facebook RSS # #

17.01.2019 06:49

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-12-20 10:15       aktualizacja: 2016-12-20 15:18       PROCEDURY
  A A A

Mandat za Sarnę. Złożył skargę kasacyjną, bo nie zgadza się z orzeczeniem WSA

Mandat za Sarnę. Złożył skargę kasacyjną, bo nie zgadza się z orzeczeniem WSA
Burmistrz Olecka złożył
skargę kasacyjną
Fot.Fotolia

Burmistrz Olecka Wacław Olszewski złożył skargę kasacyjną w sprawie wygaszenia jego mandatu przez wojewodę warmińsko-mazurskiego. Skargę rozpatrzy Naczelny Sąd Administracyjny. Według CBA samorządowiec złamał ustawę antykorupcyjną.


W październiku Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Olsztynie oddalił skargę Olszewskiego na decyzję o wygaszeniu mu mandatu burmistrza, którą w marcu podjął wojewoda. Sąd podzielił ocenę wojewody, że samorządowiec złamał ustawę antykorupcyjną, ponieważ pełnił jednocześnie funkcję prezesa zarządu koła łowieckiego "Sarna", które prowadziło działalność gospodarczą. Wyrok jest nieprawomocny.


Olszewski poinformował we wtorek PAP, że złożył skargę kasacyjną, bo całkowicie nie zgadza się z orzeczeniem WSA. Jak mówił, liczy, że wygra przed NSA w Warszawie. Ocenił, że w przypadku przepisów antykorupcyjnych intencją ustawodawcy nie było pozbawianie samorządowców mandatów w takich sytuacjach jak jego. Zapewnił, że kierowanie kołem łowieckim traktował wyłącznie jako działalność społeczną i nie pobierał za to wynagrodzenia.


Olecki samorządowiec może pełnić swoją funkcję, dopóki procedura prawomocnie się nie zakończy. Dopiero gdyby wyrok NSA byłby dla niego niekorzystny, zostanie wyznaczony komisarz, który będzie pełnił obowiązki do czasu przedterminowych wyborów.


Według ustaleń delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku, burmistrz od kwietnia 2010 r. do stycznia 2016 r. pełnił funkcję prezesa koła "Sarna", które co roku uzyskiwało przychody ze sprzedaży upolowanej zwierzyny czy udostępniania strzelnicy myśliwskiej i było podatnikiem VAT. W ocenie CBA naruszało to ustawowy zakaz łączenia funkcji w samorządzie z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Wojewoda warmińsko-mazurski musiał wydać zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu burmistrza, bo dwukrotnie nie zrobiła tego w ustawowym terminie olecka rada miasta. O podjęcie takiej uchwały przez radnych wnioskowało pod koniec ub. roku CBA. W lutym tego roku o to samo wystąpił wojewoda.


Zgodnie z przepisami, wygaśnięcie mandatu wójta, burmistrza i prezydenta miasta następuje m.in. wtedy, gdy naruszony jest ustawowy zakaz łączenia tej funkcji z prowadzeniem działalności gospodarczej. Samorządowiec jest obowiązany w ciągu trzech miesięcy od złożenia ślubowania zrzec się funkcji lub zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
wk/Serwis Samorządowy PAP


 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25