facebook RSS # #

15.02.2019 23:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-18 10:53       aktualizacja: 2017-10-18 10:54       SEJM
  A A A

Komisja w Opolu. Sejmowa komisja analizowała skutki poszerzenia Opola

Komisja w Opolu. Sejmowa komisja analizowała skutki poszerzenia Opola
Fot.Wikimedia
Sejmowa komisja samorządu terytorialnego, która obradowała w Opolu, oceniała skutki powiększenia miasta o terytoria czterech ościennych gmin. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele gmin, które utraciły część swoich terenów.  

Opole powiększyło się 1 stycznia o 12 sołectw na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Decyzję oprotestowali mieszkańcy tych gmin; w referendach praktycznie sto procent uczestników opowiedziało się przeciwko przyłączeniu do Opola.

Burmistrz Prószkowa, Róża Malik zaznaczyła, że przy okazji powiększania Opola ujawnił się szereg braków w prawie, np. dotyczących zasad przekazywania danych wrażliwych mieszkańców gmin, czy zasad odszkodowania za utracone mienie.

Marek Leja, wójt gminy Dąbrowa, wskazał na opóźnienia w wykorzystaniu terenów inwestycyjnych, które utraciła jego gmina. "Z dniem 1 stycznia i przejęciem naszych terenów inwestycyjnych przez Opole, cała dokumentacja straciła ważność. Oczywiście Opole zrobi ją na nowo, ale potrwa to w mojej ocenie, nawet trzy lata. Gdzie więc te zyski dla regionu, skoro zamiast fabryk na tych terenach nadal rośnie rzepak? Nie mówi się o losie gmin, które są pomniejszone. Teraz Opole oferuje pomoc, ale co będzie za trzy lata? Co z rozliczeniami za przekazanie mienia? Brakuje ustawy, która rozwiązywałaby takie problemy kompleksowo" - uważa Leja.

Wójt Dobrzenia Wielkiego Henryk Wróbel nie krył obaw o los gminy. "W tej chwili władze miasta zobowiązały się do przekazania nam 30 mln złotych w ciągu czterech lat, tytułem rekompensaty utraty wpływów z podatku dochodowego. Nie wiem, co zrobimy za pięć lat, mając pomniejszony budżet o około 40 procent" - podkreślił.

Według informacji przedstawionych posłom przez przedstawicieli Urzędu Miasta Opole, przychody stolicy regionu z tytułu przyłączenia 12 sołectw z ościennych gmin wzrosły o 52 mln zł rocznie. Jak przekonywali urzędnicy ratusza, nie jest to kwota znacząca w budżecie rzędu miliarda złotych. Zapewniano, że władze stolicy regionu monitorują sytuację sąsiednich gmin i są gotowe wspierać je w uzasadnionych przypadkach.

Wiceprzewodniczący komisji Jacek Protas(PO) uważa, że sytuacja z powiększeniem Opola może powtórzyć się w przyszłości. "Chyba nikt nie ma wątpliwości, że nie chodziło tu o poszerzenie przestrzeni do rozwoju, ale o łakomy kąsek jakim była elektrownia Opole i tereny inwestycyjne. Na to jeszcze nałożyła się polityka. W obronie samorządów musimy dążyć do takich zmian w prawie, aby zabezpieczyć inne gminy przed tego typu zakusami w przyszłości i to niezależnie od opcji, która będzie rządzić" - powiedział Protas. Postulował przygotowanie projektu odpowiedniej ustawy, która rozwiązałaby problemy zgłoszone w Opolu.

Marek Sowa z Nowoczesnej za dobre przykłady powiększania miast podał Rzeszów i Zieloną Górę, gdzie zmiany były wcześniej konsultowane i akceptowane przez wszystkie strony. Natomiast sytuację opolską określił mianem "wrogiego przejęcia", przy jednoczesnym lekceważeniu głosów oddanych w referendum.

Paweł Grabowski (Kukiz'15) widzi jednak pozytywny skutek powiększenia Opola, jakim jest sygnał dla samorządów, żeby przez cały czas wzmacniały swój potencjał; dotyczyć to ma także mniejszych gmin, które zaniedbując rozwój, narażają się na ryzyko wchłonięcia przez silniejszego sąsiada.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: SEJM
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25