facebook RSS # #

20.01.2020 03:53

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-05 09:51       aktualizacja: 2019-12-05 09:57       SĄD
  A A A

Skazany burmistrz. Włodarz Szczecinka skazany za przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy

Skazany burmistrz. Włodarz Szczecinka skazany za przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy
Fot. Fotolia
Na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i 5 tys. zł grzywny Sąd Rejonowy w Szczecinku skazał burmistrza tego miasta m.in. za przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy, gdy pełnił funkcję wiceburmistrza. Taka samą karę sąd wymierzył miejskiemu urzędnikowi.

Przed Sądem Rejonowym w Szczecinku zapadł wyrok w sprawie burmistrza Daniela Raka (w toku procesu pozwolił na publikację danych osobowych) i miejskiego urzędnika Tomasza P. w związku z nieprawidłowościami przy organizacji kursu języka angielskiego dla pracowników magistratu. Chodzi m.in. to, że wskazane w dokumentach osoby nie brały udziału w nauce. Do tych zdarzeń doszło w latach 2015-2016, gdy Rak był wiceburmistrzem Szczecinka.

Obu oskarżonych m.in. o przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy sędzia Katarzyna Pydych skazała na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i 5 tys. zł grzywny. Dla obu ustaliła też dozór kuratora sądowego. Uzasadniając wyrok, sędzia wskazała, że na materiał dowodowy składało się kilkaset stron dokumentów i zeznania ponad 50 świadków.

"W ocenie sądu wina i okoliczności popełnienia wszystkich zarzuconych każdemu z oskarżonych czynów zostały jednoznacznie ustalone i wykazane" - mówiła sędzia Pydych.

Zaznaczyła, że Tomasz P., według opinii biegłych psychiatrów, którzy go badali w postępowaniu przygotowawczym, w czasie popełniania czynów był poczytalny. A to kwestionowała jego obrona. Według biegłych, co pokreśliła sędzia, podnoszenie tej sprawy przez obronę miało na celu tylko przedłużenie postępowania.

Sędzia wskazała też, że organizacja kursów językowych dla urzędników magistratu w Szczecinku nie mieściła się w kompetencjach żadnego z oskarżonych. Zaznaczyła, że 20 osób wskazanych w dokumentach jako uczestnicy kursu, faktycznie w nim nie brało udziału.

Daniel Rak ani w śledztwie, ani w sądzie nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Natomiast podczas procesu przyznał się Tomasz P.

Oskarżonych nie było na sali rozpraw podczas ogłaszania wyroku, ktory nie jest prawomocny. Pełnomocnik Raka zapowiedział wniesienie apelacji.

W 2015 r. szczecinecki magistrat uzyskał dotację z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na organizację za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku kursu języka angielskiego dla pracowników urzędu miasta, którzy skończyli 45 lat. W organizację kursu, jak ustalono w śledztwie, zaangażowali się ówczesny wiceburmistrz, a także urzędnik magistratu Tomasz P. O nieprawidłowościach miał nie wiedzieć burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Te polegały na tym, że w kursie brały udział osoby niespełniające kryterium wiekowego, w tym wiceburmistrz. Dla PUP sporządzono fikcyjną listę z nazwiskami osób po 45 roku życia, które jednak nie przystąpiły do nauki angielskiego. Poza tym wyboru firmy prowadzącej kurs nie poprzedził konkurs. Protokół z wyboru najkorzystniejszej oferty został spreparowany. Dokumenty miały zostać następnie zniszczone przez Tomasza P., do czego miał go nakłaniać wiceburmistrz. Magistrat zwrócił część dotacji.

ing/ js/

TAGI: SĄD
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-12-06 08:34:01
om: Świństewko drobne, acz - o ile to, co opisano w publikacji, stało się naprawdę - ukazujące daleko idącą urzędniczą degrengoladę. A już linia obrony byłego wice, a obecnego burmistrza - o niepoczytalności w czasie sprawowania funkcji - dyskwalifikuje go sama w sobie.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25