facebook RSS # #

17.01.2019 21:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-12 15:15       aktualizacja: 2017-10-12 15:22       SEJM
  A A A

W obronie MPZP. Gminy tracące terytorium zachowają plany zagospodarowania przestrzennego

W obronie MPZP. Gminy tracące terytorium zachowają plany zagospodarowania przestrzennego
Fot. Fotolia
Plany zagospodarowania przestrzennego gmin, które utracą fragment swojego terytorium na rzecz innego samorządu nadal będą ważne - zakłada komisyjny projekt ustawy o samorządzie gminnym.

W czwartek, 12 października odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym przygotowanego przez sejmową komisję administracji i spraw wewnętrznych.

Projekt zakłada, że dla obszaru wyłączonego z terytorium jednej jednostki samorządu terytorialnego i włączonego do innej, do czasu uchwalenia nowych aktów prawa miejscowego przez organy jednostki, której terytorium zostało powiększone będą obowiązywały akty związane z danym obszarem już wcześniej uchwalone (przed zmianą granic), jednak maksymalnie przez okres 3 lat.

Zgodnie z projektem jednostka, do której został włączony obszar z innej jednostki wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki związane z danym obszarem, w tym prawa i obowiązki wynikające z zezwoleń, koncesji oraz innych aktów administracyjnych.

Jak tłumaczył poseł sprawozdawca, Arkadiusz Czartoryski oznacza to, że utrata przez gminę fragmentu terenu, dla którego był uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, nie będzie już skutkowała unieważnieniem tego planu w całej gminie. „Uważamy, że dotychczasowe przepisy były niekonstytucyjne ponieważ odbierały mieszkańcom zamieszkującym takie tereny ich prawa nabyte" - zaznaczył poseł.

Zdaniem Czartoryskiego proponowana nowelizacja dotyczy nie tylko Opola, ale wszystkich samorządów, które będą mieć podobne problemy w przyszłości. Zaznaczył przy tym, że projekt nie blokuje nowemu właścicielowi możliwości zmian w planie zagospodarowania.

„Nie odmawiamy nowemu gospodarzowi terenu prawa do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, tylko mówimy: tak nowy gospodarz ma prawo kształtować warunki na nowo pozyskanym  terenie, ale ze wszystkimi rygorami uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego, czyli włącznie z wysłuchaniem obywateli, z procesem odwoławczym , z procesem wyłożenia planu. A nie na takiej zasadzie, że po zmianie granic dotychczasowy plan upada, a nowy gospodarz robi co chce. Tak nie może być" - podkreślił Czartoryski.

Poseł dodał, że komisyjny projekt ma pełne poparcie samorządowych korporacji, w tym m.in. Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich.    

Projekt został w czwartek skierowany do drugiego czytania przez komisję administracji oraz komisję samorządu terytorialnego.

Marcin Przybylski

 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-10-12 22:08:54
czytelniczka: a po okresie 3 lat co? Obowiązek uchwalenia nowego w terminie 3 lat od dnia zmiany granic czy jak? Czy znów wolna amerykanka że może a nie musi i nikt go nie zmusi ..........

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25