facebook RSS # #

16.02.2019 21:33

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-12-20 11:07       aktualizacja: 2016-12-20 15:10       PROCEDURY
  A A A

8 lat po seksaferze. Ewidentnie nasz wymiar sprawiedliwości nie jest wydolny...

8 lat po seksaferze. Ewidentnie nasz wymiar sprawiedliwości nie jest wydolny...
Przeciąganie sprawy
niczemu dobremu nie służy
Fot.Fotolia

Olsztyńscy samorządowcy są zdumieni i zszokowani skierowaniem do ponownego rozpoznania sprawy b. prezydenta miasta Czesława Małkowskiego oskarżonego o gwałt i usiłowanie gwałtu.


Uważają, że tak długie rozstrzyganie sprawy nie służy ani miastu, ani żadnej ze stron.


We wtorek, po 8 latach od wybuchu tzw. seksafery w olsztyńskim ratuszu, elbląski sąd okręgowy uchylił zapadły we wrześniu 2015 r. po 4-letnim procesie nieprawomocny wyrok Sądu Rejonowego w Ostródzie, skazujący Małkowskiego na karę 5 lat więzienia bez zawieszenia.


Były prezydent został wówczas uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży, oraz usiłowania gwałtu, przy czym - w ocenie sądu - czynu tego miał się dopuścić, wykorzystując relację zależności. Z powodu przedawnienia umorzone zostały natomiast zarzuty dotyczące molestowania.


Od wyroku I instancji odwołały się obie strony - prokuratura chciała zaostrzenia kary, a obrona walczyła o całkowite uniewinnienie Małkowskiego. W wyniku wtorkowego wyroku sprawa ponownie wróci do sądu I instancji, który będzie musiał powtórzyć proces.


"To zdumiewające i szokujące, że osiem lat od ujawnienia sprawy wracamy niemalże do punktu wyjścia" - skomentował decyzję elbląskiego sądu radny Nowoczesnej Tomasz Głażewski, który po wybuchu tzw. seksafery w olsztyńskim ratuszu przez kilka miesięcy kierował pracami magistratu. Głażewski zwrócił uwagę, że od ośmiu lat zarówno Małkowski, jak i poszkodowane kobiety "trwają w zawieszeniu i nie wiedzą, jaka jest ocena prawna ich zachowań".


Również prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przyznał w rozmowie z PAP, że wtorkowa decyzja sądu go zaskakuje. "Aż trudno to komentować. Ewidentnie nasz wymiar sprawiedliwości nie jest wydolny. Dla obu stron lepiej by było, by profesjonalnie, sprawiedliwie i w szybkim czasie tę sprawę wyjaśnić. Przeciąganie jej osiem lat niczemu dobremu nie służy" - powiedział Grzymowicz.


Większość radnych Olsztyna odmówiła PAP komentarza w sprawie decyzji elbląskiego sądu. "Tu nie ma co komentować, trzeba cierpliwie dalej czekać. Miejmy nadzieję, że już nie tak długo" - powiedziała przewodnicząca rady miasta Halina Ciunel z PO.


Od komentarza powstrzymali się m.in. radni PiS Leszek Araszkiewicz i Elżbieta Wirska.


"Taka decyzja sądu oznacza, że teatr z aktorem Małkowskim w roli głównej nadal będzie trwał. A to nie jest dobre, to będzie służyło umacnianiu w mieście mitu skrzywdzonego Małkowskiego" - powiedział PAP radny SLD Krzysztof Kacprzycki.


W ocenie politologa dr Wojciecha Szalkiewicza sprawa zachowań Małkowskiego utraciła przez lata wymiar polityczny. "Teraz to sprawa wyłącznie między panem oskarżonym a sądem. Wymiar polityczny tej sprawy może wrócić, jeśli pan Małkowski kolejny raz zechce wystartować w wyborach samorządowych".


W rozmowie z PAP dr Szalkiewicz podkreślił, że tak długie rozstrzyganie "zapewne niełatwej i skomplikowanej sprawy Małkowskiego" to kompromitacja wymiaru sprawiedliwości. "To się ciągnie nieprzyzwoicie długo, przeciąganie takiej sprawy w nieskończoność nie służy wizerunkowi sądu"- ocenił dr Szalkiewicz.


Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
wk/Serwis Samorządowy PAP


 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25