facebook RSS # #

22.09.2019 22:19

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-29 11:18       aktualizacja: 2018-06-30 11:24       ROZMAITOŚCI
  A A A

Kraków gotuje. W przyszłym roku Kraków zadebiutuje jako Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej

Kraków gotuje. W przyszłym roku Kraków zadebiutuje jako Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej
Fot. UM Kraków
Kraków zwyciężył z Lizboną w konkursie na Europejską Stolicę Kultury Gastronomicznej 2019. Będzie m.in. „wirtualne gotowanie” i kalendarz wydarzeń kulinarnych. - Chcemy postawić na jakość kuchni – zapowiada prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.  

Tytuł przyznała po raz pierwszy Europejska Akademia Gastronomiczna. Na ostatniej prostej konkursu, w ścisłym finale Kraków pokonał Lizbonę. Zdaniem Jacek Majchrowski, prezydenta Krakowa, o zdobyciu tytułu zdecydowało kilka czynników. 

- Mamy dobre przepisy, doskonałe produkty pochodzące od lokalnych dostawców, a przede wszystkim miłą i gościnną atmosferę. Od lat Kraków promuje dobrą gastronomię. Akcja Rekomendacja Krakowskich Restauracji Miasta miała już 11 edycji. Od lat zapraszamy krakowian i turystów na festiwal pierogów. Ale mamy też nowości – Krakowskie Zapusty, gdzie podtrzymujemy krakowską tradycję smażenie chrustu oraz Święto Obwarzanka – wymienił Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. 

Z czym wiąże się zostanie stolicą kulinarną? Kraków odwiedzą najlepsi szefowie kuchni z całego świata, a Kraków zorganizuje w przyszłym roku kilka ważnych wydarzeń m.in. Kongres Gastronomiczny dla specjalistów i pasjonatów dobrej kuchni z całego świata, spotkania krakowskich szefów kuchni i gwiazd światowej gastronomii prowadzących restauracje wyróżnione m.in. gwiazdkami przewodnika Michelin.

Ciekawym, innowacyjnym formatem będzie „wirtualne gotowanie”. - Polegać ono będzie na równoczesnym przygotowaniu dań w różnych restauracjach, co będzie można śledzić za pomocą internetu, a tematem przewodnim będzie kuchnia Krakowa i Polski – zapowiada krakowski magistrat. 

Dodatkowo miasto opracuje własny kalendarz wydarzeń kulinarnych na 2019 rok i kolejne lata.

 - Chcemy też stworzyć przepisy związane z kuchnią dworu królewskiego, Krakowa mieszczańskiego czy akademickiego – zapowiedział prezydent Krakowa. Krakowskie dziedzictwo kulinarne to także street food – już w średniowieczu działały na ulicach faryny, przenośne stragany z prostą żywnością dla mieszczan, kupców, żaków, a niedawno „odkryta na nowo” maczanka po krakowsku była przysmakiem krakowskich fiakrów już w XVII wieku. 

Krakowskie restauracje jako jedyne poza warszawskimi mają wyróżnienia przewodnika Michelin - obecnie jest ich 26. Ponad dwa razy więcej krakowskich lokali uhonorował Gaullt et Millau a 8 rekomendował Slow Food Polska.  

Europejska Akademia Gastronomiczna działa w ramach Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej, organizacji zajmującej się szeroko rozumianą kulturą gastronomiczną. Założona w 1983 roku przez 5 akademii narodowych (hiszpańską, francuską, brytyjską, włoską i szwajcarską), obecnie liczy 29 członków z 23 krajów m.in. z Chin, Japonii, Libanu, Meksyku, Portugalii, Szwecji, USA i Polski. Główną siedzibą Akademii jest Francja. 

Akademia współpracuje m.in. z agendami ONZ (UNESCO, FAO - Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, WHO - Światową Organizacją Zdrowia, UNWTO - Światową Organizacją Turystyki), Unii Europejskiej oraz Unią na rzecz Regionu Morza Śródziemnego (UfM). 

Na podst. UM Krakowa 

amk/
ZAŁĄCZNIKI: Fot. UM Krakowa
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-07-02 12:25:07
buśka: cóż za obciach dla takiego pięknego zabytkowego historycznego Miasta jak Kraków to naprawdę jest mi przykro. Żeby to były Słomniki albo Proszowice to jeszcze, odbieram to jako hańbę dla Miasta w którym się urodziłam
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25