facebook RSS # #

15.02.2019 23:17

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-01 13:45       aktualizacja: 2017-03-01 14:00       SEJM
  A A A

Czyje pośredniaki. Posłowie protestują przeciwko centralizacji urzędów pracy

Czyje pośredniaki. Posłowie protestują przeciwko centralizacji urzędów pracy
Fot. PAP/M.Walczak
Parlamentarny zespół ds. obrony polskiej samorządności wystosował dezyderat do premier Beaty Szydło, w którym nie zgadza się na centralizację urzędów pracy. W ocenie zespołu przeniesienie kompetencji publicznych służb zatrudnienia do administracji rządowej ograniczy rozwój gmin, województw i powiatów.

Posłowie zwrócili uwagę, że obecnie funkcjonująca ustawa o promocji zatrudnienia nie odpowiada potrzebom aktualnej sytuacji na lokalnych i regionalnych rynkach pracy. Zespół podkreślił, że należy dostosować przepisy do dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej.

Resort pracy zapowiedział nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Reforma ma w założeniu usprawnić działanie urzędów pracy i poprawić skuteczność aktywizacji osób bezrobotnych. Ministerstwo planuje m.in. przekazanie urzędów pracy z samorządów w gestię administracji rządowej. Jednym z proponowanych działań ma być też zniesienie obowiązku profilowania bezrobotnych w urzędach pracy.

Parlamentarzyści z zespołu ds. obrony polskiej samorządności są przeciwni centralizacji urzędów pracy. W ich opinii działania te oderwą urzędy od lokalnych i regionalnych wspólnot mieszkańców.

„Centralizacja publicznych służb zatrudnienia odsunie urzędy pracy od społeczeństwa. Elastyczność reagowania na problemy w tym zakresie będzie dużo mniejsza. Jest to element powolnego rozbierania samorządów” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Ryszard Galla, wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony polskiej samorządności.

Jednocześnie zespół podkreślił, że „dzięki bardzo dobrej współpracy władz samorządowych z urzędami pracy zrealizowanych zostało wiele programów i projektów skutkujących ożywieniem gospodarczym, wyrównaniem szans rozwojowych, stworzeniem setek tysięcy miejsc pracy”.

„Dziś urzędy pracy są zarządzane w sposób bliski obywatelowi i reagowanie na problemy jest skuteczne. Natomiast ich centralizacja będzie skrępowaniem elastyczności i ograniczeniem możliwości działania” – ocenił Galla.

Przeciwny zmianom w ustawie regulującej funkcjonowanie urzędów pracy jest też Ludwik Węgrzyn, prezes zarządu Związku Powiatów Polskich. „Jest to dla mnie dziwny projekt. Przecież Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przewiduje rolę aktywną dla powiatów. Odebranie im urzędów pracy będzie rewolucją” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Węgrzyn.

Posłowie zadeklarowali również chęć współpracy w procesie poszukiwania i opracowania nowych rozwiązań w zakresie publicznych służb zatrudnienia.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział we wtorek, że projekt nowej ustawy o rynku pracy będzie gotowy najwcześniej po wakacjach.

Czytaj też:
Zmiany w urzędach pracy

mm/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: PRACA , PRAWO , SEJM
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-02 10:54:20
czytelniczka: Czego tu bronić Proszę Państwa PUP działa teraz tak: staże pracy dla znajomych w urzędach . Dla prywatnych przedsiębiorców na 6 miesięcy stażysta i następny bo dalej umowy nie dostaniesz nie ma co marzyć o umowie o pracę . Niech PUPy zweryfikują to co sie tera wyprawia z młodymi ludzmi a urzędnicy przerzucają papiery i jest wszystko okj. Na jedno miejsce stażowe 10 osób a i tak dostanie znajomy Wójta lub wyznaczony przez prywatnego przedsiębiorcę. Po co takie cyrki urządzać w PUP.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25