facebook RSS # #

22.01.2019 16:54

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-19 15:22       aktualizacja: 2018-03-19 15:54       RZĄD
  A A A

Czas seniorów. Rafalska: Samorządy powinny budować własną politykę senioralną

Czas seniorów. Rafalska: Samorządy powinny budować własną politykę senioralną
Fot. PAP/L.Muszynski
„Samorządy powinny dostrzegać osoby starsze i budować własną politykę senioralną, zanim zjawisko starzenia się społeczeństwa będzie dla nich problemem” – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas otwarcia Klubu Senior+ w Cybince (Lubuskie).

Szefowa MRPiPS zapewniła, że samorządy mogą przy tym liczyć na wsparcie rządu.

Klub w Cybince powstał dzięki rządowemu dofinansowaniu z Programu Senior+.

W uroczystym otwarciu placówki uczestniczyli m.in. seniorzy, władze miasta i gminy oraz wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

"Bardzo się cieszę jak takie (...) małe placówki, zintegrowane, bliskie osobom starszym powstają nie zawsze w dużych miastach, aglomeracjach, ale powstają w niedużych, średnich gminach, czasami gminach wiejskich, czasami miejsko-wiejskich. To jest bardzo ważne, żeby samorządy dostrzegały problemy osób starszych, żeby budowały tę własną politykę senioralną wobec osób starszych wcześniej, zanim stanie się ona uciążliwym problemem" – powiedziała Rafalska.

Minister życzyła seniorom z Cybinki, by w tym miejscu odnajdywali swoje pasje, miło spędzali czas i realizowali swoje zainteresowania.
 
"Chciałabym, żeby tego typu palcówki powstawały w wielu innych samorządach. Resort oczywiście tego typu działania będzie wspierał" – dodała minister rodziny.

Rafalska wskazała, że osób starszych przybywa w społeczeństwie szybciej niż młodych, co rodzi określone wyzwania, na które muszą odpowiadać samorządy lokalne. "Są samorządy, które nie są zainteresowane rozwijaniem polityki senioralnej. Ja mówię przekornie - jeszcze nie są zainteresowane, bo za chwileczkę na pewno będą" – zaznaczyła.

Burmistrz Cybinki Marek Kołodziejczyk wyraził zadowolenie, że dzięki rządowemu dofinansowaniu w Cybince mogła powstać placówka dla seniorów. "To nie jest nasze ostatnie słowo w tym zakresie" - zadeklarował.

Klub Seniora w Cybince mieści się w budynku przy stadionie piłkarskim, w zaadaptowanych na ten cel byłych mieszkaniach gminnych. Na utworzenie klubu gmina otrzymała z resortu rodziny prawie 130 tys. zł, a łącznie wydała na ten cel 160 tys. zł. Klub ma w swojej ofercie zajęcia o charakterze prozdrowotnym, edukacyjnym, kulturalnym i rekreacyjnym. Na klubowe zajęcia zapisanych jest prawie 80 osób z całej gminy. Jest on otwarty od poniedziałku do piątku przez sześć godzin.

Koordynatorka Klubu Senior+ w Cybince Alicja Jankowska powiedziała PAP, że zainteresowanie jego działalnością rośnie z dnia na dzień. "Cały czas zgłaszają się kolejne osoby. To pokazuje, że tego typu placówka była potrzebna w naszej gminie, a seniorzy mają duży zapał i wiele energii, by aktywnie, wspólnie spędzać wolny czas" – dodała.

Na program „Senior +” w 2018 r. zaplanowano w całym kraju 80 mln zł. W Lubuskiem, w ramach tegorocznej edycji programu, oferty na uruchomienie nowych placówek złożyło dziewięć samorządów. Jedna gmina wycofała swój wniosek, a pozostałe osiem otrzymało dotacje we wnioskowanej kwocie – łącznie ok. 2 mln zł. Aktualnie w woj. lubuskim funkcjonuje osiem placówek "Senior+": pięć dziennych domów mających łącznie 157 miejsc (Zbąszynek, Zielona Góra, Skwierzyna, Witnica, Kargowa) i trzy kluby Seniora (łącznie 70 miejsc) w Lubrzy, Lubiszynie i ten w Cybince. Po utworzeniu kolejnych w tym roku wzrośnie do 16, a łącznie będą w nich 432 miejsca.

W tym roku w całym kraju powstanie 214 nowych placówek dla osób starszych, a 224 już istniejących otrzyma dofinansowanie. Placówki, które powstaną w ramach tegorocznej edycji programu „Senior+”, zapewnią osobom starszym 5 tys. 387 nowych miejsc pobytu. Do 20 marca trwa jeszcze dodatkowy nabór ofert w programie -do rozdysponowania pozostało 25 mln zł.

Z placówek mogą korzystać osoby powyżej 60. roku życia, które są nieaktywne zawodowo. Seniorzy mogą spędzać czas w ośrodkach od poniedziałku do piątku - przez kilka godzin dziennie. Tam mogą korzystać z pomieszczeń do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Mają też możliwość zjedzenia ciepłego posiłku.
 
W ramach programu "Senior+" jednostki samorządu terytorialnego mogą się ubiegać o środki na jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Na utworzenie dziennego domu "Senior plus" można otrzymać 300 tys. zł, a na klub - 150 tys. zł. Placówki już istniejące będą mogły otrzymać do 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w dziennym domu lub do 200 zł w klubie.

Źródło: CSI PAP, MPiPS

amk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25