facebook RSS # #

16.02.2020 23:14

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-08-10 12:49       aktualizacja: 2018-08-10 16:08       RADNY
  A A A

Dola skarbnika. Skarbnicy między młotem a kowadłem w sprawie wypłacenia wynagrodzenia wójtowi

Dola skarbnika. Skarbnicy między młotem a kowadłem w sprawie wypłacenia wynagrodzenia wójtowi
Fot.Fotolia
Najpierw wójt straszy mnie odwołaniem, jeśli nie podpiszę wypłaty, a teraz straszą mnie dyscypliną za dokonanie wydatków – komentuje skarbnik.

Lawinę komentarzy wśród czytelników wywołał w tym tygodniu tekst "Co z dyscypliną?, w którym ministerstwo finansów podało, że nie można wykluczyć postawienia skarbnikowi zarzutów naruszenia dyscypliny finansowej w przypadku wypłacenia wójtowi pensji wyższej, niż wynika to z obecnie obowiązującego rozporządzenia.

Nowe stawki graniczne wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracowników samorządowych obowiązują od 1 lipca. Nadal jednak jest wiele gmin, w których rady nie dostosowały swoich uchwał do nowego rozporządzenia i nie obniżyły pensji włodarzom. Organami właściwymi do oceny prawnej czynu w kontekście przesłanek odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych są regionalne komisje orzekające w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów.

- Nikomu nic nie zrobią, bo każdy pracownik urzędu ma w tej sprawie jakieś alibi, a radni nie mogą ponieść odpowiedzialności za brak uchwały – komentuje Nasz Czytelnik o nicku "om". Jego zdaniem, „sytuacja ma charakter przejściowy”. - Po wyborach wszędzie podjęte zostaną uchwały i będą musiały być zgodne z prawem. Tak więc włodarze robią tę hucpę dla kilku miesięcy wyższego wynagrodzenia” – komentuje.

Emerytka skarbnik pisze, „to ten bidny skarbnik ma samodzielnie, wbrew szefowi, wbrew organowi stanowiącemu podjąć decyzję, bo jak nie...to dyscyplina finansów publicznych i ukaranie”. Ma samowolnie obniżyć pensję swojemu przełożonemu? To po co rada? Po co wielkie zastrzeżenia, co należy do czyjej kompetencji i jak o wynagrodzeniu wójta/burmistrza /prezydenta ma zadecydować ...skarbnik? – pyta Czytelniczka. - I cokolwiek zrobi komuś się narazi a i tak to skarbnik zostanie ukarany. "Cygan zawinił kowala powiesili" – konkluduje.

Czytaj: Co z dyscypliną?. MF: Nie można wykluczyć postawienia skarbnikowi zarzutu jej naruszenia

amk/
TAGI: FINANSE , RADNY , WÓJT
 
KOMENTARZE: 7 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-08-13 13:00:09
Wójt: Nie dyskutujcie z takimi "Guciami", którzy o administracji samorządowej nie mają pojęcia. Panie Gucio wybory tuż tuż, proszę nie marnować się i wystartować wygrać i nie będzie frustracji, powodzenia.....
 
2018-08-13 11:00:24
skarbnik gminy: do Gucio. Należy Pan widocznie do tej grupy niezadowolonych pracowników jakiegoś UG, gdzie skarbnik mało robi co nie przekłada się na jego zarobki (ten aspekt uwielbia Pan często komentować na urzędowych korytarzach). Niech mi Pan wierzy Panie Gucio, że nie chciałby Pan zostać skarbnikiem gminy, zwłaszcza wiejskiej ograniczonej finansowo ze wszystkich możliwych stron. Powodzenia w awansie
 
2018-08-13 09:46:07
nie prawnik: Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych skarbnik wykonuje niezgodne z prawem polecenie wójta (zatwierdzenie do wypłaty) i powiadamia organ nadzoru.
 
2018-08-13 08:44:57
Były skarbnik: Do Gucio:
Przykre to jest,że wszyscy dostrzegają tylko wyższe wynagrodzenia skarbników, a nie zwracają uwagi na charakter pracy na tym stanowisku.Jak mozna powiedzieć,że wykonują tylko polecenia przełożonego, przecież ich przełożony w wiekszości przypadków nie ma bladego pojecia o ich pracy, a jeśli taki wójt czy burmistrz sprawuje swoją funkcję pierwszą kadencję, to własnie skarbnik musi go prowadzić za rękę. A co do obowiązków skarbnika, to uważam , że ktoś kto nie pracuje w księgowości urzędu nie powinien na ten temat wogóle się wypowiadać, bo nie ma najmnieszego pojęcia jak trudna i odpowiedzialna jest to praca.
 
2018-08-13 08:18:17
stara skarbniczka: Macie racje. Przestraszyć skarbników to cel MF. Na liście płac podpisuje się najpierw właściwy rzeczowo pracownik (Art 54 ufp) czyli kadrowy lub płacowy. Czy sprawdzacie płace wszystkich pracowników. To nie jest rola skarbnika sprawdzać widełki płac. Pokutują dawne prawa powielaczowe, że za wszystko odpowiada Skarbnik. A może poprosić o opinię radcy prawnego. Niech on się tłumaczy i w razie czego napisze coś co pasuje- jak prawnicy zamieszali to niech się wyjaśniają jak zjeść ten pasztet.
 
2018-08-11 11:16:12
gucio: Skarbnicy to akurat maja dobra dolę-wysokopłatną, a do tego jeszcze chcieliby nie brać odpowiedzialności za to co robią. Nikt pistoletu do głowy im nie przystawia, więc o przymusie działania nie ma mowy. Wykonują polecenia przełożonego i biorą za to wynagrodzenie, ale jak polecenie to jest niezgodne z prawem, to ciąży na nich obowiązek prawny i tyle. Nie ma nic po środku-wysokiej kasy bez odpowiedzialności.
 
2018-08-10 18:44:09
prawnik: Istotnie, nowe rozporządzenie weszło w życie od 1 lipca 2018. W zasadzie dopiero po tej dacie rady maja obowiązek podjęcia uchwał w sprawie ustalenia wynagrodzenia wójta, celem dostosowania do stawek rozporządzenia. Ustalenie wynagrodzenia to jedno, natomiast czynność z zakresu prawa pracy w postaci wypowiedzenia dotychczasowych warunków płacy (wbrew twierdzeniom niektórych zmiana wynagrodzenia nie nastąpiła z mocy prawa) jest już czynnością na podstawie art. 42 Kodeksu pracy. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 października 2006 r. (sygn. akt II PK 27/06) podkreślił, że systemowa
analiza przepisów prawa pracy (w rozumieniu art. 9 Kodeksu pracy) prowadzi do wniosku, że zasadą prawa
pracy jest konieczność zachowania odpowiedniego okresu między wprowadzeniem dopuszczalnej zmiany
warunków płacy na niekorzyść pracownika, a skutkiem w postaci obniżenia wynagrodzenia.
Na ten. min. wyrok powoływali się do niedawna wojewodowie unieważniając w całości lub w części uchwał rad gmin w sprawie obniżenia wynagrodzenia wójta np. wojewoda dolnośląski NR NK-N.4131.150.32.2017.AS. np. Wojewoda Ślaski nie unieważnił żadnej uchwąły za okres wypowiedzenia.


Zatem skarbnik gminy, nie może naruszyć dyscypliny finansów publicznych wypłacając wójtowi wynagrodzenie w dotychczasowej wysokości, jeśli rada nie podjęła stosownej uchwały, lub gdy nie upłynął okres wypowiedzenia.
Co więcej, odmawiając wypłaty wynagrodzenia w wysokości wynikającej z aktualnej uchwały rady skarbnik istotnie naraża się na odpowiedzialność dyscyplinarną, ale ze strony szefa. Wypłacenie wynagrodzenia w kwocie innej niż wynika z uchwały jest działaniem bezprawnym. co prawda nie sądze, by przy aktualnym zamieszaniu skarbnik ponosił odpowiedzialność z art. 231 kk, ale po co ryzykować.
Odmienne stanowisko niektórych wojewodów, jest w istocie próbą zamaskowania, że uchwalone przepisy w istocie dotyczyć będą dopiero wójtów kolejnej kadencji. W każdym przypadku, w którym wójtowi (staroście itd.) zostanie wypłacone obniżone wynagrodzenie przed upływem okresu wypowiedzenia i przy braku stosownej uchwały rady, może on wystąpić z pozwem do sądu pracy. Gmina nie tylko nie zaoszczędzi, ale poniesie dodatkowe koszta w postaci odsetek, kosztów zastępstwa procesowego, a w niektórych przypadkach również kosztów postępowania. W Rio i w MSWiA mają tego świadomość, stąd ich komunikaty, przestraszyć skarbników i zniechęcić do działania zgodnie z prawem. Wszak nowe przepisy to sukces.
Na koniec, oczywiście nie można wykluczyć, ze przeciw skarbnikowi zostanie wszczęte postępowanie w sprawie naruszenia dyscypliny finansów (zawsze znajdą się nadgorliwi, ale o ostateczne orzeczenie bym się nie martwił.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25