facebook RSS # #

19.02.2020 14:23

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-07 14:18       aktualizacja: 2017-12-07 17:19       PROCEDURY
  A A A

Dowód na nowo. Dokumenty publiczne będą bezpieczne i funkcjonalne

Dowód na nowo. Dokumenty publiczne będą bezpieczne i funkcjonalne
Fotolia
E-dowody mogą trafić do użytku w pierwszym kwartale 2019 roku – zapowiada MSWiA. Resort zajmuje się też systemem bezpieczeństwa dokumentów publicznych.

Podczas konferencji "Impact Fintech'17" w Katowicach Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) poinformowała, że technicznie jest gotowa do produkcji e-dowodów. Pierwszy kwartał 2019 roku to możliwy termin, w którym trafią one do użytku.

Podczas dwudniowej konferencji "Impact Fintech'17" w Katowicach Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zaprezentowała nowoczesne rozwiązania związane z produkcją e-dowodu. O stanie przygotowań do wprowadzenia polskiego dowodu osobistego rozmawiali podczas debaty "PL-ID: are we there yet?" (PL_ID: jesteśmy tam jeszcze?") sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Zdzikot i członek Zarządu PWPW S.A. Robert Malicki.

Opracowaną przez trzy resorty – cyfryzacji, spraw wewnętrznych i administracji oraz zdrowia - koncepcję e-dowodu Rada Ministrów przyjęła w sierpniu. Obecnie w zespole międzyresortowym w Komitecie Sterującym - trwają prace projektowe.

"Mamy nadzieję, że zakończą się - tak jak pierwotnie zakładaliśmy - wdrożeniem tego nowego dokumentu, nowego dowodu osobistego z czipem, w pierwszym kwartale 2019 roku" - powiedział Tomasz Zdzikot.

Według wiceministra, dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie najbardziej powszechnym i bezpiecznym rozwiązaniem potwierdzającym tożsamość w świecie cyfrowym, umożliwiającym rozwój usług on-line.

Każdy będzie mógł złożyć wniosek o nowy dowód. Dokument będzie miał kilka nowych funkcjonalności, m.in. składanie oświadczeń woli, zdobycie poświadczenia wizyty u lekarza czy wyrażenie zgody na dostęp do dokumentacji medycznej.

"To będzie rozwiązanie absolutnie elastyczne. Każdy pomysł, przy którym będzie można wykorzystać tożsamość cyfrową, znajdzie zastosowanie" - podkreślił Robert Malicki. "Damy klucz będący nośnikiem tożsamości cyfrowej obywateli, który można będzie zastosować w zasadzie wszędzie" - dodał.

Jednocześnie, jak poinformowało MSWiA, przyjęty niedawno przez rząd projekt ustawy o dokumentach publicznych stworzy skuteczny system bezpieczeństwa dokumentów publicznych. Jak czytamy na stronie internetowej resortu, „potrzeba kompleksowego uregulowania kwestii dokumentów publicznych wynika z zagrożeń przestępstwami fałszowania dokumentów, wpływającymi bezpośrednio na bezpieczeństwo państwa i poczucie bezpieczeństwa obywateli”.

Ministerstwo podkreśla, że przepisy dotyczące dokumentów są rozproszone w blisko 400 aktach prawnych, co m.in. powoduje, że brakuje jednolitych standardów zabezpieczeń przed fałszowaniem.

W projekcie dokonano klasyfikacji dokumentów publicznych ze względu na ważność. Do pierwszej kategorii zaliczono dokumenty najistotniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa – m.in. dowód osobisty, paszport, Karta Polaka, prawo jazdy. W drugiej kategorii znalazły się dokumenty m.in. dotyczące broni, potwierdzające wykształcenie wyższe oraz świadectwa dojrzałości. Trzecią kategorią objęto dokumenty mające wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i prawnego, w tym koncesje, pozwolenia, licencje, zaświadczenia, świadectwa i certyfikaty. Dla poszczególnych kategorii ustalono minimalne zabezpieczenia przed fałszerstwem.

Przy ministrze spraw wewnętrznych i administracji zostanie utworzona Komisja do spraw dokumentów publicznych, która m. in. będzie brać udział w opracowywaniu nowych wzorów dokumentów. Ustawa określi też wymagania dla wytwórców dokumentów publicznych.

Projekt zakłada budowę Rejestru Dokumentów Publicznych, który będzie prowadzony przez MSWiA. Rejestr umożliwi obywatelom dostęp on-line do wzorów obowiązujących dokumentów publicznych z opisem podstawowych zabezpieczeń i sposobu weryfikacji autentyczności dokumentu.

kkż/
TAGI: PROCEDURY
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25