facebook RSS # #

20.02.2019 01:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-13 09:35       aktualizacja: 2017-12-13 17:19       RZĄD
  A A A

Premier o JST

Premier o JST
Fot. https://www.premier.gov.pl
„Czas na regionalne strategie odpowiedzialnego rozwoju. Chciałbym z tego miejsca złożyć osobiste zobowiązanie, że będę zaangażowany w szczególności w rozwój Polski lokalnej, Polski samorządowej” - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas expose.

Morawiecki, prezentując w Sejmie program działania swojego rządu, kilkukrotnie odniósł się do samorządów. Nowy premier zapowiedział rozwój gmin wiejskich, walkę ze smogiem, rozwój infrastruktury i rozwiązanie kwestii ładu przestrzennego.

Według zapowiedzi, rząd Morawieckiego zamierza rozwijać obszary wiejskie poprzez budowę infrastruktury wodociągowej i transportowej. Oprócz tego do wiejskich szkół ma zostać doprowadzony szybki internet. Morawiecki zapowiedział także budowę żłobków, remonty szkół i zapewnienie instytucji kultury w małych gminach.

Nowy premier zapowiedział „odtwarzanie” w gminach zlikwidowanych kilka lat temu posterunków policyjnych.

„Tych posterunków policyjnych w mniejszych miejscowościach, których tak dzisiaj brakuje, ponieważ każdy ma prawo czuć się bezpiecznie w swojej okolicy” – mówił Morawiecki.

W wystąpieniu nowy premier poruszył także kwestie infrastruktury.

„Kładziemy akcenty na strategie zbiorowe, na Polskę wielkich projektów i jedną z takich strategii jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego "Portu Solidarność" – mówił Morawiecki.

Dodał, że duże znaczenie ma Gdynia, która ma stać się centralnym portem komunikacyjnym. Premier zapowiedział odbudowę portu morskiego w Trójmieście i portu Szczecin-Świnoujście.

Morawiecki odniósł się również do samorządowej infrastruktury drogowej.

„Chciałbym podkreślić, że w kolejnej dekadzie musimy skoncentrować się na znaczącej poprawie komunikacji powiatowej i gminnej, na poprawie komunikacji drogowej i kolejowej. Na to będziemy przeznaczać więcej środków, również z budżetu państwa i liczę na bliską współpracę ze wszystkimi samorządami” – powiedział Morawiecki.

W expose Morawiecki odniósł się do kwestii ładu przestrzennego. Zapowiedział powstanie pakietu dla samorządów.

„Zasługujemy na to, aby nasze miasta i miasteczka stanowiły spójną całość, do domu każdego docierała sprawna komunikacja publiczna, a szkoły i przedszkola pojawiły się tam gdzie powstają nowe osiedla. Dlatego zaproponujemy pakiet korzyści dla samorządów, które zadbają o ład przestrzenny. O ład i estetykę” - zaznaczył.

Morawiecki zapowiedział utworzenie Instytutu Urbanistyki i Architektury. Prace nad jego powstaniem mają ruszyć w przyszłym roku.

„Naszym dzieciom i wnukom musimy przekazać Polskę zadbaną i urządzoną ze zmysłem estetycznym. Przecież nie należy zaniedbywać nauki o pięknie" - podkreślił.

Nowy premier odniósł się również do problemu zanieczyszczenia powietrza.

„W wielu rejonach Polski, szczególnie w Małopolsce czy na Śląsku, ale również na Mazowszu, widziałem krajobraz spowity gęstą, szczypiącą mgłą i dzieci wracające ze szkoły do domu z maseczkami na twarzach” – powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że z powodu smogu rocznie umiera przedwcześnie 48 tys. Polaków.

Premier zapowiedział program walki ze smogiem m. in. poprzez zlikwidowanie ubóstwa energetycznego.

Podkreślił, że bardzo ważna jest rola samorządów. „To one są na pierwszej linii frontu i dobra współpraca rządu i samorządu będzie miała kluczowe znaczenie. Chcemy wspólnie z wami skutecznie rozwiązać ten problem” – podkreślił Morawiecki.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Jma/
TAGI: RZĄD
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25