facebook RSS # #

20.02.2019 01:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-05 11:39       aktualizacja: 2018-02-05 12:18       RZĄD
  A A A

Oddech dla miast. Emilewicz: jakość powietrza w miastach poprawi się w ciągu pięciu lat

Oddech dla miast. Emilewicz: jakość powietrza w miastach poprawi się w ciągu pięciu lat
Fot. MPiT
„Nie da się tego zrobić bez współpracy rządu i samorządu” – mówi o rozwiązaniu problemu smogu w polskich miastach Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. W Małopolsce i na Śląsku pilotażowo ruszy program ocieplenia domów.

W Polsce z powodu jakości powietrza umiera rok do roku 40 tys. Polaków. Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na 50 najbrudniejszych miast w Europie 33 to miasta w Polsce.

„W pierwszej dziesiątce siedem miast to polskie miasta, z których jedno jest znanym uzdrowiskiem. To jest już ostatni dzwonek, by zająć się tym problemem” - uważa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. I przyznaje, że „tego problemu nie da się rozwiązać jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - w jednym sezonie grzewczym. I nie da się tego zrobić bez współpracy rządu i samorządu”.

W rozmowie z PAP, minister zapowiedziała, że „przy wdrożeniu wielu instrumentów - z jednej strony norm dla paliw stałych, z drugiej strony programu osłonowego i pomocowego dla osób najbardziej potrzebujących - w horyzoncie pięciu lat będziemy mogli odczuć poprawę jakości powietrza w miastach”.

Od 1 października ub.r. obowiązuje już rozporządzenie o standardach emisyjnych dla kotłów, które wyklucza możliwość sprzedaży tzw. kopciuchów. Emilewicz zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu pod obrady rządu trafi ustawa o jakości paliw stałych. „To jest ustawa, która eliminuje z rynku sprzedaży indywidualnej muły i flotokoncentraty. A zatem te odpady węglowe, które wylatują z komina w postaci pyłu, który następnie ląduje w płucach naszych dzieci” - opisywała.

Zdaniem szefowej MPiT, „problem jakości powietrza w Polsce "to jest także problem biedy, ubóstwa i wykluczenia". "Wiele osób w Polsce pali byle czym, nie dlatego, że ma taką fanaberię, ale dlatego, że ich nie stać na lepszej jakości paliwo” – tłumaczyła Emilewicz.

Pod koniec ubiegłego roku rząd przeznaczył 180 mln zł na fundusz termomodernizacji - pilotażowy program ocieplenia domów dla tych, których nie stać, aby te domy sobie ocieplić. „Te środki zostaną uruchomione w tym roku, aby w wybranych miastach z listy 33 najbardziej zanieczyszczonych, rzeczywiście poprawić jakość termiczną domów osób najuboższych" - zapowiedziała Emilewicz.

Pilotaż obejmie dwa województwa: Małopolskę i Śląsk. "Tam mamy najgorszą jakość powietrza i tam też najwięcej ludzi mieszka w domach indywidualnych. W Małopolsce to 564 tysięcy, a na Śląsku 547 tysięcy. Szacunkowo możemy powiedzieć, że 15 proc. z tego stanowią osoby, które nie są w stanie bez wsparcia państwa rozwiązać tego problemu” - wyjaśniła minister.

Resort kończy prace nad kryteriami, na podstawie których będzie udzielane wsparcie w zakresie termomodernizacji.

Emilewicz przypomniała również, że w Programie Czyste Powietrze zawarto rekomendację, by miasta jak najwięcej swoich mieszkańców przyłączały do ciepła systemowego. Przyznała jednak, że w skali całego kraju nie jest to proste do wykonania, a analizy pokazują, że „przyłączenie całej Polski do ciepła systemowego byłoby długotrwałe i niezwykle kosztowne". "Np. w Warszawie w ciągu roku przyczyną smogu jest komunikacja, ale w sezonie grzewczym, gdy panują mocne mrozy, miasto zatruwa +obwarzanek+, który pali w domowych paleniskach. Nie jest łatwo przypiąć gminy, które znajdują się w odległości 20-30 km od centrów miast, do ciepła systemowego" - wyjaśniła.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP 

amk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25