facebook RSS # #

17.10.2019 23:43

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-13 15:02       aktualizacja: 2019-03-13 15:09       SĄD
  A A A

Na szkodę miasta. Więzienie w zawieszeniu dla b. burmistrza Paczkowa

Na szkodę miasta. Więzienie w zawieszeniu dla b. burmistrza Paczkowa
Fot. Fotolia
Sąd Rejonowy w Nysie skazał na rok i 10 miesięcy więzienia, w zawieszeniu na cztery lata, byłego burmistrza Paczkowa Bogdana W. za działanie na szkodę miasta.

Dodatkowo samorządowiec ma zapłacić 7,5 tys. zł grzywny; ma także pięcioletni zakaz zajmowania stanowisk związanych z wydawaniem pieniędzy publicznych oraz pełnienia funkcji w administracji rządowej i samorządowej.

Wyrok jest nieprawomocny.

Bogdan W., który jest przewodniczącym rady powiatu nyskiego i prezesem należącej do miasta spółki Agencja Rozwoju Nysy nie przyznaje się do winy i zapowiada złożenie apelacji od wyroku. Podczas procesu zapewniał, że działał wyłącznie w granicach prawa.

Akt oskarżenia objął lata 2010-2014, kiedy Bogdan W. pełnił funkcję burmistrza Paczkowa. Zdaniem sądu, na skutek celowych działań podsądnego samorząd poniósł wymierne straty.

Już w 2015 roku Regionalna Izba Obrachunkowa po przeprowadzonej w urzędzie kontroli zwróciła uwagę, że wobec kilku nieruchomości należących do znanego przedsiębiorcy i jego spółki przez cztery lata nie naliczano podatku, w wyniku czego miasto poniosło straty finansowe. O swoich ustaleniach RIO zawiadomiła prokuraturę.

W trakcie śledztwa ustalono, że ówczesny burmistrz zlekceważył informacje podwładnych o konieczności naliczenia i ewentualnej egzekucji podatku od dziewięciu nieruchomości. Jak się okazało, właścicielem obiektów był znajomy burmistrza. Co więcej, w 2014 roku burmistrz przeprowadził reorganizację urzędu, w wyniku której sprawy związane z egzekucją podatków podporządkował bezpośrednio sobie. Zdaniem sądu, było to działanie świadome, mające na celu przysporzenie korzyści znajomemu urzędnika.

Drugi zarzut dotyczył sprzedaży gminnego lokalu prywatnemu dzierżawcy na podstawie wyceny złożonej przez kupującego, a nie przez gminę. Zdaniem oskarżenia, operat szacunkowy, na podstawie którego sprzedano lokal, opiewał na kwotę niemal o połowę niższą od ceny rynkowej. Także w tym przypadku sąd uznał zaniechanie burmistrza za działanie celowe.

Zdaniem sądu, w wyniku działań oskarżonego szkodę odniósł nie tylko budżet Paczkowa, ale także interes społeczny.

"Szkodą społeczną było nierówne traktowanie podmiotów. Do pracowników urzędu, a przez nich do mieszkańców szedł sygnał, że znajomi burmistrza nie muszą płacić podatków" - powiedział sędzia prowadzący sprawę.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

TAGI: SĄD
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-03-21 17:24:59
Packowianin: Wyrok byłby odstraszający, jakby sąd orzekł mu karę 10 lat więzienia!! A tak to są tylko śmichy na sali!!. Pan Z. Ziobro powinien se przyjrzeć tej sprawie czy lokalny wymiar sprawiedliwości nie jest w relacja koleżeńskich z Wyczółkowskim i czy nie ma gdzieś w uzasadnieniu wyroku bujdy, którą w apelacji ten złodziej naszych podatków podważy i zostanie uniewinniony. Należy jak najprędzej wprowadzić do kodeksu karnego KARĘ ŚMIERCI za wielkie przestępstwa gospodarcze to wtedy i mniejsi kręta cze będą się bać!! Wtedy i milicja i prokuratury i sądy będę mnie o niebo mniej pracy! I z czego ta łajza będzie się teraz utrzymywać? Jak on potrafił być tylko samorządowcem!! Trzeba będzie kopać rowy, nosić cegłę! No to Bogdan podaj cegłę..

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25