez papiernie, bo inaczej normy tych papierni nie będą pozwalały na to, żeby byle co używać do produkcji - dodał.


Jego zdaniem dzięki takim działaniom z gospodarki odpadami można będzie przechodzić w gospodarkę surowcami wtórnymi.


- Znamy przypadki w Skandynawii czy w innych rozwiniętych państwach, gdzie odbiór posegregowanych odpadów odbywa się za darmo, dlatego właśnie, że one są surowcem. I gdybyśmy umieli doprowadzić do takiego systemu, to byłoby to ze skutkiem pozytywnym i dla mieszkańców, i dla gospodarki - dodał.


Korolec przypomniał, że do 2020 r. masa odpadów składowanych na wysypiskach w Polsce ma się zmniejszyć o 65 proc. Do tego samego roku poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, plastiku, metali i szkła ma sięgnąć co najmniej 50 proc. w stosunku do ogólnej masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r.


W Polsce obecnie ponad 70 proc. śmieci trafia na wysypiska, a tylko ok. 11 proc. jest poddawanych odzyskowi.


- Wymaga to pewnego wysiłku i myślenia perspektywicznego od wszystkich – i od mieszkańców, i od władz lokalnych, i od samorządu województwa, i od władzy centralnej. Jest potrzebne współdziałanie, abyśmy umieli przestawić się na tworzenie gospodarki surowcami - dodał.


W ocenie Korolca nowy system na Lubelszczyźnie funkcjonuje dobrze, a zgłaszane uwagi dotyczą spraw, które już wcześniej były sygnalizowane.


Minister powtórzył już wcześniejsze swoje zapowiedzi o wprowadzeniu korekt do nowej ustawy. Nowelizacja dotyczyłaby m.in. wskazania wprost obowiązków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które mają zbierać deklaracje i opłaty śmieciowe od swoich mieszkańców, a także miałaby wprowadzić zapisy, dzięki którym w przypadku zmiany uchwał przez samorząd, obywatele nie będą musieli składać kolejnych deklaracji.


Na Lubelszczyźnie, jak poinformowała wojewoda Jolanta Szołno-Koguc, tylko w jednej gminie Mircze postępowanie przetargowe w sprawie odbioru odpadów nie jest jeszcze rozstrzygnięte, a we wszystkich pozostałych gminach firmy odbierające śmieci są już wybrane. (PAP)


 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2013-10-02 10:40:31
urzędnik: Moja Gmina od lat segreguje odpady, śmiem twierdzić, że należy do tych w których system segregacji się sprawdził. A co zyskała na zmianie ustawy? Podwyżka stawek o 100 % i mnóstwo biurokracji!! I to jest ta rewelacyjna zmiana przepisów!!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25