facebook RSS # #

16.02.2020 22:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-27 14:51       aktualizacja: 2018-11-27 14:55       RADNY
  A A A

Bariery w urzędzie. Niepełnosprawny radny nie mógł złożyć ślubowania

Bariery w urzędzie. Niepełnosprawny radny nie mógł złożyć ślubowania
Fot.PAP/G.Michałowski
Poruszający się na wózku inwalidzkim radny Łukasz Dudek nie wziął udziału w uroczystej inauguracyjnej sesji Rady Miasta Aleksandrowa Kujawskiego. Budynek nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, co uniemożliwiło mu dostanie się na pierwsze piętro i złożenie ślubowania.

Uroczysta sesja miała miejsce w ubiegłym tygodniu. We wtorek radny zorganizował przed urzędem konferencję prasową, żeby poinformować o sprawie, gdyż kolejna sesja odbędzie się już w czwartek.

"Zaproponowano mi, że dwie silne osoby wniosą mnie na górę na wózku. Odmówiłem, bo tego nie mogą robić osoby bez odpowiedniego przeszkolenia, gdyż jest to niebezpieczne i dla mnie, i dla nich. Co by się stało, gdybyśmy mieli na stromych oraz wąskich schodach wypadek? Kto by za to odpowiadał?" - pytał radny. Dodał, że nikt już mu nie zwróci chwili, w której dostąpiłby honoru wzięcia w uroczystej sesji, a przecież wybrali go mieszkańcy miasta, jako swojego reprezentanta.

Dudek mówił, że na uroczystej sesji wybierane były władze rady, a on przecież miał prawo kandydować na przewodniczącego czy wiceprzewodniczącego. Najbardziej zależy mu jednak na tym, żeby osoby niepełnosprawne i ich prawa były w Urzędzie Miasta Aleksandrowa Kujawskiego przestrzegane.

W konferencji prasowej udział wzięła posłanka PiS Iwona Michałek, która złożyła w sekretariacie burmistrza pismo z pytaniami o tę sprawę i możliwości jej rozwiązania, a także poprosiła o wykazanie dotychczasowych działań na rzecz osób niepełnosprawnych w tym budynku.

"Radny powiadomił burmistrza przed sesją o tym, że jest osobą niepełnosprawną i oczekuje zorganizowania sesji w taki sposób, by mógł w niej uczestniczyć. Budynek nie spełnia wymogów określonych przepisami. Jest tutaj podjazd dla wózków, ale nic więcej" - mówiła posłanka.

Dodała, że burmistrz Andrzej Cieśla rządzi miastem już czwartą kadencję i miał dużo czasu na zajęcie się tą sprawą. W obiekcie - wspólnie zajmowanym przez urząd miasta i starostwo powiatowe - nie ma windy. Osoby niepełnosprawne na wózkach nie mogą więc dostać się na I piętro, a tam jest sala obrad rady, jak również gabinet burmistrza.

Zastępca burmistrza Jerzy Erwiński zapewnił, że podczas czwartkowej sesji rady problem zostanie rozwiązany. Urząd wypożyczył z Bydgoszczy specjalne urządzenie do transportu po schodach osób na wózkach inwalidzkich. Trzej pracownicy mają zostać przeszkoleni z jego obsługi. Winda ma szansę powstać dopiero za rok. Samorządowcy chcą skorzystać z dofinansowania PFRON-u, ale terminy składania wniosków są do lutego. Potem są one rozpatrywane i dochodzi jeszcze czas wykonania.

"Realny termin montażu windy to jesień przyszłego roku. Do tego czasu będziemy korzystali z wypożyczanego urządzenia tzw. schodołazu. Przyznaje, że można odnieść wrażenie, że za późno się to odbywa, ale dotychczas nie mieliśmy takich problemów. Być może to spowodowało, że nie dość aktywnie zajęliśmy się tym tematem. Do osób niepełnosprawnych ja bądź burmistrz zawsze schodziliśmy na dół, gdzie jest sala Urzędu Stanu Cywilnego, która była wykorzystywana do takich potrzeb" - powiedział dziennikarzom Erwiński.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: RADNY
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25