facebook RSS # #

08.12.2019 12:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-14 11:05       aktualizacja: 2018-05-14 11:43       ROZMAITOŚCI
  A A A

Urząd na rowerze. Pomorscy urzędnicy dostaną dopłaty do wynagrodzenia za dojazd rowerem do pracy

Urząd na rowerze. Pomorscy urzędnicy dostaną dopłaty do wynagrodzenia za dojazd rowerem do pracy
Fot. UMWP/ A. Chalińska
Od czerwca br. urzędnicy pomorskiego urzędu marszałkowskiego dostaną dodatek rowerowy – 70 zł brutto miesięcznie. Będzie on przysługiwał tym urzędnikom, którzy przez przynajmniej 15 dni w miesiącu będą dojeżdżać do pracy rowerem.

– Nasz region znany jest z rowerowych sympatii – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Gdańsk od kilku lat uznawany jest przez środowiska rowerowe za rowerową stolicę Polski. Szkolna akcja „rowerowy maj" cieszy się rosnącą popularnością nie tylko na Pomorzu, ale już w całym kraju. Jesteśmy też coraz bliżej uruchomienia nowoczesnego systemu roweru metropolitalnego w naszym regionie. Rower jest nie tylko modny i zdrowy, ale też ekologiczny. A czyste powietrze to nasz nadmorski i pomorski atut. Dlatego uważam, że warto nie tylko promować, ale też premiować jazdę rowerem – dodał.

Dopłaty rowerowe to program pilotażowy. Ma motywować pracowników do wydajniejszej pracy. – Badania wykazują, że osoby, które jeżdżą na rowerze do pracy, są zdrowsze i lepiej wykonują obowiązki – podkreśliła Anna Drewnowska, dyrektor Departamentu Organizacji urzędu marszałkowskiego. – Propagujemy zdrowy styl życia, a pierwszym krokiem kilka lat temu było dofinansowanie przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych do kart sportowych Benefit – tłumaczyła Drewnowska.

Jak informuje pomorski urząd, „do dyspozycji pracowników Departamentu Turystki są służbowe rowery. Wykorzystują je do objazdów szlaków turystycznych, w tym Pomorskich Tras Rowerowych”.

Finansowe bonusy otrzymują również pracownicy Urzędu Miasta Sopotu, gdzie już od dwóch lat obowiązują dopłaty - 50 zł dla urzędników za dojazd do urzędu w inny sposób niż samochodem.

Natomiast praktyczne gadżety mają zachęcić do jazdy rowerem gdańskich urzędników. Każdy pracownik gdańskiego urzędu, dojeżdżający regularnie rowerem do pracy, otrzymuje bezpieczne zapięcie rowerowe typu U-lock.

Z kolei Urząd Miasta Gdynia od kilku lat prowadzi akcję „Do pracy jadę rowerem", przeznaczoną nie tylko dla urzędników, ale i pracowników innych gdyńskich firm.

Jak donosi portal pomorskie.eu, "większość urzędów nie robi statystyk dotyczących tego, kto jeździ na rowerze do pracy". Jednak szacuje się, że Urzędzie Miejskim w Gdańsku jeździ około 70 pracowników, około 12 proc. gdyńskich urzędników to rowerzyści. Kilkanaście osób dojeżdża do pracy w Urzędzie Miasta Sopot.

Sporą grupę wśród rowerowych urzędników stanowią też pracownicy marszałka – W grudniu 2017 r. zrobiliśmy ankietę wśród pracowników, by dowiedzieć się, jak dojeżdżają do pracy – poinformowała Anna Drewnowska. – Okazało się, że rower w sezonie wybiera ponad 100 pracowników, a w zimowe miesiące jeździ kilkanaście osób – podała Drewnowska.

O zachętach pomorskich samorządów dla urzędników-rowerzystów, udogodnieniach dla rowerzystów i korzyściach z tego tytułu dla pracodawców można przeczytać na stronie internetowej pomorskiego urzędu marszałkowskiego. Więcej: Pomorscy urzędnicy przesiadają się na rowery. Każdemu to się opłaca


amk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25