facebook RSS # #

21.01.2019 09:53

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-12 12:18       aktualizacja: 2018-03-12 12:59       ODPADY
  A A A

Śmieciowe wyzwania. Mazurek: GOZ szansą rozwoju dla miast i gmin wiejskich

Śmieciowe wyzwania. Mazurek: GOZ szansą rozwoju dla miast i gmin wiejskich
Fot. MŚ
GOZ należy postrzegać jako szansę rozwoju dla miast, ale i terenów niezurbanizowanych - powiedział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek podczas spotkania z samorządowcami z woj. wielkopolskiego i lubuskiego.

W trakcie ubiegłotygodniowego spotkania z samorządowcami wiceminister Sławomir Mazurek podkreślił, że dużym wyzwaniem w gospodarce odpadami na najbliższe lata jest przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ).

„Ogromne znaczenie ma takie gospodarowanie odpadami, aby możliwe było pozyskanie z nich dobrej jakości surowców wtórnych, które będą odpowiednie do zastosowania w dalszych procesach produkcyjnych. Fundamentalną rolę odrywa tu selektywne zbieranie odpadów już od poziomu mieszkańców" - mówił wiceminister.

Według Mazurka „GOZ należy postrzegać jako szansę rozwoju dla miast, ale i terenów niezurbanizowanych - gmin wiejskich czy też miejsko-wiejskich posiadających ogromny potencjał do sprawnego wdrożenia tej idei".

Czytaj także: Gmina z GOZ. Burmistrz Wielunia: w 5 lat wdrożymy gospodarkę o obiegu zamkniętym

Wiceminister poinformował też, że trwają prace wewnątrzresortowe nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jak zaznaczył, wśród zidentyfikowanych problemów znalazły się m.in. kwestie ograniczonego nadzoru gmin nad właściwym postępowaniem z odpadami komunalnymi. Dlatego dyskutowane będą kwestie rozłącznego ogłaszania przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Analizie poddane zostanie również ryczałtowe rozliczanie firm odbierających odpady komunalne od mieszkańców.  

W trakcie spotkania wiceminister Mazurek podkreślił również, że ważnym wyznawaniem będzie wdrożenie tzw. pakietu odpadowego do polskiego prawa. Wyznacza on m.in. nowe cele w zakresie recyklingu i redukcji składowania odpadów w perspektywie do roku 2035.  

Wiceminister Mazurek poinformował o prowadzonych przez Ministerstwo Środowiska pracach nad wprowadzeniem zmian w ustawie o odpadach, które mają na celu ograniczenie nielegalnego składowania/magazynowania odpadów na terenie kraju.

Rozważane jest m.in. wprowadzenie gwarancji finansowej dla przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie gospodarki odpadami. Analizowana jest też możliwość zmiany, która ułatwi prowadzenie przez Inspekcje Ochrony Środowiska kontroli bez wcześniejszego, siedmiodniowego zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia.  

Spotkanie zostało zorganizowane 7 marca w Chobienicach przez Związek Międzygminny Obra, pod patronatem posła Grzegorza Piechowiaka.

Na podst. MŚ

Czytaj także: Założenia do śmieci. W nowej ustawie śmieciowej będą zwolnienia dla posiadaczy kompostowników

mp/    
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25