facebook RSS # #

08.12.2019 11:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-08 19:44       aktualizacja: 2018-06-10 11:16       ROZMAITOŚCI
  A A A

Noc bibliotek. Blisko 1900 bibliotek wzięło udział w tegorocznej Nocy Bibliotek

Noc bibliotek. Blisko 1900 bibliotek wzięło udział w tegorocznej Nocy Bibliotek
W sobotę, 9 czerwca odbyła się po raz czwarty ogólnopolska akcja Noc Bibliotek, w której udział zadeklarowało blisko 1900 bibliotek. Głównym organizatorem akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać.

Idea nocy bibliotek ma zachęcać Polaków, aby tego właśnie wieczoru i nocy, 9 czerwca, odwiedzili najbliższą, lokalną bibliotekę, która jest blisko, ale na co dzień być może nie zawsze z niej korzystamy. Chodzi jednak nie tylko o udostępnianie tej nocy zbiorów bibliotecznych, ale przede wszystkim o możliwość ciekawego spotkania bibliotekarzy z czytelnikami. Na czytelników w tą noc czekają liczne atrakcje, warsztaty, gry.

Jak mówiła Katarzyna Sołtan-Młodożeniec, krajowa koordynatorka akcji Nocy Bibliotek z Centrum Edukacji Obywatelskiej podczas webinarium, w ciągu czterech lat akcja się bardzo rozwinęła. W pierwszej edycji Nocy Bibliotek wzięło udział 600 placówek, a w tym roku zarejestrowało się ponad 1859 bibliotek. Mapa Polski, na której są zaznaczone biblioteki biorące udział w akcji jest już praktycznie cała na czerwono. Zobacz tutaj.
 
Noc Bibliotek w tym roku wyszła również poza Polskę – włączyły się m.in. biblioteki w Santiago de Compostela, Streatham Tate Library w Londynie, Obwodowa Biblioteka dla dzieci we Lwowie, biblioteka w Saratowie w Rosji i w Mississauga w Kanadzie.

W Nocy Bibliotek mogą wziąć udział wszystkie biblioteki: publiczne, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, przedszkolne, parafialne, klasztorne, muzealne, szpitalne, więzienne, instytutów naukowych i instytucji, a także wszelkie inne miejsca, w których można skorzystać z księgozbioru i poczytać na miejscu lub wypożyczyć książki do domu.

Większość bibliotek była otwarta po południu i w nocy z 9 na 10 czerwca, ale niektóre szkolne biblioteki ze względów organizacyjnych brały udział w akcji już 8 czerwca, w piątek. Niektóre biblioteki szkolne otwierają się w sobotę i proponują uczniom np. nocowanie w bibliotece. – Wiem, że to jest olbrzymia frajda dla dzieci i te relacje bibliotek pokazują, że jest to niezwykła frajda przenocować między regałami – mówiła podczas webinarium koordynatorka Nocy Bibliotek.

RzeczpospoCzyta na 100-lecie

Noc Bibliotek w tym roku odbywała się pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. W ten sposób organizatorzy chcieli nawiązać do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
- W wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski czytamy polską literaturę, oglądamy ilustracje polskich twórców, twórczo zajmujemy się rodzimą sztuką, przyrodą, poznajemy polską historię sprzed stulecia i tę bliższą, a także wyobrażamy sobie Polskę za 100 lat. Mamy nadzieję, że tym hasłem zainspirujemy biblioteki do wielu niekonwencjonalnych działań – podkreślili organizatorzy akcji z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W bibliotekach odbyły się m.in. warsztaty pod hasłem „Polska za 100 lat”. - Ten pomysł okazał się bardzo nośny i wiele bibliotek weszło w tą konwencję – powiedziała Katarzyna Sołtan-Młodożeniec. Dla bibliotek biorących udział w akcji CEO przygotowano kilkaset pomysłów na nocne działanie, wiele scenariuszy do prowadzenia warsztatów, zajęć, gier. Różne pomysły dla bibliotekarzy tradycyjnie zamieszczono w dziale „Półka z pomysłami” na stronie internetowej akcji.

Jak podkreśliła krajowa koordynatorka akcji Nocy Bibliotek, materiały dla bibliotek zostały tak skonstruowane, aby można je było łatwo przetworzyć na lokalne potrzeby. - Im ktoś bardziej samodzielnie planuje noc, tym bardziej nas to cieszy – powiedziała.

Dla 1600 bibliotek, które jako pierwsze zgłosiły się do akcji, CEO wysłało paczki z materiałami edukacyjnymi związanymi z tematyką i ideą akcji - w tym książkami od Wydawnictwa Egmont - oraz materiały promocyjne: plakaty, ekslibrisy, zakładki, grę literacką z Niepodległą.

Akcji Noc Bibliotek 2018 towarzyszą obchody XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który w tym roku odbywa się w dn. 2-10 czerwca 2018. Współorganizatorami Nocy Bibliotek jest Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Akcję Noc Bibliotek dofinansowano ze środków ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz programu „Niepodległa”.

amk/

 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-06-11 10:49:36
Emerytka : Brawo bibliotrkarze za akcję pracujrcie xa najniższe wynagrodzenie jst Was nie doceniaja Waszej pracy tak trzymać

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25