facebook RSS # #

16.02.2020 22:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-27 06:12       aktualizacja: 2018-03-27 15:12       RADNY
  A A A

Bez chaosu. Radni Sopotu przyjęli nową uchwalę krajobrazową

Bez chaosu. Radni Sopotu przyjęli nową uchwalę krajobrazową
Fot. UM Sopot
Z Sopotu zostaną usunięte lawety, kasetony i siatki reklamowe – zakłada nowa uchwała krajobrazowa. Radni i prezydent chcą, aby zniknęły krzykliwe i brudne banery z płotów i ścian budynków.

Sopocka uchwała krajobrazowa, którą radni przyjęli w poniedziałek, powstała w wyniku konsultacji społecznych. Jej celem jest uporządkowanie środowiska wizualnego w mieście i ustalenie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych, urządzeń reklamowych, szyldów i ogrodzeń.

„Braliśmy pod uwagę interesy wielu środowisk, ale najważniejszym był interes krajobrazu, który w Sopocie jest tak piękny, że naszym obowiązkiem jest go chronić. Wspólnie z mieszkańcami odnowiliśmy blisko 400 zabytkowych kamienic, szkoda je zasłaniać krzykliwymi reklamami” - podkreślił wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski cytowany w komunikacie prasowym UM Sopotu.

Jak poinformowano w komunikacie, przyjęta przez sopockich radnych uchwała krajobrazowa „waloryzuje przestrzeń miejską pod kątem możliwości sytuowania reklam, zarówno w kontekście ochrony konserwatorskiej historycznych wartości przestrzenno-architektonicznych miasta Sopotu, jak również przewiduje możliwość umieszczenia odpowiedniej oprawy wizualnej przy okazji miastotwórczych imprez związanych z wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi, czy społecznymi”.

Zgodnie z uchwałą, będzie możliwa tzw. reklama okolicznościowa sytuowana w przestrzeni miejskiej na 2 tygodnie przed i 1 dzień po wydarzeniu. Autopoprawką radni zrezygnowali z reklamy okolicznościowej na czas trwania kampanii wyborczej, ponieważ kwestie te reguluje Kodeks Wyborczy.

Uchwała zakłada podział miasta na 12 obszarów (np. strefa mieszkaniowa, administracji i biznesu), 8 obszarów strukturalnych, obszar indywidualnej promocji (np. Opera Leśna, ERGO ARENA, Molo) oraz 3 obszary przestrzeni układu komunikacyjnego.

Zgodnie z wytycznymi uchwały, z Sopotu zostaną usunięte: lawety, kasetony, siatki reklamowe. „Dla tablic reklamowych i urządzeń reklamowych innych niż szyldy, termin dostosowania do zasad i warunków określonych w uchwale ustalono na 12 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały. Dla szyldów na 24 miesiące, a dla istniejących, nielegalnych ogrodzeń, termin dostosowania ustala się na 4 lata” – poinformowało miasto.

Za niezastosowanie się do przepisów uchwały obowiązywać będą stawki z ustawy, a mianowicie miesiąc ekspozycji nielegalnego banneru o pow. 1, 25 m2 kosztować będzie 3,30 zł, bilbordu o pow. 18 m2 7,32 zł, a siatki wielkopowierzchniowej o pow. 72 m2 20,28 zł.

„Przestrzeń publiczna to nasze wspólne dobro i nie może być więcej zgody na chaos wizualny powodujący dewastację krajobrazu miejskiego” – podkreślają władze Sopotu.

Anna Dyksińska z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej UM Sopotu przypomniała, że Sopot od lat promuje estetyczną i uporządkowaną przestrzeń publiczną. „Radni Sopotu już 20 lat temu uregulowali w prawie miejscowym zasady dotyczące szyldów i reklam umieszczanych na budynkach i ulicach, jednak nie było skutecznych narzędzi egzekucji tego” – zaznaczyła Dyksińska. Jej zdaniem, „w Sopocie udało się w wielu przypadkach zlikwidować szpecące elewacje siatki reklamowe. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia”.

amk/
ZAŁĄCZNIKI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25