facebook RSS # #

20.10.2019 22:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-05 14:50       aktualizacja: 2018-09-05 15:37       RZĄD
  A A A

Dyżur w powiecie. MZ planuje wdrożyć w szpitalach tak zwane dyżury tępe i ostre; ryczałt dla szpitali ma wzrastać

Dyżur w powiecie. MZ planuje wdrożyć w szpitalach tak zwane dyżury tępe i ostre; ryczałt dla szpitali ma wzrastać
Fot. Archiwum PAP/ P. Supernak
Ustawa o sieci szpitali wymaga dostrojenia – przyznaje Łukasz Szumowski, szef ministerstwa zdrowia. I zapowiada od przyszłego roku wdrożenie w szpitalach tak zwanych dyżurów tępych i ostrych.

W wywiadzie dla PAP minister zdrowia Łuksza Szumowski nawiązał do postulatów zarządów szpitali powiatowych, które ostatnio wystąpiły o zwiększenie nakładów na ich funkcjonowanie. - Oczywiście powinniśmy słuchać ich głosów i patrzeć na ich koszty i przychody. Natomiast pamiętajmy, że tak zwane zobowiązania wymagalne szpitali spadły w ciągu ostatnich kilku lat z dwóch miliardów złotych do półtora miliarda złotych. To znaczy, że kondycja finansowa wszystkich szpitali się poprawiła. 75 procent szpitali w Polsce w ogóle nie ma zobowiązań wymagalnych, czyli realnych długów, które muszą spłacić – powiedział Szumowski.

Dyrektorzy szpitali powiatowych uważają, że ich kłopoty zaczęły się po wprowadzeniu sieci szpitali. Minister zdrowia przyznał, że „ustawa o sieci szpitali wymaga dostrojenia, tak jak każdy instrument, który rozpoczyna bardzo skomplikowaną pracę”. - Chodzi o to, aby szpitale o najniższej referencyjności, ale które jednocześnie są najbliżej pacjenta, nie miały tak wysokich wymagań jak szpitale o wysokiej referencyjności. Dlatego planujemy od przyszłego roku wdrożyć tak zwane dyżury tępe i ostre – zapowiedział Szumowski.

Jak wyjaśnił, ministerstwo chce, żeby „blok operacyjny w szpitalu powiatowym z kilkoma oddziałami nie musiał być w ostrym dyżurze 24 godziny i 7 dni w tygodniu”. - Być może szpitale, które są usytuowane blisko siebie – a często tak jest – mogą się wymieniać. Jeden będzie miał dyżur w jednym tygodniu, drugi w kolejnym. Tak było przez wiele lat i dosyć dobrze funkcjonowało. Wtedy lekarz wojewódzki decydował o tym, który szpital ma ostry dyżur. To nie było złe rozwiązanie. Planujemy wrócić do tego na początku przyszłego roku – powiedział Szumowski.

Pytany o to, czy będą nowe pieniądze dla szpitali powiatowych zaznaczył, że „ryczałt dla szpitali rośnie i będzie wzrastał”. - Jeszcze w tym roku będziemy kładli większy nacisk na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Chodzi o to, aby specjaliści mogli być bardziej dostępni dla pacjentów. Jeżeli szpital zwiększy liczbę przyjmowanych pacjentów w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, czyli w przychodni przyszpitalnej, jego ryczałt wzrośnie od 1 procenta do nawet 2 procent – zapowiedział Szumowski.

Jego zdaniem, „w skali całego szpitala to bardzo duży wzrost”. - Dodatkowo planujemy bonusy za skrócenie kolejek do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Zamierzymy zwiększyć wyceny tych świadczeń – powiedział minister zdrowia.

W środę podczas trwającego w Krynicy Forum Ekonomicznego minister zdrowia powiedział, że projekt budżetu na 2019 r. zakłada wyższy odsetek środków na zdrowie niż wymaga tego ustawa, przewidująca stopniowy wzrost wydatków do 6 proc. PKB w 2024 r.

Cały wywiad z szefem MZ dostępny jest tutaj.


amk/
TAGI: RZĄD , ZDROWIE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25