facebook RSS # #

19.08.2018 19:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-08 11:19       aktualizacja: 2018-05-08 11:53       ODPADY
  A A A

Port Energii. 35 gmin uczestniczy w gdańskim projekcie budowy nowoczesnej spalarni odpadów

Port Energii. 35 gmin uczestniczy w gdańskim projekcie budowy nowoczesnej spalarni odpadów
Fot. PCE Gdansk
Gdańsk buduje nowoczesną spalarnię odpadów - Port Czystej Energii. W projekcie uczestniczy 35 pomorskich gmin.  

Jak poinformował gdański magistrat, właśnie podpisano umowę z wykonawcą i operatorem instalacji, włosko-francuskim konsorcjum. Wkrótce rozpoczną się prace projektowe i przygotowania do budowy, która ma zakończyć się w 2021 r. 

Wsad do elektrociepłowni na odpady będzie dostarczany z 35 pomorskich gmin, w tym z Tczewa, Kwidzyna, Malborka. – Zdecydowaną większość odpadów dostarczać będzie Gdańsk, niemniej nasi samorządowi partnerzy odgrywają niezwykle istotną rolę w tym projekcie, ponieważ de facto w opłacie za każdą tonę spalonego odpadu wspólnie finansujemy jej budowę i eksploatację. Drugim filarem budżetu tego projektu jest ogromna dotacja unijna rzędu 350 milionów złotych – poinformował Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku – Szadółkach, na terenie którego stanie nowa instalacja. 

Spalarnia w Gdańsku będzie miała jedną linię technologiczną o mocy przerobowej 160 tys. ton rocznie. Będą do niej trafiać odpady pozostałe po procesie segregacji surowców wtórnych tzw. frakcja resztkowa (wysokoenergetyczna) z Gdańska oraz z 34 pomorskich miast i gmin. Poinformowano, że wyprodukowane w spalarni ciepło i energia zaspokoją potrzeby około 35 tys. rodzin. Budowa ma kosztować ok. 644 mln zł brutto, w tym 353 mln zł pochodzi z UE. 

Zastępca prezydenta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że miasto na budowę spalarni przeznacza ze swojego budżetu ok. 30 mln zł, czyli pokrywa 2 proc. kosztów całej inwestycji. 

Po zsumowaniu ilości odpadów, które zadeklarowały dowozić do Gdańska pomorskie miasta i gminy, obiekt ma jeszcze wolne moce przerobowe w wysokości ok. 30-40 tys. ton. - Jesteśmy otwarci na rozmowy z kolejnymi samorządami – zaznaczyła Dulkiewicz. 

Za projekt, budowę i 25-letnią eksploatację obiektu odpowiedzialne jest włosko-francuskie konsorcjum firm: Astaldi (lider), Tiru i Termomeccanica Ecologia, wybrane w przetargu. Koszt projektu i budowy to 644 mln zł brutto. Uśrednione, roczne koszty eksploatacji instalacji konsorcjum wyceniło na 29,2 mln zł.
Podano, że firmy mają w dorobku kilkadziesiąt spektakularnych inwestycji na całym kontynencie, w tym w Polsce, m.in. rozbudowę warszawskiej linii metra oraz spalarni w Bydgoszczy i Rzeszowie oraz dokończenie spalarni w Szczecinie. 

- Zależało nam na wykonawcy z najwyższej półki i cieszę się, że takich właśnie partnerów pozyskaliśmy. Moje oczekiwania skierowane do nich są jednoznaczne i ujmując w dwóch słowach brzmią: nieuciążliwe sąsiedztwo. Tak jak to dzieje się we Włoszech czy Francji. To bezpieczeństwo mieszkańców sąsiadujących z tą inwestycją jest naszym najwyższym priorytetem – powiedział prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.  

Teofil Markwitz, dyrektor polskiego oddziału spółki Termomeccanica Ecologia zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami, że dzięki spalarni nie tylko można pozbyć się odpadów, które teraz są składowane, to jeszcze przy okazji zostanie wyprodukowana energia cieplna i elektryczna. Zapewnił, że „cały proces będzie przebiegał przy zachowaniu bardzo wielu norm środowiskowych, emisyjnych i będzie kontrolowany zarówno przez mieszkańców, jak i instytucje państwowe”. Podkreślił, że inwestycja nie spowoduje „żadnego zagrożenia dla mieszkańców”. „Z naszego doświadczenia wiemy, że takie zagrożenie nie istnieje” – dodał. 

Operatorem gdańskiej spalarni będzie francuska firma Tiru. Jej dyrektor generalny, Pierre de Montlivault zapewnił, że „wykorzystane będą rozwiązania najwyższej jakości, tak aby powstał obiekt nieawaryjny i neutralny dla środowiska”. Poinformował, że firma obsługuje 37 podobnych zakładów, głównie we Francji, w tym dwie w Paryżu, ale też w Wielkiej Brytanii i w Kanadzie. Powiedział, że w eksploatowanej spalarni będzie zatrudnionych ok. 40 osób. Zapewnił, że kooperanci i dostawcy będą rekrutowani spośród lokalnych, pomorskich firm. 

Dla spalarni ma powstać Centrum Edukacyjne i Promocyjne. Obiekt będzie mógł być zwiedzany przez "szeroką publiczność", mają być przygotowane trasy do zwiedzania z przewodnikiem. 

Więcej o projekcie: http://www.portczystejenergii.pl/

Na podst. PAP, UM Gdańsk 

amk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25