facebook RSS # #

22.01.2019 18:51

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-08 14:29       aktualizacja: 2017-03-08 17:26       SEJM
  A A A

Poprawcie wycinkę. ZMP apeluje o zmianę ustawy o ochronie przyrody

Poprawcie wycinkę. ZMP apeluje o zmianę ustawy o ochronie przyrody
Fot. T. Żmijewski/PAP
Samorządy same powinny regulować zasady wycinki drzew z poszanowaniem praw właścicieli i społeczności lokalnej – zaapelował Związek Miast Polskich. W ocenie przedstawicieli miast władze lokalne najlepiej poradzą sobie z określeniem zasad ochrony przyrody na swoim terenie.

ZMP wystosował apel do rządu i parlamentarzystów o pilną zmianę przepisów dotyczących wycinki drzew. W opinii związku nowelizacja ustawy o ochronie przyrody z 16 grudnia 2016 r. „skutkuje nadmierną i niekontrolowaną wycinką drzew, co będzie miało katastrofalne skutki dla zieleni w polskich miastach”.

W stanowisku ZMP stwierdzono, że „nowe przepisy, obowiązujące od 1 stycznia, znacznie zmniejszają ustawową ochronę drzew, a do tego nie dają samorządom skutecznych narzędzi, by same mogły lepiej chronić zieleń miejską”.

Z kolei w planach pracy Sejmu na środę nie znalazła się proponowana przez PiS nowelizacja ustawy o ochronie przyrody dotyczącej wycinki drzew.

„Poprosiłem przewodniczącego komisji ochrony środowiska o to, aby komisja zajęła się tym projektem na posiedzeniu w najbliższy czwartek, ze względu na to, że chcemy doszczegółowić projekt tak, żeby nie budził żadnych wątpliwości” – przekonywał poseł wnioskodawca Wojciech Skurkiewicz

„Będziemy starali się jak najszybciej pracować nad projektem, żeby jak najszybciej skierować go do Senatu i żeby jak najszybciej wszedł w życie"- dodał Skurkiewicz.

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS.

W międzyczasie grupa posłów PiS przygotowała poprawkę do nowej ustawy, która umożliwia gminom weryfikację, czy wycinka drzew oraz krzewów była przeprowadzona w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

W projekcie zapisano, że osoba fizyczna, która chce wyciąć drzewa, będzie zobligowana do zgłoszenia wycięcia drzewa. Dodatkowo nie będzie mogła prowadzić na tej nieruchomości działalności gospodarczej przez okres pięciu lat od dokonania zgłoszenia.

Czytaj też: Wycinka poprawiona. Właściciel nieruchomości będzie musiał zgłosić wycięcie drzewa do wójta

mm/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-09 09:08:15
głos anty: Akurat największym miastom zależeć będzie na miejskiej zieleni, a nie na kasie. Dlaczego większość miejskich inwestycji "rewitalizacyjnych" polegała na wycięciu w pień wszystkich drzew i ułożeniu kostki betonowej (przykład ul. Tumska w Płocku - wycięli drzewa i posadzili kilka malutkich ostrokrzewów). Tak naprawdę to w większości decyzji naliczane były opłaty, a nie zobowiązanie do nowych nasadzeń. Dlaczego miasta nie wskazały miejsc do nasadzeń i tym samym nie tworzyły miejskich parków? Bo lepiej żeby miejska zieleń była na prywatnych działkach, a miejskie działki sprzedać i wziąć kasę do budżetu. Nie popieram obecnej niekontrolowanej wycinki, ani też proponowanych obecnie zmian. Należy tak naprawdę usiąść i zastanowić się, jak nie blokować swobody działalności gospodarczej i jednocześnie chronić polski drzewostan i go uzupełniać, a nie forsować pisane przez pseudo specjalistów posłów nieprzemyślane ustawy.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25