facebook RSS # #

15.02.2019 23:23

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-18 11:40       aktualizacja: 2017-10-18 12:28       RZĄD
  A A A

Szkolenie wójta. Rząd proponuje zmiany w systemie zarządzania kryzysowego

Szkolenie wójta. Rząd proponuje zmiany w systemie zarządzania kryzysowego
Fot. MSWiA
Należy zapewnić całodobowy obieg informacji o zagrożeniach w administracji samorządowej – rekomenduje międzyresortowy zespół roboczy. Rząd rozważa wprowadzenie obowiązkowych szkoleń zarządzania kryzysowego dla wójtów i starostów.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek sprawozdanie z prac międzyresortowego zespołu ds. oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego, który podsumował działania administracji po sierpniowych nawałnicach. Za pracę jednostki odpowiedzialny był minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Zespół zwrócił uwagę, że w sierpniu 2017 r. wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego przekazały ostrzeżenia o zagrożeniu do powiatów, które są zobowiązane do ich przekazania gminom. „W wielu przypadkach ostrzeżenie przesłane przez służby wojewodów utknęło na szczeblu powiatu i nie zostało przekazane gminom, np. w powiecie chojnickim, na terenie którego znajdował się obóz harcerski” – zaznaczono w sprawozdaniu.

Rządowa jednostka zarekomendowała wzmocnienie powiatowych centrów zarządzania kryzysowego w sposób zapewniający ich integrację z systemem obiegu informacji w ramach Państwowej Straży Pożarnej.

W sprawozdaniu zaproponowano również, aby starostowie i wójtowie mieli obowiązek udziału w ćwiczeniach i szkoleniach organizowanych przez wojewodę w ramach zarządzania kryzysowego.

Zespół zaznaczył, że wyłączając zaopatrzenie w wodę, samorządy nie analizują ryzyka związanego z brakiem kluczowych usług np. żywność, paliwo. Wskazał również, że obiekty istotne dla bezpieczeństwa społeczności lokalnych, w tym urzędy, nie są wyposażane w awaryjne źródła zasilania.

Według zespołu należy znowelizować ustawę o zarządzaniu kryzysowym oraz zakończyć prace nad ustawą regulującą kwestie ochrony ludności. „Konieczne jest włączenie Regionalnego Systemu Ostrzegania do systemu alarmowania i ostrzegania, a ponadto podjęcie prac nad osiągnięciem pełnej funkcjonalności RSO, jeśli chodzi o powiadamianie ludności o zagrożeniach z wykorzystaniem wiadomości tekstowych na danym obszarze” – przekazało w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Resort poinformował też, że trwają prace nad nowym systemem ostrzegania oraz ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej. „Ustawa określi kompetencje i obowiązki organów władzy i administracji publicznej, m.in. zadania ochrony ludności, organy administracji publicznej odpowiedzialne za ochronę ludności, a także organizację wykrywania zagrożeń oraz powiadamiania, ostrzegania i alarmowania” – zaznaczyło ministerstwo.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób, a poszkodowane zostały 62 osoby. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych wynika, że straty wyniosły 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów. W akcji ratunkowej i pomocowej brało udział 149 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP i 1534 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

mm/ woj/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-10-31 12:55:54
Bonifacy Krówka: A może to zadanie przypisać państwowym strażakom, którzy mają całodobowe dyżury tylko trzeba zainwestować w jakiś system powiadamiania.
Jaki będzie pożytek z dyżuru pani z księgowości, bo w małej gminie jest dwudziestu paru urzędników i 1/5 etatu w ramach zadania zleconego z zakresu zadań państwowych.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25