facebook RSS # #

22.01.2019 16:51

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-09 12:54       aktualizacja: 2018-05-09 13:32       RZĄD
  A A A

Pierwsza strzelnica. W powiecie jarosławskim otwarto strzelnicę dofinansowaną przez MON

Pierwsza strzelnica. W powiecie jarosławskim otwarto strzelnicę dofinansowaną przez MON
Fot. Powiat Jarosławski
We wsi Maleniska w gminie Pawłosiów (powiat jarosławski) otwarto właśnie pierwszą strzelnicę w ramach rządowego programu dofinansowania budowy i rewitalizacji strzelnic wojskowych.

- Strzelnica w Maleniskach to zasługa przede wszystkim lokalnych samorządowców i oficerów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ich aktywność sprawiła, że Ministerstwo Obrony Narodowej, w którego kierownictwie wówczas byłem, zdecydowało się, że pilotażowy obiekt zostanie zbudowany w powiecie jarosławskim – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podczas uroczystego otwarcia strzelnicy, 7 maja br.

Minister Dworczyk przypomniał, że program zakładał budowę strzelnicy w powiatach, gdzie nie ma strzelnic wojskowych. Ponadto skierowany został przede wszystkim do samorządów, by mogli na swoim terenie kształtować postawy proobronne wśród młodzieży.

Powiat jarosławski pozyskał 1,75 mln zł z Ministerstwa Obrony Narodowej na rewitalizację istniejącej niegdyś w Pawłosiowie strzelnicy, do prowadzenia szkolenia strzeleckiego, przewidzianego programem nauczania dla szkół ponadgimnazjalnych.

Jak poinformowały władze powiatu jarosławskiego, pod koniec ub. roku zawarto umowę o wsparcie realizacji zadania publicznego ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, w wyniku wygrania przez ZS otwartego konkursu ofert.

- Celem realizacji zadania było stworzenie niezbędnych warunków infrastrukturalnych i sprzętowych dla prowadzenia szkolenia strzeleckiego dla uczniów klas mundurowych dla której organem prowadzącym jest Powiat Jarosławski – poinformował starosta jarosławski Tadeusz Chrzan. - To także nieodpłatne udostępnianie obiektu jednostkom organizacyjnym sił zbrojnych RP, uczniom innych klas mundurowych i organizacji proobronnych certyfikowanych przez MON oraz innym zainteresowanym realizacją lub odbyciem szkolenia podmiotom – dodał starosta Chrzan.W 2017 roku przeprowadzono prace ziemne na terenie byłej strzelnicy, zakupiono niezbędny sprzęt i wyposażenie strzelnicy służące do prowadzenia szkolenia. Po przeprowadzonej modernizacji strzelnica zapewnia 30 stanowisk strzeleckich. Władze powiatu jarosławskiego zapowiedziały, że w kolejnych latach, aż do 2022 r., powiat będzie przeznaczał na edukację wojskową 65 tys. zł rocznie.Jak poinformował por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, „początek działalności strzelnicy w Maleniskach przyjmuje się drugą połowę dziewiętnastego wieku, kiedy to armia austro-węgierska zbudowała w tym miejscu obiekt do szkolenia strzeleckiego”.

W okresie międzywojennym strzelnica nosiła nazwę “SZCZYTNA” i wykorzystywana była przez żołnierzy m. in. 39. Pułk Strzelców Lwowskich, który wchodził w skład 24. Dywizji Piechoty, a większość jego pododdziałów stacjonowała w Jarosławiu. W czasie okupacji na terenie obiektu szkolili się żołnierze plutonu dywersyjnego AK rejonu Pruchnik Władysława KOBY ps. ”RAK”. Po II Wojnie Światowej obiekt wykorzystywany był przez żołnierzy Garnizonu Jarosław. W latach 70-tych strzelnica została wyłączona z użytkowania. I dopiero po ponad 40 latach oddano ją ponownie do użytkowania.

amk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25