facebook RSS # #

23.09.2019 20:43

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-14 13:18       aktualizacja: 2018-05-14 13:23       SĄD
  A A A

Zostaje w areszcie. Przedłużony areszt wobec burmistrza Pułtuska podejrzanego w sprawie korupcyjnej

Zostaje w areszcie. Przedłużony areszt wobec burmistrza Pułtuska podejrzanego w sprawie korupcyjnej
Fot. Fotolia
Sąd Rejonowy w Pułtusku (Mazowieckie) przedłużył o kolejne dwa miesiące areszt wobec burmistrza tego miasta, podejrzanego w śledztwie dotyczącym przestępstw korupcyjnych - poinformowała PAP Prokuratura Regionalna w Białymstoku, która prowadzi tę sprawę.
Śledztwo dotyczy nieprawidłowości przy przetargach na kwotę ok. 4 mln zł, m.in. przy budowie miejskiego żłobka w Pułtusku. W ostatnich dniach stycznia CBA zatrzymało w tej sprawie osiem osób, w tym burmistrza i zastępcę burmistrza miasta, kilku komunalnych urzędników i dwóch mazowieckich przedsiębiorców.

Po postawieniu podejrzanym zarzutów, śledczy skierowali do sądu wnioski o areszt wobec burmistrza i przedsiębiorców. Białostocki sąd rejonowy aresztował na trzy miesiące samorządowca.Na wniosek prokuratury, Sąd Rejonowy w Pułtusku (właściwy do rozpoznania sprawy po skierowaniu aktu oskarżenia) zdecydował o przedłużeniu tymczasowego aresztu burmistrza Pułtuska o kolejne dwa miesiące - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik PR w Białymstoku Paweł Sawoń. Swój wniosek prokuratura motywowała tym, że wciąż trwają czynności w śledztwie, a - w jej ocenie - jest obawa matactwa procesowego; do tego samorządowcowi grozi surowa kara.

Z ustaleń PAP wynika, że postanowienie o przedłużeniu aresztu nie jest jeszcze prawomocne, nie upłynął jeszcze termin dający możliwość złożenia zażalenia przez obrońcę podejrzanego.Zarzuty w tej sprawie dotyczą m.in. przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne osoby, uczestnictwa w zmowie przetargowej czy przedłożenia nierzetelnych dokumentów w celu uzyskania dotacji.Burmistrz Pułtuska podejrzany jest - jak podawała wcześniej prokuratura - m.in. o "przyjęcie oraz żądanie korzyści majątkowej znacznej wartości". Szczegółów śledczy nie podają.

Do zatrzymania przez CBA burmistrza, wiceburmistrza Pułtuska (po postawieniu zarzutów zastosowano w tym przypadku tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze - PAP) oraz sześciu innych osób, w związku ze śledztwem dotyczącym przestępstw korupcyjnych przy przetargach budowlanych, doszło w śledztwie z zawiadomienia ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

W sierpniu 2016 r. zawiadomił on o możliwym przestępstwie niegospodarności w latach 2008-14, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie k. Pułtuska.  Obecny burmistrz Pułtuska był wcześniej dyrektorem tej placówki.

Ze względu na podmiotowy i przedmiotowy związek spraw, do tego postępowania prokuratura dołączyła też wątki dotyczące przetargów na prace remontowe w Pułtusku w 2015 roku, czyli w obecnej kadencji samorządu.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25