facebook RSS # #

15.02.2019 23:24

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-15 15:12       aktualizacja: 2017-12-15 15:20       ROZMAITOŚCI
  A A A

Smog w Nowy Rok. Samorządy odchodzą od świętowania Nowego Roku pokazami pirotechnicznymi

Smog w Nowy Rok. Samorządy odchodzą od świętowania Nowego Roku pokazami pirotechnicznymi
Fot. PAP/J. Muszyński
Wiele miast odchodzi od świętowania Nowego Roku pokazami pirotechnicznymi. Zamiast tego samorządy decydują się na pokazy laserowe – informuje Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Aktywiści podkreślają, że pokazy pirotechniczne mają negatywny wpływ na środowisko, zwierzęta i ludzi.

„Fajerwerki to smog, męczenie zwierząt, hałas i śmieci. (…) Huk petard i sztucznych ogni bardzo źle wpływa na zwierzęta, (które – red.) przeżywają dodatkowo ogromny stres. (…) Tradycyjne puszczanie fajerwerków powoduje skokowy wzrost stężenia pyłów PM10 i PM2,5” – podkreśla stowarzyszenie.

W tym roku, po raz pierwszy, na białostockim rynku nie będzie sylwestrowych pokazów pirotechnicznych. Samorząd zdecydował się zastąpić fajerwerki pokazem laserowym.

Jak poinformowała Urszula Mirończuk, rzecznik prasowy prezydenta miasta, decyzja ta jest związana z troską o dobro zwierząt.

„Otrzymywaliśmy sygnały od mieszkańców, że coroczne pokazy szkodzą zdrowiu zwierząt. Dlatego postanowiliśmy zaoszczędzić im tego stresu. Zrezygnowaliśmy z fajerwerków na poczet pokazu laserów” – powiedziała rzeczniczka.

Podkreśliła, że podczas powitania Nowego Roku nie będzie cicho w całym Białystoku. „Mamy jednak nadzieję, że damy innym mieszkańcom przykład do zmiany sylwestrowych nawyków” – podkreśliła Urszula Mirończuk.

W Krakowie, tak jak w latach ubiegłych, nie będzie pokazu pirotechnicznego. Główny powód to troska o zwierzęta.

„Oficjalny miejski Sylwester w Krakowie będzie przyjazny dla zwierząt, które boją się odgłosów eksplozji, towarzyszących pokazowi” – powiedział Dariusz Nowak z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa
Dodał, że miasto ze względu na swoją lokalizację, często jest zamglone.

„Nie mamy gwarancji dobrej pogody oraz przejrzystego nieba, które jest gwarancją dobrej widoczności całego pokazu. Dbamy również o jakość powietrza nad naszym miastem. Mimo iż pokaz trwa stosunkowo krótko, staramy się nie generować dodatkowych źródeł dymu i zapylenia” – powiedział Nowak.

Na scenie na Rynku Głównym w Krakowie zaplanowano wspólne odliczanie do północy oraz pokaz multimedialny z elementami małej pirotechniki.

Środki finansowe, które byłyby przeznaczone na pokaz pirotechniczny, pozwalają na zapewnienie bogatszego programu całej imprezy, która w tym roku odbywa się aż w czterech lokalizacjach.

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zaapelowało do władz stolicy o zrezygnowanie z pokazu sztucznych ogni podczas tegorocznej zabawy sylwestrowej.

„Pragniemy, aby Warszawa w tym roku obchodziła Sylwestra z czystym powietrzem, bez hałasu i płoszenia zwierząt. Aby czas spędzony z przyjaciółmi i rodziną był bezpieczny dla wszystkich” – napisali aktywiści w liście do zastępcy prezydenta Warszawy Michała Olszewskiego.

W ciągu ostatnich dwóch lat w noc sylwestrową dochodziło w Warszawie do przekroczenia norm o 100 proc., a w bardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce nawet o 600 proc.

jma/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25