facebook RSS # #

22.01.2019 02:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-04-03 14:13       aktualizacja: 2017-04-03 14:26       SEJM
  A A A

Uwolnić samorządy. Morawiecki: brak kadencyjności to błąd

Uwolnić samorządy. Morawiecki: brak kadencyjności to błąd
Fot. G. Michałowski/PAP
Brak kadencyjności w samorządach to była błędna decyzja, ten brak rodzi patologie - ocenił poseł Kornel Morawiecki. Zapowiedział, że zaproponuje, by w wyborach samorządowych we Wrocławiu stworzyć szeroką koalicję, która pozwoli odsunąć od władzy obecnie rządzących miastem.

„To będzie taka oferta dla Wrocławia, która będzie przeciwna tym, którzy rządzą miastem od 27 lat. Istnieje potrzeba zbudowania takiej szerokiej koalicji i chętnie się włączę w prace nad taką koalicją. Jeśli tego nie zrobimy, to ten układ, ta siła rządząca miastem od 27 lat się nie zmieni” - powiedział na poniedziałkowej konferencji we Wrocławiu Morawiecki - marszałek senior Sejmu i poseł koła Wolni i Solidarni.

W jego ocenie, główną siłą polityczną we Wrocławiu, która powinna współtworzyć taką koalicję jest Prawo i Sprawiedliwość, ale jest w niej miejsce również i dla innych podmiotów np. ruchów miejskich, samorządowców z ościennych gmin czy działaczy społecznych.  Jego zdaniem, układ władzy samorządowej we Wrocławiu jest „odbiciem sytuacji samorządu w całej Polsce”.

„Władza samorządowa we Wrocławiu trwa bez zmian od początku. I teraz kandydatka tego układu na nowego prezydenta Wrocławia prof. Alicja Chybicka, choć jest znanym lekarzem i osobą zasłużoną, gwarantuje stabilność temu rządzącemu środowisku” - powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że podstawowym celem takiej szerokiej koalicji jest „wprowadzenie nowych twarzy i nowych pomysłów i większej otwartości do wrocławskiego samorządu".

Morawiecki zaznaczył też, że jest zwolennikiem wprowadzenia proponowanej przez PiS dwukadencyjności w samorządach, choć można zastanowić się, czy czas trwania kadencji w samorządzie nie powinien zostać wydłużony z czterech do pięciu lat.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mm/
TAGI: MIASTO , SEJM
 
KOMENTARZE: 11 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-04-10 13:53:51
Marek Z.: Brak kadencyjności w parlamencie to jeszcze bardziej błędna decyzja. Od prawie 30 lat wciąż wiele tych samych parlamentarzystów, to również rodzi patologie.
 
2017-04-06 08:40:41
Realny: Niech pan śmiało doda, że wg was "patologia" jest tylko wtedy gdy rządzi ktoś spoza PiSu. Natomiast patologią nie jest np. głosowanie "za kogoś" lub na "dwie ręce".
 
2017-04-05 09:50:12
Polak: "Brak kadencyjności w sejmie to była błędna decyzja, ten brak rodzi patologie" - to mówiłem ja
 
2017-04-04 10:08:50
Tomasz Wojtania: Aby coś wreszcie w Polsce się zmieniło należy zmienić nie tylko zasady wyborów organów wykonawczych lecz cały system zarządzania Państwem.

Jest nam potrzebna reorganizacja państwa i WZMOCNIENIE SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W POLSCE.

Chodzi o to, że Państwo powinno wzmocnić samorząd gminny i miejski konsolidując zadania JST w gminach.

Gminy powinny przejąć niemalże wszystkie zadania powiatu, w tym z zakresu oświaty i pomocy społecznej, może też z zakresu bezrobocia (urzędy pracy powinny trafić pod Krajowe biuro pracy a świadczenia bezrobotnym powinien wypłacać OPS tak jak świadczenie rodzinne, alimentacyjne 500plus).

Gmina powinna przejąć drogi od powiatów tak aby na swoim terenie nimi zarządzać. Reszta dróg powinna być krajowa w gestii GDDKIA.

Geodezja powinna wrócić pod GIGIK gdyż zasób jest i tak państwowy. Itp.itd..

Powiaty powinny zatem zostać zlikwidowane. Przecież nasza Konstytucja wyraźnie w art 164 stanowi, że inne niż gmina JST stanowi ustawa. Nie ma zatem żadnego problemu z naprawą Państwa.

Województwa samorządowe powinny zostać przekształcone w tworzone z mocy prawa związki komunalne gmin z terenu danego województwa.

Rada gminy wybierałaby jednego swojego przedstawiciela/delegata do rady takiego związku komunalnego gmin na terenie województwa - Regionu, lub byłby nim z mocy prawa wójt, burmistrz, prezydent.

Na czele takiego województwa powinien stać przedstawiciel rządu czyli wojewoda, a nie marszałek. Rząd musi przecież koordynować swą politykę z samorządem tak aby realizować zadania rządu i samorządu....czyli PAŃSTWA.

Nastąpiłoby wówczas połączenie wojewódzkiej administracji rządowej z samorządową na poziomie regionów, a gminy poprzez delegata - radnego miałyby bezpośredni wpływ na to co się dzieje w regionie i w Państwie.

Wójt, burmistrz, prezydent miałby wtedy wpływ na politykę państwa i kierunki jego rozwoju. Wzrosła by rola samorządu terytorialnego w Polsce.

Środkami unijnymi decydowałby region pod kontrolą wojewody czyli państwa. Skończono by bzdury z budowaniem lotnisk aquaparków itp. gdzie popadnie. Państwo jednocześnie koordynowałoby kierunki jego rozwoju.

Powinno się połączyć gminy "obwarzankowe" tak aby na danym terenie był jeden ośrodek decyzyjny ... a nie gmina wiejska i gmina miejska i na dziś jeszcze starostwo. To absurd i patologia. I marnotrawstwo środków publicznych, które blokuje rozwój Polski.

Niewątpliwie wzmocniono by samorząd gminny gdyż dziś struktura organizacyjna samorządu jest nieefektywna i zbyt kosztowna. A najlepsze efekty ma samorząd gminny. I ten trzeba wzmocnić.

Powinno się też opracować również plan RESTRUKTURYZACJI ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ poprzez reorganizację Rady Ministrów. Minister powinien być odpowiedzialny za swą część budżetu i podległe mu jednostki wykonujące zadania. Tak jak teraz zrobiono ze spółkami Skarbu Państwa. Pieniądze powinny iść przez ministra odpowiedzialnego za swój budżet, a nie przez wojewodę w ślad za zadaniem do danej jednostki działającej w terenie. Powinno się zlikwidować jednostki wojewódzkie działające w zespoleniu pod wojewodą, gdyż inna rola powinna być przypisana wojewodą - zarządzanie regionem. Wojewodowie zarządzającymi regionami powinni przynajmniej częściowo uczestniczyć w pracach Rady Ministrów i współpracować z samorządami tworzącymi region. Zredefiniowano by wówczas rolę Rady Ministrów. Odpowiadali by oni za podległe i nadzorowane jednostki przez Premierem nie tylko od strony merytorycznej ale i finansowej. Skończono by z patologią jaką jest rozdzielenie spraw merytorycznych od finansów.

W zestawieniu z planem Morawieckiego dałoby to "kopa" rozwojowego Polsce.

O ile bowiem "plan Morawieckiego" jest potrzebny gospodarce o tyle to co proponuję jest potrzebne finansom publicznym i Polsce. Oba rozwiązania równocześnie skończyły by wreszcie z socjalizmem...bo przecież nasze Państwo nadal jest zorganizowane jak za "władzy ludowej".

 
2017-04-04 09:36:57
obywatel: Nowy kandydat, lekarka, ale nie pasuje, bo nie chodzi tak naprawdę o nowych kandydatów ogólnie, ale o nowych "naszych kandydatów"...
 
2017-04-04 09:02:59
czytelniczka: Samorządy trzeba uwolnić od partii rządzących i od układów powinni to być ludzie z pasją i zaangażowaniem w dobro społeczeństwa w którym sprawuje funkcję a nie władzę i kumplostwo Mam pomysł a może wprowadzić taki przepis by włodarze pracowali jako wolontariusze przez jedną kadencję teraz to jest bardzo modne proponuje się to młodym poszukującym pracy po ukończeniu nauki.Zobaczymy ilu będzie chętnych
 
2017-04-04 08:42:28
essi: Uwolnić miejsca pracy, które zajmują osoby pobierające emerytury. W ten sposób nie musielibyśmy słuchać takich bredni. To co się Panu nie podoba zarządzanie i rozwój miasta ? Czy może jedynie to, ze samorząd stara się być niezależny od partii rządzącej?
 
2017-04-04 08:22:23
wnuczek: Jestem za tym, aby każdy po osiągnięciu wieku emerytalnego przeszedł na zasłużony odpoczynek bezwzględnie.
Polityków (czytaj politykierów) dotyczyć powinno to w pierwszej kolejności.
Po 70 roku życia najczęściej rzeczywistość mylona jest z myślami czy marzeniami (często urojonymi).
Nikt mnie nie przekona, że w takim wieku intelekt, postrzeganie świata itp.itd. jest nie wypaczony.
To czas na odpoczynek, a nie rządzenie innymi.
 
2017-04-03 21:36:41
bezpartyjny samorządowiec: Pracujemy nad zbieraniem podpisów w sprawie referendum - Czy jesteś za kadencyjnością posłów senatorów ?
oczywiście kadencyjność wstecz
 
2017-04-03 17:08:44
Suweren: Pan Morawiecki zapomniał już chyba o co sam w przeszłości walczył będąc opozycjonistą. Reforma samorządów to jedna z najlepszych rzeczy jaką udało się osiągnąć, a teraz politycznie próbuje się to zniszczyć!!!!. Znów musimy o to walczyć?
 
2017-04-03 16:19:35
Eleonora: przede wszystkim trzeba uwolnić samorządy od polityków a zastąpić ich specjalistami

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25