facebook RSS # #

23.09.2019 02:47

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-28 14:28       aktualizacja: 2018-06-28 14:48       SĄD
  A A A

Sąd blokuje. WSA: suwalska uchwała ws. parkowania nieważna

Sąd blokuje. WSA: suwalska uchwała ws. parkowania nieważna
Fot. PAP/R.Guz
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku stwierdził nieważność części uchwały suwalskich radnych o działalności strefy płatnego parkowania. Za niedopuszczalne uznał m.in. to, że Straż Miejska zakłada blokady na koła samochodów, za których postój w strefie nie zapłacono tylko wtedy, gdy są one zarejestrowane poza terenem powiatu suwalskiego.

Zastrzeżenia do przepisów o działalności strefy płatnego parkowania w Suwałkach (Podlaskie) miała miejscowa prokuratura. Miasto chciało oddalenia skargi. Orzeczenie nie jest prawomocne, można je zaskarżyć do NSA.
 
Prokuratura rejonowa w Suwałkach wnosiła o stwierdzenie nieważności kilkunastu zapisów uchwały, podjętej przez Radę Miasta Suwałki jesienią 2011 roku (z późniejszymi zmianami) i regulaminu działalności suwalskiej strefy płatnego parkowania. Skargę zainicjował wniosek stowarzyszenia "Prawo na drodze", które występowało jako uczestnik postępowania administracyjnego.

Oprócz przepisu o "blokowaniu obcych" prokuratura zaskarżyła też m.in. ograniczenie możliwości kupowania abonamentów - nie mogą tego obecnie zrobić np. osoby, które używają auta członka rodziny i nie mają tytułu własności.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku prawie w całym zakresie skargę uwzględnił i stwierdził nieważność części uchwały suwalskich radnych, nowelizacji tej uchwały i regulaminu działalności strefy.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Marek Leszczyński wyliczał kolejne naruszenia prawa, z powodu których doszło do stwierdzenia nieważności. W ocenie WSA doszło do naruszenia m.in. niektórych zapisów konstytucji (choćby w przypadku uzależnienia możliwości zakupu abonamentu od zameldowania w strefie czy przy zapisach o uprawnieniach dla osób niepełnosprawnych), ustawy o drogach publicznych, ustawy o ochronie danych osobowych, Kodeksu postępowania administracyjnego czy tzw. zasad techniki prawodawczej, czyli reguł i instrukcji, które legislator (w tym wypadku rada miejska) powinien brać pod uwagę.

Sąd administracyjny rozważał, czy uchwała o suwalskiej strefie płatnego parkowania może dalej obowiązywać, po uwzględnieniu skargi w tak szerokim zakresie. I uznał, że jest to możliwe. "Organ był uprawniony, wręcz ustawowo, żeby tego rodzaju opłaty wprowadzić. Kwestia tylko regulacji takich, tych drobniejszych, można powiedzieć okołoopłatowych, aby ta uchwała funkcjonowała w kształcie prawidłowym" - mówił sędzia Leszczyński.
Przedstawicieli samorządu, ani ich pełnomocników, nie było w czwartek w sądzie. Obecny na publikacji wyroku prezes stowarzyszenia "Prawo na drodze" Piotr Jakubiak powiedział dziennikarzom, że takiego wyroku się spodziewał. "Potwierdziły się wszystkie nasze zarzuty odnośnie tych punktów rażących naruszeń konstytucji, ustaw, a więc że rada miasta wkroczyła tu, w sposób karygodny, w kompetencje władzy ustawodawczej" - mówił Jakubiak.

Podawał przykład zakładania blokad na koła, ale z wyłączeniem aut z rejestracjami miejscowymi. "To jawne przypodobanie się swoim wyborcom. Zakładamy blokady innym, ale tym, co na nas głosują, to kół nie blokujemy" - dodał Jakubiak. Wyraził nadzieję, że po tym wyroku Rada Miasta Suwałki podejmie własną inicjatywę uchwałodawczą i dostosuje przepisy.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25