facebook RSS # #

14.10.2019 18:58

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-08-07 11:41       aktualizacja: 2018-08-07 12:34       ROZMAITOŚCI
  A A A

Czip dla pupila. Warszawski ratusz prowadzi akcję bezpłatnego znakowania psów i kotów

Czip dla pupila. Warszawski ratusz prowadzi akcję bezpłatnego znakowania psów i kotów
Fot.PAP/J.Turczyk
Stołeczne Biuro Ochrony Środowiska we współpracy z kilkunastoma klinikami weterynaryjnymi prowadzi akcję bezpłatnego czipowania psów i kotów w Warszawie. 

Stołeczny ratusz zachęca warszawiaków do wyposażenia swoich czworonożnych pupilów w specjalny czip - mikrourządzenie wszczepiane pod skórę zwierzęcia w okolicach szyi bądź łopatki. Numer czipa jest wpisany do specjalnej międzynarodowej bazy danych SAFE-ANIMAL. Dzięki temu, w przypadku znalezienia bezdomnego zwierzęcia, łatwiej odnaleźć jego właściciela. 

Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy, prowadząc akcję bezpłatnego, elektronicznego znakowania psów i kotów, współpracuje z kilkunastoma klinikami weterynaryjnymi na terenie dwunastu dzielnic. 

Do 1 sierpnia 2018r. zaczipowano już 2 598 pupili. W budżecie są jeszcze pieniądze na kolejne zabiegi - poinformowali stołeczni urzędnicy. Z darmowego znakowania można skorzystać do 14 grudnia br. bądź do momentu, kiedy zostaną wyczerpane środki finansowe. 

Warszawski projekt darmowego, elektronicznego znakowania psów i kotów działa od 2007 roku. Do tej pory czip otrzymało 95 098 zwierząt. Tegoroczna akcja prowadzona jest w ramach realizacji „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy w 2018 r. 

Jak przypominają stołeczni urzędnicy na stronach internetowych miasta, sam proces czipowania trwa tylko kilka sekund. 

Weterynarz wszczepia podskórnie mikroprocesor za pomocą specjalnej igły. Urządzenie jest wielkości ziarenka ryżu i nie przeszkadza w codziennym życiu zwierzęcia. Nie powoduje też żadnych reakcji alergicznych. Wizyta w klinice przebiega bardzo szybko – właściciel pupila wypełnia na miejscu wniosek o wykonanie zabiegu, okazuje dowód tożsamości i książeczkę zdrowia psa lub kota - informują warszawscy urzędnicy.

Jedynym wymogiem jest to, aby zwierzę miało ukończone 12 tygodni życia. Przypadku psów trzeba jeszcze przedstawić aktualne potwierdzenie szczepienia przeciwko wściekliźnie. 

Po zaczipowaniu dane z wniosku wprowadzane są do bazy SAFE-ANIMAL. Po 14 dniach od wizyty weterynaryjnej, adres zamieszkania i telefon właściciela zwierzęcia znajdują się na bezpiecznych serwerach, obsługiwanych w wielu krajach całego świata. - Gdy zwierzę zostanie odnalezione, można natychmiastowo znaleźć namiary na jego dom za pomocą specjalnego czytnika – tłumaczy warszawki ratusz. 

W skanery wyposażone jest Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, a także Eko Patrole Straży Miejskiej m.st. Warszawy oraz większość lecznic weterynaryjnych. 

– Gdyby wszyscy czipowali swoje psy i koty, nie byłoby problemu z bezdomnością zwierząt – podkreśla Henryk Strzelczyk, dyrektor warszawskiego schroniska „Na Paluchu” – Gdy trafia do nas zgubiony pupil, pierwsze co robimy, to szukamy, czy ma przypisany kod. Jeśli tak, od razu kontaktujemy się z jego właścicielem. Potem zwierzak już bezpiecznie czeka na powrót do swojego domu – tłumaczy. 

Z danych warszawskiego schroniska „Na Paluchu” wynika, że w pierwszym półroczu 2018 r. na Palucha trafiło 1339 psów, z czego 524 zostało odebranych przez swojego pana bądź panią. - Większe zmartwienie mamy z kotami – od stycznia do końca czerwca przyjęliśmy 548 wąsatych przyjaciół i tylko 81 trafiło z powrotem do rąk właścicieli. A przecież kota też można zaczipować w Warszawie za darmo – podkreśla dyrektor schroniska „Na Paluchu”. 

Warszawscy urzędnicy przypominają, że chcąc podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej obowiązkowo należy zwierzęciu wszczepić czip.

Szczegółowe warunki bezpłatnego oznakowania psa/kota oraz listę klinik weterynaryjnych, które umożliwiają bezpłatne czipowanie można znaleźć na stronach internetowych UM Warszawa.

amk/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-08-09 09:08:23
kij: Kiedy wrerszcie pojawi się centralna baza obowiązkowo czipwanych wszystkich psów ????
Jak długo jeszcze właściciele będą beztrosko porzucać psy a gminy bez sensu płacić za tę ich nieodpowiedzialność ????

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25