facebook RSS # #

16.02.2020 22:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-30 07:17       aktualizacja: 2018-03-30 10:00       RADNY
  A A A

Utracone zaufanie. Opolscy radni ograniczyli prezydentowi dysponowanie nieruchomościami

Utracone zaufanie. Opolscy radni ograniczyli prezydentowi dysponowanie nieruchomościami
Fot. UM Opole
Radni Opola przyjęli w czwartek uchwałę ograniczającą możliwość samodzielnego dysponowania przez prezydenta miasta Arkadiusza Wiśniewskiego nieruchomościami o wartości przekraczającej 800 tys. złotych. Powodem była utrata zaufania rady do urzędującego prezydenta.

Do tej pory prezydent bez zgody radnych mógł podejmować decyzje dotyczące nieruchomości o wartości niższej niż trzy milionów zł.

W ubiegłym tygodniu Krzysztof Drynda, przewodniczący klubu radnych Razem dla Opola, poinformował o skierowaniu pod obrady rady wniosku o zmniejszenie tej kwoty do 800 tysięcy zł. Powodem miała być utrata zaufania do urzędującego prezydenta po ujawnieniu przez opolskiego przedsiębiorcę Ryszarda Wójcika treści listu intencyjnego, jaki podpisał na początku ub.r. z przedstawicielem zarządu miasta, a dotyczącym wymiany gruntów będących w jego posiadaniu, na tereny należące do gminy Opole.

Zgodnie z listem, miasto miało otrzymać należący do Wójcika teren dworca PKS i tereny zielone w dzielnicy Grudzice. W zamian biznesmen oczekiwał działek w innych częściach miasta - m.in. położonego w centrum Opola targowiska, gdzie chciał zbudować osiedle mieszkaniowe.

Transakcję podzielono na dwie części. Pierwsza, w trakcie której miasto otrzymało teren PKS została zrealizowana. Druga została zablokowana przez radnych, którzy woleli sprzedać teren w drodze przetargu. Biznesmen spotkał się z przewodniczącymi klubów, chcąc wyjaśnić powody ich decyzji. Okazało się wówczas, że radni nie wiedzieli o ustaleniach między nim a prezydentem Wiśniewskim.

"Pan Wójcik przyszedł do nas mówiąc, że przekazał miastu teren PKS, choć zarobił na tym niewiele, ale liczył że na drugiej turze zamiany zarobi więcej. Nie mamy nic przeciwko wymianie jako takiej, ale sposób w jaki działa pan prezydent, budzi nasze zaniepokojenie" - powiedział przewodniczący klubu radnych PiS Sławomir Batko.

"Byliśmy jako radni oszukiwani przez pana prezydenta. Zwodził nas, radnych i mieszkańców Opola. Nasza propozycja radykalnego zmniejszenia kwoty, powyżej której prezydent będzie musiał uzyskać zgodę rady, jest wyrazem utraty zaufania do pana Wiśniewskiego i jego stylu zarządzania miastem" - argumentował radny Drynda.

Swoje zastrzeżenia zgłosili także radni opozycyjnej PO i Mniejszości Niemieckiej. W obronie prezydenta stanął klub radnych Arkadiusza Wiśniewskiego.

"Wiemy już, że pan Wójcik nie przekazałby dworca PKS, gdyby nie miał obiecanego terenu targowiska. Nie wiemy, czy za jakiś czas nie przyjdą do nas kolejni przedsiębiorcy, z którymi podpisano takie listy i będą domagać się ich realizacji. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni +podstolikowym+ transakcjom w tajemnicy przed radą. W ten sposób cofamy się do czasów prezydenta Leszka Pogana (były prezydent Opola z ramienia SLD skazany za korupcję -przyp. red)" - powiedział Zbigniew Kubalańca (PO).

Prezydent Wiśniewski nie zgodził się z opinią radnych. Jak zapewnił, jego działania były całkowicie zgodne z prawem i przyniosły miastu wyłącznie korzyści. Zdaniem Wiśniewskiego, oczekiwana przez radnych pełna jawność transakcji spowoduje, że miasto będzie na przegranych pozycjach podczas zakupów gruntów. "Nic z tego dobrego dla miasta nie wyjdzie" - powiedział.

Zdaniem prezydenta, atak ze strony części radnych to przejaw kampanii wyborczej prowadzonej przez - jak to określił - "karmazynową" koalicję PiS i PO. "Karmazyn to kolor buraczany z domieszką niebieskiego. Jako prezydent miałem i będę miał prawo do podpisywania listów intencyjnych. Zablokowaliście dzisiaj budowę aquaparku. Swoimi działaniami szkodzicie miastu" - powiedział Wiśniewski.

Za przyjęciem uchwały ograniczającej uprawnienia prezydenta głosowało 17 radnych. Dziesięciu było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25