facebook RSS # #

19.08.2019 19:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-18 16:45       aktualizacja: 2018-01-19 10:54       RADNY
  A A A

Zadanie na potem. Zmiany w ustawach samorządowych od nowej kadencji

Zadanie na potem. Zmiany w ustawach samorządowych od nowej kadencji
Fot. PAP/K. Świderski
Nowe obowiązki wynikające z nowelizacji ustaw samorządowych jednostki samorządu terytorialnego będą musiały wypełniać od następnej kadencji.

We wtorek w Dzienniku Ustaw ukazała się ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. W artykule „Nowe obowiązki” wymieniliśmy zmiany wprowadzone do ustaw samorządowych.

„W związku ze zmianami w ustawie o samorządzie. To jak mniemam wymaga zmian np. w regulaminach rad itp. itd.? A czy Redakcja mogłaby uzyskać jakieś stanowisko odpowiednich ministerstw? :)” – napisał w komentarzu pod artykułem Artur, nasz Czytelnik.

Zgodnie z życzeniem pytanie przesłaliśmy do Ministerstwa Administracji i Spraw Wewnętrznych.

„[Kwestie te] reguluje art. 15 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych” – wskazał w odpowiedzi resort.

Zgodnie z art. 15 przepisy ustaw, o których mowa w art. 1, art. 2, art. 3 (chodzi odpowiednio o nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym i ustawy o samorządzie województwa) stosuje się do kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego następujących po kadencji, w czasie której ustawa weszła w życie.

Sama nowelizacja wchodzi zaś w życie 31 stycznia 2018 r.

aba/
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-01-19 14:24:44
Piotr: Bardzo ciekawie zapowiada się praca urzędników wyborczych. Autor nowelizacji nie ma pojęcia o ich pracy. Nie wyobrażam sobie pracy w innej gminie jako urzędnik wyborczy niż ta, w której jestem zatrudniony!!! Przecież urzędnik wyborczy w danej gminie z reguły od lat jest ten sam i ma w jednym placu organizację wyborów, zna specyfikę danej jednostki. Jak dopuścić osobę spoza urzędu do "swojej" jednostki???
 
2018-01-19 10:06:56
brak: Bez przesady, czytanie ze zrozumieniem to poziom Szkoły Podstawowej
 
2018-01-19 07:54:11
iwa: Brawo i w końcu mamy jasność! w gąszczu przepisów które zawiera nowelizacja trzeba być na prawdę "zdolnym" aby wiedzieć, co kiedy wchodzi w życie! i co się zmienia...
Całe szczęście, że mamy ten portal:)
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25