facebook RSS # #

22.01.2019 18:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-14 14:57       aktualizacja: 2017-12-14 15:53       RZĄD
  A A A

Pierwsze trzy. MIB w ramach programu "Mieszkanie Plus" podpisało umowy z trzema samorządami

Pierwsze trzy. MIB w ramach programu
Fot. PAP/R. Pietruszka
„Chcemy budować w całej Polsce, również w mniejszych miejscowościach – mówił do samorządowców Tomasz Żuchowski, wiceszef MIB odpowiedzialny za program „Mieszkanie Plus”.

W czwartek w Warszawie odbyła się konferencja „Mieszkanie Plus. Dzisiaj i jutro”, podsumowująca współpracę samorządów z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele rządu, deweloperów, przedsiębiorców oraz samorządowcy.

Podczas konferencji podpisano z samorządami trzy umowy przygotowawcze. Szczerzyny, Łomża i Zakliczyn to pierwsze trzy gminy, z którymi Krajowy Zasób Nieruchomości zawarł porozumienia dotyczące finansowania inwestycji.

„Po trzech miesiącach od wejścia w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości przygotowujemy 5,5 tys. inwestycji i symbolicznie rozpoczynamy budowy w Kielcach, Łomży i Zakliczynie. Wkrótce będziemy uruchamiać kolejne inwestycje z programu Mieszkanie Plus” – mówił wiceminister Tomasz Żuchowski.

Na konferencji zawarto także 28 listów intencyjnych umożliwiających budowę około 2,5 tys. mieszkań. Najwięcej w Nakle nad Notecią (700), Nysie (230), Mroczy (120), Giżycku (115), Brzegu (105) i Wieliczce (100).

„Chcemy, aby Polki i Polacy widzieli swoją przyszłość w swojej Ojczyźnie, ale również w swojej małej Ojczyźnie. Wierzymy, że da się budować Polskę, w której każdy może znaleźć dla siebie miejsce, niezależnie od tego, z której części kraju pochodzi” – mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Szef MIB ocenił, że gminy są bardzo zainteresowane programem „Mieszkanie Plus”. Zaznaczył, że resort chce dotrzeć do nich z rzetelną informacją, dlatego organizowane były liczne regionalne konferencje. Ministerstwo rozesłało też pisma przewodnie o programie, zawierające podstawowe informacje o zasadach jego realizacji, celach i mechanizmach rynkowych, w ramach których projekty te mogą być realizowane.

„Ten program musi być realizowany na szczeblu samorządowym. Państwa zaangażowanie jest szczególnie ważne” – podkreślała minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W jej ocenie prorodzinne znaczenie programu „Mieszkanie plus” może być jeszcze większe niż programu „500 plus”.

Wiceminister Tomasz Żuchowski, pełnomocnik rządu do spraw budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości, apelował do przedstawicieli jst m.in., żeby „chciało im się zrobić bilans, ile w moim mieście, miejscowości potrzeba mieszkań”.

Namawiał, by myśleli o budowanych mieszkaniach w sposób systemowy. „Być może z punktu widzenia atrakcyjności tego miejsca i przyciągnięcia mieszkańców warto dopłacić do czynszu, żeby mieć zameldowanego obywatela, który będzie mieszkał, pracował i płacił podatki” – wskazywał.

Apelował też, by budując mieszkania, myśleć również o całej infrastrukturze towarzyszącej - o drogach, szkołach i przedszkolach.

„Chcemy budować w całej Polsce, również w mniejszych miastach, mniejszych miejscowościach” – zaznaczył.

Jak wynika z danych MIB, łącznie Krajowy Zasób Nieruchomości ma podpisanych już 76 porozumień z samorządami na budowę około 6 tys. mieszkań.

aba/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25