facebook RSS # #

20.02.2019 01:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-22 13:33       aktualizacja: 2017-11-22 13:39       ODPADY
  A A A

BDO od stycznia. Mazurek: w styczniu ruszy moduł rejestrowy bazy danych o odpadach

BDO od stycznia. Mazurek: w styczniu ruszy moduł rejestrowy bazy danych o odpadach
Fot. PAP/M.Przybylski
Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek zapowiedział, że 24 stycznia 2018 r. ruszy pierwszy moduł elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach. Dodał, że koszty jej funkcjonowania nie spowodują wzrostu opłat dla mieszkańców.

„Chcemy, aby zgodnie z datą 24 stycznia 2018 r. można było się już rejestrować w Bazie Danych o Odpadach" - poinformował w Sejmie wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Dodał, że kolejne moduły nowej elektronicznej bazy będą powstawać zgodnie z harmonogramem do 2020 r. 

W środę na połączonym posiedzeniu sejmowych komisji ochrony środowiska oraz samorządu terytorialnego odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o odpadach, który ma uszczelnić system gospodarowania i ewidencji odpadów. Ma w tym pomóc m.in. wprowadzenie systemu kart przekazania odpadów komunalnych (jak również pozostałych dokumentów związanych z ewidencją odpadów) wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem bazy danych o produktach i opakowaniach (BDO). Karty pozwolą każdorazowe potwierdzenie przejęcia odpadów przez uprawnione podmioty i rozliczenia mas odpadów odebranych z terenów poszczególnych gmin w systemie dziennym.

Oprócz daty wdrożenia nowej elektronicznej bazy posłowie pytali też wiceministra m.in. o koszty jej budowy oraz o to, w jakim stopniu przełożą się one na opłaty ponoszone przez mieszkańców. Jerzy Ziaja z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu pytając o koszty zwrócił uwagę, że w przyszłym roku będą wybory samorządowe, a „z doświadczenia wiem, że samorządy, czyli rady gmin nie są chętne do podwyższania jakichkolwiek opłat dla mieszkańców".      

W odpowiedzi Mazurek wyjaśnił, że baza zostanie sfinansowana ze środków publicznych. „Nie ma bezpośrednich dodatkowych kosztów dla mieszkańców niż te, które płacą w podatkach ponieważ baza zostanie sfinansowana ze środków publicznych. Nie powstają inne obowiązki niż te, które wynikają z funkcjonalności bazy. Baza będzie elektroniczna, będzie mniej dokumentów papierowych" - podkreślił wiceminister.

Dodał przy tym, że jednym z celów utworzenia BDO jest zmniejszenie kosztów biurokracji. Wiceminister wyjaśnił, że „bardzo często dokumenty, które są raportowane leżą w pudłach gdzieś w urzędzie, w ogóle nie są wprowadzane bo to wymaga czasu zanim te wszystkie sprawozdania są wpisywane i możecie Państwo przejść się do niektórych urzędów marszałkowskich. My to widzimy przy sprawozdaniach, kiedy prosimy wielokrotnie o korygowanie  danych wpisywanych do sprawozdawczości z tego względu, że wiele rzeczy nie jest zapisanych".

Zgodnie z projektowaną ustawą o odpadach w BDO będą gromadzone informacje m.in. o: wprowadzanych do obiegu produktach w opakowaniach, olejach smarowych, oponach zużytym sprzęcie elektronicznym, bateriach i akumulatorach oraz odpadach z nich powstających. W BDO znajdą się również dane nt. osiąganych poziomach zbierania, odzysku i recyklingu. Baza będzie też ewidencją odpadów, ponieważ będzie obejmować wszystkie podmioty zobowiązane do jej prowadzenia oraz będzie zawierać pełną informację na temat ich zagospodarowania.

Marcin Przybylski


 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-11-22 15:32:02
Reporter bez granic : Chociaż nie ma jeszcze uruchomionego BDO - to już zgłaszam problem na 20 hektarach - zary.naszemiasto.pl/artykul/skladowisko-odpadow-soltysi-prosza-posla-tu-sie-nie-da-zyc,4320423,artgal,t,id,tm.html

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25