facebook RSS # #

08.12.2019 12:11

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-07 09:52       aktualizacja: 2018-06-07 10:12       ROZMAITOŚCI
  A A A

Robot za urzędnika. Portugalski rząd wprowadza roboty do urzędów

Robot za urzędnika. Portugalski rząd wprowadza roboty do urzędów
Fot. PAP/EPA (zdjęcie poglądowe)
Rząd Portugalii wprowadza do urzędów dużych miast roboty, które będą pomagać w obsłudze petentów. Jak poinformowała minister ds. prezydium rządu i modernizacji administracji Maria Leitao Marques, pierwszy robot wkrótce rozpocznie pracę w urzędzie miasta Porto.
Szefowa resortu zaznaczyła, że wprowadzenie robotów o nazwie Lola jest kolejną fazą realizowanego w Portugalii od 2006 r. programu informatyzacji administracji publicznej, tzw. Simplex."Roboty będą służyć pomocą obywatelom w ich zapytaniach, a następnie kierować ich do właściwych urzędników. Projekt ten służy poprawie jakości obsługi w urzędach" - poinformowała Marques.

Według deklaracji minister równocześnie z robotyzacją urzędów publicznych ulepszony zostanie tzw. portal obywatela, za pośrednictwem którego Portugalczycy od 2006 r. mogą załatwiać część urzędowych spraw przez internet. Do końca tego roku mają mieć możliwość umówienia się online na spotkanie w urzędzie.

W ocenie ekspertów rewolucyjny pomysł portugalskiego rządu ma służyć w dłuższej perspektywie obcięciu kosztów ponoszonych na administrację publiczną przez państwo.

"Proces redukcji etatów w administracji publicznej wydaje się nieunikniony, ale nie oznacza to oszczędności w najbliższych latach. Informatyzacja w urzędach przeprowadzona w ostatniej dekadzie w ramach programu Simplex nie spowodowała bowiem znacznej redukcji personelu" - powiedział PAP niezależny ekonomista Miguel Monteiro.

Lizboński ekspert przypomniał o wciąż silnej pozycji związków zawodowych w Portugalii, które "skutecznie potrafią walczyć o swoje i ograniczą widmo masowych zwolnień urzędników". Zaznaczył, że społeczeństwo stopniowo będzie musiało się jednak przyzwyczaić do obecności wysokich technologii w codziennym życiu.

"Ten proces jest nieodwracalny i maszyny będą sukcesywnie zastępować ludzi. W Lizbonie w ostatnich tygodniach roboty pojawiły się już w jednej z fundacji badawczych, a także w stołecznym ośrodku terapeutycznym, gdzie leczone są osoby cierpiące na chorobę Alzheimera" - odnotował Monteiro.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-06-08 11:57:46
OldestWoman: Nawołują nas do rozmnażania. Po co, pytam. Żeby potem te dzieci, które teraz się rodzą nie miały pracy bo ktoś uzna, że należy je zastąpić robotami? Dziwny jest ten świat.
 
2018-06-07 11:12:11
przemyslaw: Zastępowanie ludzi robotami we wszelakich aspektach życia spowoduje masowe bezrobocie. Ludzie będą tracić pracę, bo pracodawcy będzie opłacało się kupić robota niż zatrudnić pracownika, ale tylko do pewnego momentu, do przekroczenia granicy, w której nie będzie zbytu na produkowane przez roboty dobra i usługi. Nie będzie chętnych na skorzystanie z nich, gdyż większość społeczeństwa będą stanowić ludzie biedni - bezrobotni. Będzie coraz bardziej pogłębiać się różnica między biednymi a bogatymi, a klasa średnia praktycznie zniknie. Bogaci będą bawić się między sobą, a biedni będą umierać. Pewnym wyjściem byłoby wprowadzenie dochodu minimalnego, czyli kwoty która będzie wypłacana ze skarbu państwa każdemu niepracującemu obywatelowi (która to kwota ma pochodzić z podatku odprowadzanego od posiadania robotów). W innym przypadku zwyczajnie nie będzie chętnych na dobra produkowane przez roboty.
Innym aspektem, nieco oddalającym z kolei pełną robotyzację usług i produkcji jest fakt, iż robot zadziała wyłącznie tak, jak został zaprogramowany, zaś człowiek zdolny jest do abstrakcyjnego myślenia. Według mnie sztucznej inteligencji dorównującej w 100% ludzkiemu umysłowi nie będzie nigdy. Robot będzie na tyle mądry, na ile został "nauczony", i nawet roboty zaprogramowane tak, by "się uczyć" nigdy nie osiągną poziomu ludzkiego umysłu. Najpierw człowiek musiałby posiąść całkowitą wiedzę na jego temat, a potem jeszcze umieć tę wiedzę przerzucić do robota. Myślę, że prędzej ludzkość wyginie, niż to się stanie.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25