facebook RSS # #

15.02.2019 23:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-17 11:03       aktualizacja: 2017-10-17 12:04       ROZMAITOŚCI
  A A A

Golf na wysypisku. Nieużytki można zamienić w pole golfowe

Golf na wysypisku. Nieużytki można zamienić w pole golfowe
Fot. PAP/B. Zborowski
Pola golfowe tworzone na nieużytkach mogą poprawiać jakość życia mieszkańców i podwyższać wartość okolicznych nieruchomości – uważa prezes Polskiego Związku Golfa Marek Michałowski.

Pole golfowe „Zawarcie” w Gorzowie Wielkopolskim powstało na wysypisku śmieci. Pod powierzchnią mieści się 3 miliony metrów sześciennych odpadów, a grubość hałdy wynosi 20 m.

Menedżer gorzowskiego pola golfowego Witold Siwko podkreśla, że od kiedy tu pracuje, stara się, aby w odbiorze społecznym zmienić postrzeganie tej dyscypliny. Nie jest to aktywność dla elit, ale należy ją traktować w kategorii sportu olimpijskiego.

Golf powinien być dostępny dla wszystkich, dlatego w Gorzowie Wielkopolskim z tej formy rekreacji mogą korzystać osoby w różnym wieku. „Seniorzy mogą przedstawić Gorzowską Kartę Seniora i mają tę usługę za darmo. Mamy serię promocji: 0, 5, 10, 15. Seniorzy za darmo, studenci za 5 zł, dzieci płacą 10 zł a dorośli 15 zł.

W jego przekonaniu, warto polecać takie rozwiązania, również samorządom. „Uważam, że każdy samorząd, a szczególnie jeśli ma teren, który musi zrekultywować, powinien się tym zainteresować. Tu nic nie możemy wybudować, ale za to mamy miejsce służące do wypoczynku i spacerów. Jest piękna, zielona trawka i to trzeba zobaczyć” – podkreślił.

O to, czy takie pomysły pojawiają się w innych lokalnych społecznościach, zapytaliśmy prezesa Polskiego Związku Golfa Marka Michałowskiego. Potwierdza on, że powoli - z inicjatywy samorządów - powstają komunalne pola golfowe. Poza obiektem w Gorzowie Wielkopolskim Michałowski wymienił Klub Golfowy Mikołów, czy pole nad Zalewem Zemborzyckim.

W przekonaniu prezesa, takie obiekty rekreacyjne powinny znaleźć się na terenach nieużytkowych, podlegających rekultywacji, zalewowych, czyli takich na których nie da się prowadzić typowych inwestycji budowlanych.

„Takie pola stają się nie tylko dodatkową atrakcją lokalną i formą podnoszenia jakości życia mieszkańców, ale także wpływają na wzrost cen okolicznych nieruchomość, czy też tworzą dodatkowe miejsca pracy. W tym sensie powstaje coś z niczego, a golf nie jest wtedy konkurencją dla innych inwestycji sportowych” – przekonuje.

Ponadto, w jego ocenie, takie podejście sprzyja podniesieniu walorów turystycznych regionu. „Do PZG zwraca się coraz więcej przedstawicieli władz gminnych zainteresowanych realizacją tego typu inwestycji, którzy jako główną barierę wymieniają brak +zielonego światła+ na poziomie Ministerstwa Sportu i Turystyki dla tego typu projektów” – informuje szef PZG.

Zwraca uwagę, że związek od kilku lat zabiega o wpisanie golfa do kolejnych edycji Programu Rozwoju Infrastruktury Sportowej, prowadzonego przez resort sportu i turystyki. „Obiekty do gry golfa są chyba już ostatnim rodzajem infrastruktury sportowej, które nie są wymienione w tym dokumencie” – narzeka prezes PZG.

Według Michałowskiego zupełnie inne jest podejście w krajach Europy Zachodniej czy u naszych południowych sąsiadów Czechów. Tam komunalne obiekty sportowe są postrzegane jako poważne narzędzie podnoszenia jakości i długości życia seniorów, w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju środowiska naturalnego.

„Myślę, że warto temu fenomenowi się przyjrzeć z bliska i zrozumieć dlaczego za Odrą tego typu pól golfowych są tysiące i codziennie gra na nich setki tysięcy zwykłych ludzi” – zauważa prezes PZG.

jas/ woj/


 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25