facebook RSS # #

15.02.2019 23:24

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-05 16:09       aktualizacja: 2017-09-05 16:17       ROZMAITOŚCI
  A A A

Indeks regionów. Województwa szybko nadrabiają dystans do lidera innowacyjności

Indeks regionów. Województwa szybko nadrabiają dystans do lidera innowacyjności
Źródło: www.bankmillennium.pl
Wzrasta innowacyjność polskich regionów. W czołówce: mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie oraz pomorskie.

Jak wynika z raportu "Indeks Millennium - Potencjał Innowacyjności Regionów 2017, w czołówce województw o największym potencjale innowacyjności znajdują się cztery województwa: mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie oraz pomorskie. W tych regionach dominującą rolę odgrywają aglomeracje miejskie - warszawska, krakowska, wrocławska i trójmiejska. Według analizy, w porównaniu do 2016 r. dystans pomiędzy Mazowszem a pozostałą trójką zmniejszył się.

"Skrócenie dystansu do mazowieckiego wynika przede wszystkim z tego, że województwa małopolskie, dolnośląskie oraz pomorskie od kilku lat dynamicznie i relatywnie szybciej niż lider zestawienia, zwiększają wydatki na badania i rozwój, a także ilość osób pracujących w tym sektorze. Przyczyn zjawiska należy także upatrywać w silnym rozwoju innowacyjnego przemysłu i usług” - mówi Adam Berent, dyrektor Departamentu Ratingu w Banku Millennium i jeden z autorów raportu.

Dodaje, że istotnym motorem rozwoju województw goniących Mazowsze są również aktywnie działające specjalne strefy ekonomiczne, które z sukcesem przyciągają kapitał. Kolejnym czynnikiem jest rozwój infrastruktury transportowej i edukacyjnej oraz coraz prężniej działające ośrodki przedsiębiorczości, takie jak centra transferu technologii i innowacj.

Według raportu, w porównaniu do roku ubiegłego większość województw (z wyjątkiem podkarpackiego, łódzkiego, śląskiego, lubuskiego i opolskiego) osiągnęło wyższą średnią punktów w sześciu kategoriach składających się na potencjał innowacyjności.

W ciągu kilku ostatnich lat, największy rozwój potencjału innowacyjności osiągnęło województwo lubelskie. Swój awans zawdzięcza głównie rosnącej liczbie wydanych patentów (ponad trzykrotny wzrost w ciągu 5 lat). Dobre wyniki odnotowało również województwo podkarpackie. Na wyróżnienie zasługuje jego skok w wydajności pracy. Wynika on z prowadzonej w regionie polityki inwestowania w innowacyjne branże, szczególnie w lotnictwo i kosmonautykę.

Najniższe pozycje w rankingu zajęły województwa świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i lubuskie. Według autorów raportu, jest to przede wszystkim wynik niskiej wydajności pracy, małych nakładów na badania i rozwój w relacji do PKB, małej liczby osób pracujących w tym sektorze, a także najniższej w kraju liczby studentów i wydanych patentów.

„Przyczyn zjawiska należy również szukać w relatywnie niskim uprzemysłowieniu tych regionów oraz słabym rozwoju sektora usług, infrastruktury transportowej, edukacyjnej i badawczo-rozwojowej”- podkreśla Berent.
"Indeks Millennium - Potencjał Innowacyjności Regionów 2017" jest autorskim badaniem opracowanym przez analityków Banku Millennium z wykorzystaniem ostatnich dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego i bazy Pont Info. Tegoroczna edycja "Indeksu Millennium" została uzupełniona o analizę wyników województw w latach 2010 - 2015 oraz o porównania międzybranżowe.

Raport "Indeks Millennium - Potencjał Innowacyjności Regionów 2017"

Źródło: Centrum Prasowe PAP
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-06 07:25:56
jotka: Jeżeliby innowacyjność oceniać wyłącznie poprzez liczbę patentów, to najlepsze wyniki (wskaźnik efektywności: liczba patentów/wydatki/liczba zatrudnionych w B+R) osiągają zachodniopomorskie i opolskie. Ponad 3x efektywniej wykorzystują posiadane zasoby, niż np. małopolskie.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25