facebook RSS # #

20.02.2019 01:02

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-15 16:58       aktualizacja: 2017-11-16 15:11       RZĄD
  A A A

Dwa lata rządu. Resorty podsumowały swą pracę

Dwa lata rządu. Resorty podsumowały swą pracę
Fot.PAP/M.Obara
Resorty podsumowywały w środę swoje dwuletnie dokonania. Dzień wcześniej premier Beata Szydło mówiła, że rodzina, rozwój i bezpieczeństwo, to trzy filary rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w podsumowaniu dwulecia podkreśliła, że cele postawione programowi "Rodzina 500 plus" zostały zrealizowane. Oceniła, że program poprawił jakość życia rodzin, ograniczył ubóstwo i miał pewien udział w zwiększeniu liczby urodzeń.
 
Rafalska zwróciła uwagę, że nakłady na politykę rodzinną w 2017 r. wzrosły do 3,11 proc. PKB. Podkreśliła, że z programu obecnie korzysta niemal 4 mln dzieci, 2 mln 620 tys. rodzin. "Z tych środków 65 proc. adresowanych jest na polską wieś, tam jednak jest większa wielodzietność i sytuacja dochodowa rodzin jest trudniejsza" - dodała. Minister przypomniała, że na program "Maluch plus", który ma zwiększyć dostępność m.in. w żłobkach w 2018 r. ma zostać przeznaczone 450 mln zł. "Chcemy, żeby te białe mapy, gdzie widać samorządy, w których nie ma nawet jednej instytucji opieki, wypełniły się, bo chcemy dofinansować ten program do 80 proc. wydatków inwestycyjnych w gminach, w których tej opieki nie ma" - zapewniła.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślił, że w ciągu najbliższych 10 lat ok. 500 mld zł trafi do systemu opieki zdrowotnej swojego resortu, oceniając, że właśnie przyjęty przez rząd projekt ustawy dot. wzrostu nakładów jest największym osiągnięciem resortu. Podał także, że z programu bezpłatnych leków dla seniorów skorzystało do tej pory ponad 2 mln osób; wydano prawie 50 mln opakowań leków wypisanych  na ponad 18 mln recept. Program był "ogromnym osiągnięciem i wielkim wysiłkiem finansowym państwa" - podkreślił.

Nawiązując do ustanowienia sieci szpitali, ocenił, że prawie 600 szpitali w całej Polsce zapewnia pacjentom kompleksową opiekę, od leczenia szpitalnego, przez rehabilitację, aż po wizytę kontrolną w poradni przyszpitalnej. Dodał, że w ten sposób ministerstwo kończy z "bezsensownymi hospitalizacjami, pogonią za wykonywaniem procedur i zagubieniem pacjenta po wypisaniu ze szpitala". Minister zauważył ponadto, że kolejki w służbie zdrowia skracają się w tej chwili w sposób niezwykle dynamiczny.

Podsumowując dwa lata pracy, Ministerstwo Rozwoju podkreśliło istotną rolę reformy specjalnych stref ekonomicznych, która jest obecnie wdrażana w życie. „Wszystko, co było w strefach dobre, przyciąganie wartościowych inwestycji, nowych technologii, zwalczanie bezrobocia, rozwój regionalny, zostało wzmocnione, a rozwiązania generujące potencjalne szkody zostały usunięte” – stwierdził resort.
 
W ocenie MR osiągnięciem jest także „ambitny i odpowiedzialny budżet”. „W budżecie na 2018 r. znacznie więcej środków przeznaczymy na cele społeczne m.in. program Rodzina 500 plus, świadczenia rodzinne, obniżenie wieku emerytalnego, waloryzację rent i emerytur czy dofinansowanie do bezpłatnych leków dla seniorów. Wyniki budżetu nie wynikają ze sztucznego przetrzymywania zwrotów podatków. Średni czas realizacji zwrotu zmniejszył się w porównaniu do zeszłego roku niemal o tydzień” – zaznaczył resort.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło uwagę na przywrócenie w prawie 60 miejscowościach posterunków policji zlikwidowanych przez poprzedni rząd oraz stworzenie Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli internetowego narzędzia umożliwiającego zgłaszanie zagrożeń występujących w okolicy. „Do tej pory Polacy zgłosili przy użyciu mapy ponad 501 tys. zagrożeń, a 42 proc. spośród tych zgłoszeń zostało potwierdzonych przez policjantów. Dzięki tym działaniom aż 89 proc. Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie. To najwyższy poziom w historii tych badań, czyli od 1987 roku” – zaznaczył resort.

Jako osiągnięcie MSWiA uznało także podniesienie ze 100 tys. zł do 200 tys. zł zasiłku, który można otrzymać na odbudowę domu zniszczonego przez nawałnice. „Nowym rozwiązaniem jest również możliwość ubiegania się o zasiłki w przypadku zniszczonych budynków gospodarczych. Na ten cel można otrzymać do 100 tys. zł. Po sierpniowych nawałnicach uprościliśmy przepisy dotyczące szacowania strat. Oprócz rzeczoznawców straty mogli oceniać pracownicy inspektoratów nadzoru budowlanych” – poinformowało ministerstwo.

Według resortu sportu i turystyki, minione dwa lata pracy zaowocowały zwiększonym budżetem na rozwój infrastruktury sportowej. „Dzięki rosnącym środkom dofinansowujemy szereg obiektów, które są odpowiednio dostosowane do lokalnych potrzeb. Zależy nam, aby wszyscy Polacy, niezależnie od miejsca zamieszkania, mieli dostęp do bezpiecznej, funkcjonalnej i nowoczesnej infrastruktury. Wspieramy budowę, przebudowę lub remont hal sportowych i sal gimnastycznych, kompleksów lekkoatletycznych, boisk, pływalni, bieżni i innych obiektów. W 2016 r. budżet na te działania wynosił 434 mln zł, w bieżącym roku zwiększyliśmy środki do 463 mln zł” – podkreślił resort.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako swoje najważniejsze dokonania uznało zwiększenie środków budżetowych na kulturę. „Środki na kulturę przekroczyły próg 1,1 proc. budżetu państwa i wyniosły w sumie około 4 mld złotych. W ostatnich dwóch latach nastąpił wzrost nakładów na kulturę o ponad 20 proc.” – poinformował resort w komunikacie. Wśród rezultatów dotychczasowej pracy MKiDN wymieniło ponadto m.in. zwiększenie środków w programie „Ochrona zabytków” o 20 mln zł, przeprowadzenie kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta”, której celem jest przeciwdziałanie chaosowi reklamowemu w przestrzeni publicznej oraz uruchomienie programu dotacyjnego „Niepodległa”, skierowanego do samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił o stawce na energetyką odnawialną. Chodzi o program Prosument oraz klastry energii. Jak ocenił, zainteresowanie pierwszymi pilotażowymi projektami klastrów energii przerosło oczekiwania resortu. Do ministerstwa zgłosiło się ponad 60 grup interesariuszy, czasami obejmujących całe gminy i powiaty.

Prace nad konstytucją dla nauki, zmiany na rzecz innowacyjności, nowe programy na rzecz upowszechniania nauki - działania resortu nauki w ostatnich dwóch latach opierały się na tych trzech głównych filarach - podsumował minister nauki Jarosław Gowin.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oświadczył, że celem resortu jest likwidacja deficytu mieszkaniowego do końca 2030 roku. Zapowiedział, że pierwsze lokale budowane w ramach programu Mieszkanie plus zostaną oddane do użytku pod koniec 2018 r.

System CEPiK działa, są problemy, które wynikają z jego wieku dziecięcego - powiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodała, że poszczególne usterki są usuwane. Zapowiedziała, że wszystkie dokumenty kierowcy i pojazdu w drugiej połowie 2018 roku znajdą się w aplikacji mDokumenty dostępnej w telefonie.

dap/ jma/ woj/
TAGI: RZĄD
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-11-17 08:23:27
W.B.: Brak komentarzy bez względu na ich treść o czymś chyba świadczy.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25