facebook RSS # #

28.01.2020 17:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-11-17 12:37       aktualizacja: 2016-11-17 17:56       PROMOCJA
  A A A

Kino Nowy Sącz. Dzięki dostępności sprzętu entuzjaści kina robią filmy w domu...

Kino Nowy Sącz.  Dzięki dostępności sprzętu entuzjaści kina robią filmy w domu...
Entuzjaści kina robią filmy w domu
- mówi Robert Gliński
Fot.PAP/R.Guz
„To jest czas, kiedy mniejsze miasta, przegrane w konfrontacji z metropoliami, usiłują przebić się z informacją o sobie, korzystając ze wsparcia kultury” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech.

Projekcje krótkometrażowych filmów fabularnych, spotkania z twórcami i koncert muzyki filmowej znajdą się w programie 1. Edycji Festiwalu Filmowego NOWE KINO-NOWY SĄCZ, który odbędzie się w dniach 25-26 listopada w nowosądeckim Miejskim Ośrodku Kultury.

Jak powiedział podczas czwartkowej konferencji dyrektor artystyczny festiwalu Rober Gliński, krótkie filmy fabularne stają się coraz bardziej popularną formą sztuki zarówno wśród studentów szkół filmowych, jak również amatorów. „Entuzjaści kina robią filmy w domu. Sprzęt jest powszechnie dostępny i łatwiej je realizować, a druga kwestia to łatwość pokazywania filmów. Fantastycznie, że Nowy Sącz chce tę formę popularyzować” – podkreślił.

Imprezę rozpoczną projekcje dzieł pozakonkursowych. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję obejrzeć film pt. „Dzień Babci” w reżyserii Miłosza Sakowskiego, przedstawiający losy wyłudzacza pieniędzy metodą „na wnuczka”; czarną komedię „Fast food” (reż. Eryk Lenartowicz), której bohaterem jest młody mężczyzna w stanie melancholii oraz „Lokatorki” wyreżyserowane przez Klarę Kochańską.

Pierwszego dnia festiwalu zobaczymy również część filmów konkursowych. Wśród nich m.in. „Głód” w reżyserii Grzegorza Paprzyckiego, opowiadający historię chłopaka, który pewnego dnia staje się świadkiem dramatycznego zdarzenia i „Honor” (reż. Mateusz Żegliński), kreślący portret nacjonalisty.

Kolejnego dnia imprezy uczestnicy obejrzą pozostałe produkcje konkursowe, m.in. „Delikatne stópki, w których siedzi piach” (reż. Filip Przepiórski), przedstawiające losy małej dziewczynki, przemierzającej świat w poszukiwaniu ciepła i miłości; „Śledztwo the inquest” (reż. Ena Kielska), czyli historię prywatnego detektywa, który przyjeżdża do miasta, by rozwiązać tajemnicę seryjnych zaginięć mieszkańców, a także film poświęcony życiu młodej bokserki pt. „W narożniku” (reż. Maciej Bartosz Kruk).

Prezentacje filmów zwieńczą spotkania z twórcami, umożliwiające uczestnikom poznanie kulisów powstawania dzieł oraz wymianę doświadczeń.

Na zakończenie festiwalu odbędzie się uroczyste ogłoszenie werdyktu jury oraz projekcja zwycięskiego filmu, którą poprzedzi koncert muzyki filmowej w wykonaniu Sądeckiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Leszka Mieczkowskiego. Gościnnie w koncercie wystąpi Hadrian Filip Tabęcki.

„To jest czas, kiedy mniejsze miasta, przegrane w konfrontacji z metropoliami, usiłują przebić się z informacją o sobie, korzystając ze wsparcia kultury. Każde wydarzenie kulturalne organizowane w małym mieście staje się świętem i stanowi autentyczny dialog twórców z publicznością” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech.

„Imprezy w metropoliach odbywają się równolegle i publiczność niejako jest do nich przyzwyczajona. W takim mieście jak Nowy Sącz ludzie przeżywają każdą chwilę, bo żyje się wolniej. Zachęcam do tego, żeby przenosić wielkie festiwale do miast mniejszych, bo wtedy przeżycia będą bogatsze” – dodał.

NOWE KINO-NOWY SĄCZ jest ogólnopolskim festiwalem filmowym i przeglądem krótkometrażowej fabularnej twórczości filmowej, skierowanym to studentów szkół filmowych, ale otwartym również na niezależne produkcje filmowe. Festiwal ma na celu inicjowanie i propagowanie nowatorskich działań kulturalnych zarówno wśród twórców, jak i odbiorców. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

dap/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25