facebook RSS # #

19.02.2020 13:52

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-06-28 12:48       aktualizacja: 2016-06-28 15:29       SEJM
  A A A

Dla królowej rzek. Polscy parlamentarzyści ustanowili Rok 2017 rokiem Rzeki Wisły

Dla królowej rzek. Polscy parlamentarzyści ustanowili Rok 2017 rokiem Rzeki Wisły
Rok 2017 będzie rokiem Rzeki Wisły.
Fot. Marek Ostrowski www.rokwisly.pl
Blisko 50 samorządów miast nadwiślańskich w formie odpowiednich uchwał a także Konwent Marszałków RP wsparły inicjatywę Roku Rzeki Wisły. Posłowie ustanowili Rok 2017 rokiem Rzeki Wisły.

Polscy parlamentarzyści po raz pierwszy uhonorowali przepływającą przez środek naszego kraju rzekę - tak samo jak dotychczas honorowano bohaterów narodowych czy znaczące wydarzenia.

„Przyjęta przez Sejm uchwała przyczyni się do wypromowania Wisły jako unikalnego obszaru naturalnego i turystycznego, zwróci uwagę na jej potencjał edukacyjny i gospodarczy – zwłaszcza w skali lokalnej, a także – położy nacisk na jej rolę kulturotwórczą” – uważają przedstawiciele fundacji Rok Rzeki Wisły, która reprezentuje Społeczny Komitet Obchodów i jest współpomysłodawcą inicjatywy.

"Wisła jest magiczna, różnorodna i na dodatek dotyczy każdego z nas. Jej dorzecze zajmuje niemal 60 procent całego polskiego terytorium. Paradoksalnie jednak wciąż jest zbyt mało znana, obarczona stereotypami, które właśnie przy okazji 2017 roku trzeba „odczarować”, a samą rzekę – przekazać w pełne władanie lokalnym społecznościom" – mówi Robert Jankowski z fundacji Rok Rzeki Wisły.

Walory największej z polskich rzek dla wielu Polaków pozostają wciąż wielką tajemnicą. „Historyczny rozkwit potęgi dawnego Państwa Polskiego związany był ściśle z największą polską rzeką. Do tej historii warto nawiązać i dziś, na przykład przywracając lokalny transport rzeczny, regionalną turystykę, czy integrując kulturę wokół Wisły” – uważają władze Fundacji Rok Rzeki Wisły.

"Warto wcielić w życie plan wybudowania kilkudziesięciu przystani na całym żeglownym szlaku rzeki. Dzięki nim rozwinąć się może regionalna turystyka, a to przyczyni się między innymi do większej zamożności lokalnych społeczności i ich powrotu nad rzekę" – uważa Jacek Witkowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Solca.

Wisła jest pod względem czystości czy bezpieczeństwa nie gorsza, niż inne europejskie rzeki. „Jednym z największych wyzwań będzie uporanie się z tak zwanym „wiślanym analfabetyzmem”. Na przykład wielu nie wie o niej nic, a kojarzy jako niebezpieczny, pełen wirów żywioł, do tego – brudny i nie nadający się do aktywnej turystyki. Prawda jest jednak inna, i wykorzystując te szczególne 12 miesięcy, chcemy zaprezentować Polakom prawdę o rzece, która niewątpliwie jest skarbem narodowym” – dodaje Robert Jankowski.

W działalność edukacyjną zaangażować się zamierzają także inne organizacje pozarządowe. Chcą przede wszystkim pokazywać pozytywne strony rzeki. Planowane są m.in. szkolenia i warsztaty dotyczące bezpieczeństwa i dobrych praktyk nad rzeką.

„Podniesienie świadomości tego, co Wisła może wszystkim zaoferować w połączeniu ze znajomością specyfiki tej jedynej w swoim rodzaju wielkiej, europejskiej rzeki wpłynie na rozwój turystyki i kultury wiślanej” – uważają przedstawiciele Fundacji Rok Rzeki Wisły. To może być wstęp do tworzenia wartościowych produktów turystycznych o znaczeniu międzynarodowym.

Fundacja Rok Rzeki Wisły chce również rozwinąć na szerszą skalę badania archeologiczne związane z rzeką. „O tym, jaki może być ich potencjał, przekonaliśmy się niedawno, kiedy niski poziom Wisły umożliwił w Warszawie odkrycie zatopionych w XVII szwedzkich statków ze zrabowanymi skarbami z polskich dworów” – zauważyli przedstawiciele Fundacji.

Zdaniem Roberta Jankowskiego, „tego typu działaniami zainteresowane są nadwiślańskie samorządy. Im właśnie w dużej mierze zawdzięczamy realizację idei „ponad podziałami”, nad którą pracowaliśmy od kilku lat, czyli ogłoszenia 2017 rokiem Wisły” – podsumowuje. We wsparcie Roku Wisły zaangażowały się władze lokalne i wojewódzkie. Dzięki temu, będą oni mogli na swoich terenach realizować projekty mające na celu gospodarczą, turystyczną czy kulturalną aktywizację nadwiślańskich społeczności.

amk/ Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25