facebook RSS # #

21.01.2019 09:57

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-23 13:58       aktualizacja: 2018-04-23 13:58       RZĄD
  A A A

Teraz dostępność. Premier: Program "Dostępność plus" to jeden z pięciu priorytetów rządu

Teraz dostępność. Premier: Program
Fot. PAP/M. Obara
Mamy przeznaczone 23 mld zł na likwidację barier architektonicznych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Mówił m.in. o współpracy rządu i samorządu.

W Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca Program „Dostępność Plus”. Na początku kwietnia zakończyły się jego konsultacje społeczne, a do końca pierwszej połowy roku ma zostać przyjęty uchwałą Rady Ministrów.

Program ma poprawić dostępność przestrzeni publicznej, produktów i usług. Chodzi o podniesienie jakości życia i zapewnienie niezależności osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami. Założenie jest jednak takie, że przyjęte rozwiązania architektoniczne oraz komunikacyjne mają służyć wszystkim z nich korzystającym, a nie tylko niepełnosprawnym. Dostępność ma być realizowana w ośmiu obszarach: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, usługi, konkurencyjność i koordynacja.

Przede wszystkim poprawiona ma zostać dostępność budynków, a nowe mają być budowane tak, żeby każdy mógł z nich korzystać. Zmieniane będą dworce, przystanki, szpitale, przychodnie i inne obiekty użyteczności publicznej (na początek 1000 takich budynków), poprawione będą strony internetowe urzędów. W ramach programu również nauczyciele mają być lepiej przygotowani do pracy z każdym uczniem, a w kinach czy teatrach ma być prowadzona audiodeskrypcja.

„Osoby z niepełnosprawnościami chcą po prostu normalnie żyć, pracować, płacić podatki, być częścią naszego społeczeństwa we wszystkich możliwych wymiarach. Będziemy pomagać, wspierać, usuwać bariery” – mówił premier. „Zrobimy wszystko, co możliwe zarówno poprzez zmiany legislacyjne, współpracę między rządem i samorządami, ale również przez zaangażowanie odpowiednich środków budżetowych unijnych, by zlikwidować „więzienia czwartego piętra” – zapowiedział.

Impulsem do zmian mają być m.in. pieniądze z polityki spójności. Rząd szacuje, że realizacja programu w latach 2018-2025 pochłonie ok. 23 mld zł. Jako źródło finansowania wskazuje fundusze europejskie, fundusze norweskie oraz środki z budżetu państwa i samorządów.

„Skala inwestycji jest duża, ale nie spowoduje istotnego obciążenia dla budżetu kraju czy samorządów, gdyż program został zaplanowany na kilka najbliższych lat” – podkreśla w komunikacie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

„Zmiany już wprowadziliśmy. Od dwóch tygodni one obowiązują w funduszach europejskich. W tej chwili wszystkie projekty inwestycyjne muszą być dostosowane do zasad dostępności. Chcemy, by od 2019 roku zmiany dotyczyły wszystkich inwestycji realizowanych w naszym kraju. Przygotowujemy specjalną ustawę o dostępności” – mówił szef MIiR Jerzy Kwieciński. „Ten program ma mieć wymiar bardzo konkretny. Mówimy o 23 mld zł. Ale chcielibyśmy, żeby program przyczynił się też do zmiany mentalnej, żeby dostępność była w naszym DNA, a nie tylko tym, co wymyślili urzędnicy i teraz wdrażają” – podkreślał.

Jak mówił, obecnie tylko 9 proc. budynków użyteczności publicznej i 12 proc. pojazdów komunikacji publicznej jest dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; co trzecia szkoła ma bariery, które uniemożliwiają właściwą integrację.

Na poniedziałkowej konferencji podpisana została deklaracja Partnerstwa na rzecz dostępności. Wśród sygnatariuszy obok premiera byli m.in. burmistrz Brzezin - Marcin Pluta, prezydent Konina - Józef Nowicki i prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek.

Według zapowiedzi w ramach programu ruszy konkurs dla samorządów, w których poprawiono jakość przestrzeni publicznej.

aba/
TAGI: RZĄD
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25