facebook RSS # #

20.10.2019 22:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-12 11:30       aktualizacja: 2019-03-12 11:58       SEJM
  A A A

Ustawa dla zwierząt. ZMP: projekt ustawy o ochronie zwierząt pomoże walczyć z bezdomnością czworonogów

Ustawa dla zwierząt. ZMP: projekt ustawy o ochronie zwierząt pomoże walczyć z bezdomnością czworonogów
Fot. PAP/D.Delmanowicz
Związek Miast Polskich poparł poselski projekt ustawy o ochronie zwierząt. Zdaniem samorządów regulacja pomoże rozwiązać problem bezdomności zwierząt na poziomie gminy. Zwracają też uwagę, że wbrew woli większości gmin wycofano się z zakazu pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS wprowadza szereg nowych definicji do ustawy o ochronie zwierząt. Zdefiniowane zostają nowe pojęcia: pies rasowy, kot rasowy, kot wolnobytujący, kolczatka czy ślepe mioty. Dodatkowo zmianie ulegnie dotychczasowa definicja zwierząt bezdomnych, zwierząt wykorzystywanych do celów specjalnych i schroniska dla zwierząt. Zgodnie z nowym brzmieniem definicji schroniska dla zwierząt obowiązkiem schroniska będzie przyjmowanie także zwierząt gospodarskich.

ZMP zwraca uwagę, że proponowana zmiana spowoduje konieczność dostosowania pomieszczeń schroniska do przyjmowania zwierząt gospodarskich, co generuje dodatkowe koszty dla samorządów. Według samorządów problematyczna okazuje się również zmodyfikowana definicja znęcania się nad zwierzęciem. Aktualnie przez znęcanie należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień.

Projekt ustawy przewiduje, że znęcaniem jest zadawanie albo dopuszczenie do zadawania bólu lub cierpieć (wyłączoną świadomość sprawcy). 

ZMP zwraca tez uwagę na rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami poprzez zakaz stosowania na budynkach elementów urządzeń mogących powodować zranienie lub okaleczenie ptaków. „Wyłączenie świadomego dopuszczenia do zadawania bólu zwierzętom może prowadzić do sytuacji, gdzie właściciel budynku zostanie posądzony o znęcanie się nad zwierzęciem w sytuacji, gdy ptak zostanie ranny w wyniku np. istniejącej wadliwej instalacji budynku. W naszej opinii proponowany zapis jest bardzo rygorystyczny” – wskazano w opinii ZMP.

Miasta zwracają także uwagę, że zmiany w przepisach dotyczących czasowego odebrania właścicielowi lub opiekunowi zwierzęcia z powodu znęcania się nad nim umożliwia policji, straży gminnej lub przedstawicielom organizacji społecznej do wejścia w asyście policji lub straży gminnej na teren prywatny posesji bez zgody lub pomimo sprzeciwu jej właściciela. W ocenie samorządowców zmiana budzi poważne wątpliwości w związku ze zgodnością zapisów z Konstytucją, a także w związku z nowym brzmieniem definicji znęcania się nad zwierzęciem.

Zgodnie z regulacją na gminy zostanie nałożony obowiązek dotyczący identyfikacji bezdomnych psów i kotów w ciągu doby od ich wyłapania. ZMP zwraca jednak uwagę, że w praktyce codzienna identyfikacja wyłapanych zwierząt może być trudna do zrealizowania, dlatego „należałoby się zastanowić nad wprowadzeniem dłuższego okresu, np. trzydniowego”.

W projekcie zaproponowano również przepis mówiący o konieczności sterylizacji albo kastracji oraz identyfikacji kotów wolno żyjących. Zdaniem ZMP, w związku z wprowadzeniem definicji kota wolnobytującego, należałoby nie posługiwać się definicją kota wolno żyjącego tym bardziej, że w art. 4 nie zmodyfikowano definicji zwierząt wolno żyjących i również nie dodano definicji kota wolno żyjącego. 

Zdaniem ZMP pozostawienie takich zapisów może powodować trudności w rozróżnieniu kota wolnobytującego od kota wolno żyjącego.

Miasta zwracają też uwagę na niezgodność proponowanych zmian w zakresie zapewnienia miejsca w gospodarstwie rolnym dla zwierząt gospodarskich z nową definicją schroniska dla zwierząt. Schronisko jest placówką do utrzymywania zwierząt bezdomnych – domowych i gospodarskich.

mp/


TAGI: PRAWO , SEJM
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-03-13 16:18:00
rychoo: Uważam, że wzorem niektórych państw zachodnich, gmina powinna decydować/opiniować, kto może posiadać jakiekolwiek zwierzę domowe, po zapoznaniu się z opinią sąsiadów, czy wyrażają zgodę na piejącego koguta, szczekającego psa w sąsiedztwie.
Ustawa o Stowarzyszeniach dała prawo, że byle kto, często za sprawy etyczne wyrzucony z ZKwP zakłada sobie z teściem i teściową stowarzyszenie "wesołego Burka" i produkuje kundle, sprzedając je jak rasowe, wydając "certyfikaty", "metryczki", wykorzystując nie mających o tym pojęcia ludzi.
Dlatego mamy pełno porzuconych psów, kotów, zasranych trawników i chodników. Bo ktoś złapany na niesprzątaniu po psie, nie powinien mieć w przyszłości prawa do posiadania psa.
No ale do takich posunięć potrzeba odwagi i determinacji.
 
2019-03-13 07:39:32
rolnik sam: Tylko której gminy będzie stać na "swoje" schronisko???
gminy wiejskie w których wyłapuje się 15 psów rocznie utrzymanie schroniska zabije. A organizacji brak? i co wtedy?
W tym zakresie projekt jest beznadziejny
 
2019-03-12 13:05:54
Rysiek od piesków: Co to dokładnie znaczy "dopuszczenie do zadawania bólu". Czy jak gmina "nie zareaguje w porę" to będzie jej można postawić zarzut dopuszczenia do zadawania bólu?
Zakres obowiązków bardzo szeroki, da się to pewnie jakoś ogarnąć ale pieniędzy na to brak. I tu jest problem.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25