facebook RSS # #

15.02.2019 23:19

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-15 15:50       aktualizacja: 2017-11-15 16:04       SEJM
  A A A

Debata o Kodeksie. Kukiz: trzeba rozpisać referendum ws. propozycji zmian w Kodeksie wyborczym

Debata o Kodeksie. Kukiz: trzeba rozpisać referendum ws. propozycji zmian w Kodeksie wyborczym
Fot. PAP/T. Gzell
„Apeluję do prezydenta, by pod żadnym pozorem nie podpisał ustawy przedstawionej przez PiS” - powiedział w środę lider Kukiz’15, Paweł Kukiz, podczas konferencji ws. poselskiego projektu zmian w Kodeksie wyborczym. Zaapelował też o rozpisanie referendum ws. propozycji nowelizacji ordynacji wyborczej.

W piątek do Sejmu trafił projekt ustawy, który wprowadza zmiany w Kodeksie wyborczym, a także w ustawach: o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym i o samorządzie województwa. Przewiduje on m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zniesienie JOW-ów w wyborach do rad gmin, a także m.in. zniesienie możliwości wyborów dwudniowych i rezygnację z głosowania korespondencyjnego. Zmienić ma się też sposób ustalania składu PKW.

Kukiz podkreślił, że projekt został zgłoszony w trybie poselskim i nie był poddany konsultacjom społecznym.

Również szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej Andrzej Maciejewski zwrócił uwagę na tryb zgłoszenia projektu. „Widać tu drogę na skróty. Nie jest wcale pewne, że ten projekt trafi do sejmowej komisji samorządu terytorialnego. Natomiast jest niewykluczone, że trafi on do komisji kodyfikacyjnej, gdzie wprowadzi to PiS” – zaznaczył Maciejewski.

Kukiz skierował też do prezydenta prośbę o rozpisanie referendum ws. projektu zmian w Kodeksie wyborczym, zapowiadając opracowanie pytań referendalnych w „najbliższym czasie”.

Podkreślił też, że należy rozpocząć zbieranie podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. „Musimy rozpocząć zbieranie miliona podpisów żeby tę ustawę zablokować. Przypominam, że prezydent Andrzej Duda w kampanii wyborczej obiecywał, że każdy problem pod którym zbierze się milion podpisów będzie rozpatrywany w referendum” – dodał.

Przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich RP Stanisław Jastrzębski wskazał, że proponowana regulacja jest niezgodna z ustawą zasadniczą. „Organizacje samorządowe stoją na stanowisku, że proponowane zmiany skutkują istotnym ograniczeniem biernego i czynnego prawa wyborczego obywateli oraz nie mają zamocowania w konstytucji” – podkreślił Jastrzębski.

Marek Wójcik, pełnomocnik Związku Miast Polskich również zwrócił uwagę, że „projekt ustawy nie ma uzasadnienia w konstytucji”. W jego ocenie rezygnacja z jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych będzie przeciwdziałała budowie społeczeństwa obywatelskiego i demokracji lokalnej. „Podejrzewam, że będzie odwrotnie. Ludziom nie będzie chciało się startować w wyborach, bo będą przegrywali z aparatem partyjnym” – wyjaśnił Wójcik.

Mateusz Mikowski

mm/ woj/
TAGI: SEJM
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-11-17 13:41:50
kij: Dołączam się do apelu .
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25