facebook RSS # #

15.02.2019 23:13

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-01-11 13:40       aktualizacja: 2017-01-11 17:41       SĄD
  A A A

Wójt bez kary. Samorządowiec winny, ale szkodliwość czynu nieznaczna

Wójt bez kary. Samorządowiec winny, ale szkodliwość czynu nieznaczna
Fot. Fotolia
Sąd Rejonowy w Sandomierzu warunkowo umorzył postępowanie wobec wójta gminy Obrazów (świętokrzyskie), oskarżonego m. in. o przekroczenie uprawnień i składanie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych. Sąd uznał jego winę, ale orzekł, że społeczna szkodliwość czynów nie jest znaczna.

Sandomierska prokuratura oskarżyła wójta o pięć czynów związanych ze złożeniem nieprawdziwych oświadczeń majątkowych w latach 2011-2015 oraz o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przy sprzedaży jednej z gminnych nieruchomości.

Sąd rozpoznał sprawę w ciągu miesiąca - na dwóch terminach. "Uznał sprawstwo oskarżonego – przesądził o winie - ale doszedł do wniosku, że stopień społecznej szkodliwości czynów nie był znaczny, dlatego warunkowo umorzył postępowanie na dwa lata" – wyjaśniał rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach Jan Klocek.

Jak relacjonował rzecznik, sąd przekonała argumentacja - wynikająca także z dokumentów - że nieruchomość, którą wójt sprzedał, była wystawiona po raz kolejny na sprzedaż i nie było na nią chętnych.

Sąd uznał, że niepoprawne wypełnianie oświadczeń majątkowych, wynikało z braku należytej staranności włodarza. "Czasem wpisywał w oszczędnościach wyższe kwoty, czasem niższe, niż miał. Nie sprawdzał stanu kont, tylko wpisywał z pamięci. Kwoty nie odbiegały wyraźnie od rzeczywistości. Szkoda wyrządzona takim działaniem nie była dotkliwa dla interesu publicznego" – mówił Klocek.

Jak zaznaczył sędzia, podczas procesu wójt nie kwestionował zaistnienia takich zdarzeń i w wyraził skruchę – co także miało wpływ na decyzję sądu.

Wyrok nie jest prawomocny.

Wójt Obrazowa Krzysztof Tworek argumentował, że sprzedaż działki była bardzo ważna dla gminy

"Udało się wszystkie pieniądze ściągnąć. Jeśli nawet załamałem przepisy, to zrobiłem to by nie pakować kolejnych pieniędzy samorządowych w nieruchomość, która wymagała dużych nakładów. Jakbym wiedział, że będą takie konsekwencje, to tego nie sprzedawał" – podkreślał wójt.

W sprawie oświadczeń majątkowych tłumaczył, że sposób ich wypełniania konsultował z innymi samorządowcami. Dodał, że nieścisłości nie wynikały z jego celowego działania. "Nie zrobiłem tego umyślnie, nikogo nie chciałem wprowadzić w błąd" - zapewnił.

Jak mówił Tworek, jego przeciwnicy w gminie – osoby, którym nie udało się go odwołać z funkcji w gminnym referendum w poprzedniej kadencji – są autorami kilku zawiadomień do prokuratury, dotyczących nieprawidłowości, jakich miał się dopuścić sprawując funkcję.

Wiejska gmina Obrazów położona jest we wschodniej części województwa świętokrzyskiego w powiecie sandomierskim. Gminę tworzy 19 sołectw zamieszkałych przez kilka tysięcy osób. Ponad 90 proc. powierzchni gminy stanowią użytki rolne – głównie sady. (PAP)

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
mm/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: SĄD , WÓJT
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25