Przy obecnym stanie prawnym i przy aktualnych założeniach jesteśmy w stanie w ciągu 5 lat osiągnąć samowystarczalność energetyczną - mówi burmistrz Wielunia" /> Serwis Samorządowy PAP
facebook RSS # #

22.01.2019 18:50

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-04 12:12       aktualizacja: 2017-10-04 13:14       ODPADY
  A A A

Gmina z GOZ. Burmistrz Wielunia: w 5 lat wdrożymy gospodarkę o obiegu zamkniętym

Gmina z GOZ. Burmistrz Wielunia: w 5 lat wdrożymy gospodarkę o obiegu zamkniętym
Fot. Fotolia
Przy obecnym stanie prawnym i przy aktualnych założeniach jesteśmy w stanie w ciągu 5 lat osiągnąć samowystarczalność energetyczną - mówi burmistrz Wielunia Paweł Okrasa. Miasto jest jedną z pięciu gmin uczestniczących w pilotażu GOZ.

Pod koniec maja br. ruszył pilotażowy program wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w pięciu polskich gminach. Jego najważniejszym celem jest wypracowanie przez uczestniczące w nim gminy dobrych praktyk co do wprowadzania założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Jednym z uczestników pilotażu jest Wieluń.

Burmistrz miasta Paweł Okrasa zapewnia, że do 2022 roku Wieluń będzie samowystarczalny energetycznie. „Jeśli zrealizujemy nasz program gospodarki o obiegu zamkniętym w pełni to w ciągu pięciu lat całość energii zużywanej przez gminę będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych" - podkreślił burmistrz.

Okrasa powiedział, że ostatnie miesiące polegały głównie na intensywnych pracach koncepcyjnych i planistycznych oraz uzgodnieniach z NFOŚiGW co do wszystkich niezbędnych inwestycji, jakie zostaną zrealizowane w ramach programu. Będzie to m.in. budowa punktu selektywnej zbiórki odpadów, budowa kompostowni, rozbudowa linii segregacji odpadów komunalnych. 

W ramach samowystarczalności energetycznej planowana jest też budowa biogazowni, odwiert geotermalny i przy sprzyjających warunkach geotermalna elektrociepłownia, elektrociepłownia na biomasę i farma fotowoltaiczna na obszarze około 1,5ha (montaż paneli fotowoltaicznych nad parkingiem dla całej strefy przemysłowej). Będą także mniejsze przedsięwzięcia jak m.in. wymiana oświetlenia na energooszczędne.

           Źródło: Paweł Okrasa, "Koncepcja stworzenia Gminy Samowystarczalnej Energetycznie w ramach GOZ przy wykorzystaniu potencjału Gminy Wieluń" 

Burmistrz podkreślił, że gmina przy realizacji programu chce wykorzystać tzw. efekt synergii i zaangażować lokalne firmy. „W nasz pilotaż mamy wpisaną budowę biogazowni, której głównym wsadem będzie osad pościekowy. Wybuduje ją inwestor prywatny, a my jedynie udostępnimy grunty i przygotujemy plan miejscowy. To będzie inwestycja warta ponad 20 mln, ale nie obciąży ona budżetu gminy" - zaznaczył Okrasa.    

Burmistrz dodał, że bardzo ważnym elementem programu będzie edukacja ekologiczna mieszkańców. „W pilotażu kładziemy na to duży nacisk. Chcemy dotrzeć do różnych grup odbiorców stosując rożne formy przekazu i komunikacji dostosowane do każdej z nich. Bo wiadomo, że innego rodzaju komunikaty sprawdzą się w przypadku gospodyń wiejskich, a inny przekaz należy adresować do przedsiębiorców, a jeszcze inny do dzieci. Te grupy są mocno wyselekcjonowane i do każdej będziemy się starać dotrzeć osobno" - wyjaśnił Okrasa.

Na pytanie o możliwe trudności i czynniki, które mogą pokrzyżować plany wdrożenia GOZ burmistrz odpowiedział krótko: zmiana polityki klimatycznej i przepisów. „Najgorsze co mogłoby się zdarzyć to np. jeśli okazałoby się, że nie będzie opłacalna produkcja prądu z biogazu na skutek jakichś nowych regulacji. Obawiamy się takiej sytuacji jaka miała miejsce w przypadku farm wiatrowych, które jeszcze trzy lata temu były opłacalne, a nagle doszło do zmian w przepisach w zakresie zielonych certyfikatów i opodatkowania farm i powstał problem. Obawiamy się, że podobnie może być z biogazem" - zaznaczył burmistrz Wielunia.

Okrasa podkreślił jednak, że przy obecnych założeniach i obecnym stanie prawnym jego gmina jest w stanie osiągnąć 100-proc. samowystarczalność energetyczną w przeciągu najbliższych 5 lat.

Jego zdaniem skorzysta na tym nie tylko środowisko, ale przede wszystkim mieszkańcy, którzy nie odczują podwyżek opłat za śmieci tak jak mieszkańcy innych samorządów, w których taki system nie zostanie wdrożony.

„Szacujemy, że dzięki wdrożeniu GOZ, opłaty za śmieci w Wieluniu w ciągu najbliższych 5 lat nie wzrosną o więcej niż 15-20 proc. Tymczasem w pozostałych samorządach ona mogą urosnąć średnio o 30 do nawet 50 proc. To wszystko wymuszą zapisy nowego krajowego i wojewódzkich planów gospodarki odpadami, a także rynek, który został już mocno podzielony" - ocenił Okrasa.

Gospodarka o obiegu zamkniętym (ang. circular economy) to zupełnie nowe podejście do cyklu życia produktów opierające się na odejściu od modelu linearnego weź - zużyj - wyrzuć, a przejściu na model cyrkularny - „zamknięty obieg". Zwiększenie m.in. takich działań jak recykling i ponowne użycie produktu przynosi korzyści zarówno dla środowiska, jak i gospodarki, m.in. w postaci oszczędności surowców czy mniejszej ilości odpadów.

Marcin Przybylski
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-10-05 14:05:51
tom: pierwsze pytanie kto kupi rdf? drugie pytanie co z odpadami po biogazowni, trzecie pytanie komu sprzeda surowce, jak nie na wszystko jest popyt, czwarte co z odpadami po elektrociepłowni? Z GOZ nie jest tak, że nie ma śmieci, tylko zmieniają formę a raczej tylko kod odpadu. Jednakże będziemy kibicować.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25