facebook RSS # #

22.01.2019 18:50

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-28 16:36       aktualizacja: 2017-09-28 16:50       ODPADY
  A A A

Prace nad GOZ. Emilewicz: w październiku - projekt mapy drogowej gospodarki o obiegu zamkniętym do konsultacji

Prace nad GOZ. Emilewicz: w październiku - projekt mapy drogowej gospodarki o obiegu zamkniętym do konsultacji
Fot. PAP/B. Zborowski
Projekt mapy drogowej gospodarki o obiegu zamkniętym trafi do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych najprawdopodobniej w październiku – poinformowała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz na posiedzeniu sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Komisja rozpatrzyła w czwartek informacje resortów: rozwoju i środowiska na temat przygotowań do wprowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym. Jak podkreśliła Emilewicz, transformacja do gospodarki o obiegu zamkniętym to wybór „racjonalny i innowacyjny”.

„Podejście do gospodarki o obiegu zamkniętym jest efektem nie tylko komunikatu Komisji Europejskiej z grudnia 2015 r. (plan działania UE dotyczący gospodarki w obiegu zamkniętym - red.), ale też wyborem rozsądku jako aktywnego planu, wpisanego jako jeden ze strategicznych elementów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przejście od modelu +weź, wyprodukuj, zużyj i wyrzuć+ na +weź, wyprodukuj, zużyj, weź, wyprodukuj, zużyj ponownie+ to jest ta transformacja w największym skrócie” – powiedziała.

Wiceminister rozwoju wskazała, że jedynie 26 proc. odpadów w Polsce wykorzystuje się ponownie, a 53 proc. jest składowanych. „Ten wskaźnik wprawdzie się poprawia, ale to jest ciągle za mało. Powinniśmy te proporcje dokładnie odwrócić” – stwierdziła.

Jak dodała, wspólnie z Ministerstwem Środowiska resort prowadzi prace nad projektem mapy drogowej gospodarki o obiegu zamkniętym. Ma ona zawierać rozdziały poświęcone zrównoważonej produkcji i konsumpcji, biogospodarce i nowym modelom biznesowym. „W pierwszej połowie tego roku projekt był analizowany przez grupy robocze. W tej chwili jest poddany uzgodnieniom wewnątrzresortowym w MR. Planujemy, iż w październiku zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych” – zapowiedziała.

Według Emilewicz, dokument wzmacnia rolę klastrów gospodarczych. „Jeśli cykl życia produktów jest skorelowany z przedsiębiorstwami współpracującymi ze sobą, np. przemysł wydobywczy obudowany przemysłem, który jest w stanie zutylizować, przerobić, wykorzystać odpad górniczy jako surowiec, wówczas skrócenie tej ścieżki nie wymaga budowania w sposób sztuczny nowych modeli. Zatem ta klastrowość w tym obszarze, jak i wielu innych, jest bardzo istotna” – wyjaśniła.

Wiceminister poinformowała również, że projekt zwraca uwagę na wykorzystanie surowców odnawialnych zgodnie z łańcuchem wartości. „Zdajemy sobie sprawę, iż głównym surowcem wykorzystywanym przez sektor biogospodarki jest przede wszystkim biomasa pochodząca zarówno z odpadów rolniczych, jak i spożywczych odpadów komunalnych. Wykorzystanie jej jako surowca odnawialnego powinno się zwiększyć zarówno w sektorze rolno-spożywczym, jak i w gałęziach przemysłu takich jak farmacja czy chemia” – zaznaczyła.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek wskazał, że GOZ jest „wielką ideą, która ma zmienić kształt gospodarki”. „Mamy przejść od gospodarki linearnej do tej, która jest zasobooszczędną. Wydaje się, że to jest idea, która najbardziej elektryzuje teraz działania administracji. Szczególnie na poziomie europejskim bardzo wyraźnie mówi się o wielkich ambicjach, żeby ten projekt poprowadzić do przodu” – podkreślił.

Mazurek przypomniał, że minister środowiska Jan Szyszko zainicjował program pilotażowy wspierający przedsięwzięcia zgodnie z koncepcją GOZ. „Przy współpracy z NFOŚ powstał projekt, którego celem jest upowszechnienie doświadczeń we wdrażaniu gospodarki w obiegu zamkniętym na poziomie gminy w oparciu o kompleksowe koncepcje, realizowane w gminach Krasnogród, Łukowica, Sokoły, Tuczno i Wieluń” – zaznaczył.

Według Mazurka, koncepcje wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym oraz listy przedsięwzięć planowanych do realizacji na terenie gmin zostaną uzgodnione z NFOŚ po zaopiniowaniu przez MŚ. Pozytywna opinia resortu będzie warunkować finansowanie.

„Nabór wniosków w ramach programu został już uruchomiony przez NFOŚ i potrwa do grudnia. Pilotaż obejmuje realizację przedsięwzięć, które wzmacniają dalsze działania gmin w przechodzeniu na model gospodarki w obiegu zamkniętym ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie wiedzy lokalnej oraz edukację społeczeństwa. Chodzi o to, żeby wzmocnić synergię pomiędzy określonymi obszarami tak, żeby to było jeszcze bardziej efektywne i funkcjonalne” – powiedział.

dap/ woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25