facebook RSS # #

22.06.2018 22:33

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-15 10:44       aktualizacja: 2017-03-15 13:11       RZĄD
  A A A

CPL coraz bliżej. Rząd przygotuje uchwałę ws. Centralnego Portu Lotniczego

CPL coraz bliżej. Rząd przygotuje uchwałę ws. Centralnego Portu Lotniczego
Fot. PAP/S. Rozpędzik
Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął we wtorek decyzję o przygotowaniu kierunkowej uchwały w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego (CPL), w celu przedłożenia jej Radzie Ministrów.

„Centralny Port Lotniczy powinien powstać między Łodzią a Warszawą, blisko głównych szklaków komunikacyjnych” - powiedział w środę minister Adamczyk.

Szef resortu ocenił, że realizacja tej inwestycji potrwa około dekady. „Proces realizacji takiego dużego przedsięwzięcia (...), to proces około dziesięciu lat. My mówimy o rozpoczęciu przygotowań i realizacji, do momentu dopóty wystartuje pierwszy samolot, nie dopóty kiedy powstaną pasy startowe, dworce lotnicze, infrastruktura komunikacyjna" - mówił.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami powiedział, że w obecnej perspektywie budżetowej UE nie przewidziano finansowania lotnisk ani krajowych, ani regionalnych.

„Jeżeli rozmawiamy o Centralnym Porcie Lotniczym w Polsce, nad którym to przedsięwzięciem rząd w tej chwili pracuje, to nie bierzemy tutaj pod uwagę finansowania unijnego tego lotniska" - zaznaczył Kwieciński.

Już pod koniec lutego wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit mówił, że „niezmiernie istotna jest odpowiedź na pytanie, które coraz częściej funkcjonuje w życiu publicznym, w debacie publicznej, a mianowicie, czy w Polsce będzie budowany Centralny Port Lotniczy. Coraz więcej wypowiedzi jest na ten temat. I z tego co wiem, z dyskusji wewnątrz rządu, ten problem, ten dylemat zasadniczy dla polskich lotnisk regionalnych, będzie niedługo rozstrzygnięty, gdyż on potem będzie budował strategię nie tylko ogólnopolską, ale także strategię poszczególnych portów" - mówił wiceminister.

W środę do planów budowy Centralnego Portu Lotniczego odniósł się także wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. „Lotnisko może być komunikacyjnym sercem Polski, a jego realizacja - współczesnym dużym projektem infrastrukturalnym, logistycznym, rozwojowym” – powiedział Morawiecki.

Wicepremier zauważył, że analizy potencjału lotniska określają na około 180 mln pasażerów, ze zdolnością do obsługi państw takich jak Ukraina, Białoruś, część Rosji, kraje nadbałtyckie, kraje południowej Europy, graniczące z Polską od południa.

„Zaczynamy to nazywać centralnym portem komunikacyjnym, ponieważ to nie jest tylko port lotniczy, choć rzeczywiście w pierwszej fazie pierwszych 10-15 lat analizy pokazują, może to być nawet do 50 mln pasażerów. Czyli na taką pojemność lotnisko powinno być przygotowywane. I w kolejnych dekadach chcemy, żeby ten potencjał był cały czas dostępny" - dodał.

W rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w działaniach do 2020 r. przewidziano „prowadzenie analiz dotyczących Centralnego Portu Lotniczego i ewentualne podjęcie decyzji o jego budowie lub zaadresowanie jego funkcji na podstawie rozbudowy już istniejącej infrastruktury portów lotniczych".

W 2015 r. polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30 mln pasażerów. Według szacunków Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2030 r. będzie to już 60 mln osób.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mm/ Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-29 09:15:29
Dominicooo: Pomysł niestety chybiony. Z Radomia nikt nie chce latać a do tego w okolicy lotnisko w Warszawie, Modlinie i w Łodzi. Teraz tendencja jest taka, że ludzi interesują loty bezpośrednie jak najbliżej miejsca docelowego dlatego linie lotnicze inwestują w średnie samoloty. Nie wiem na co komu taki moloch już jeden w Hiszpanii świeci pustkami/
 
2017-03-17 11:08:49
Jan: Myślałam,że obecnie rzadzący mają więcej myśłenia niż poprzedni, a tu .... lotnisko centralne. Warszawa - w odległości 100 km cztery lotniska (Okęcie, Modlin, Radom, Łódź). Niech ktoś powie po jakie licho piąte - centralne. Może lepiej istniejące zmodernizować do potrzeb, a w regionach gdzie brak lotnisk wybudować. Do to impuls dla cełego kraju, a nie tylko dla Warszawy.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25