facebook RSS # #

21.01.2019 09:52

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-05 09:51       aktualizacja: 2018-06-05 09:53       ODPADY
  A A A

Odpady na czarno. Wiceminister środowiska o szarej strefie w gospodarce odpadami

Odpady na czarno. Wiceminister środowiska o szarej strefie w gospodarce odpadami
Fot. PAP/R.Guz
Szarą strefę w gospodarce odpadami szacujemy na 2 mld zł - powiedział wiceminister środowiska. Jego resort uruchomił bazę danych, która ma śledzić transporty odpadów po Polsce.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, w rozmowie z TV Republika, podkreślił, że tak duży rozmiar szarej strefy w gospodarce odpadami „związany jest z szeregiem nieprawidłowości jak puste dokumenty, które mają potwierdzić recykling i odzysk - ale nic nie potwierdzają”.

Z tego powodu Ministerstwo Środowiska uruchomiło bazę danych odpadami, która ma śledzić „całą masę odpadów, która porusza się po Polsce”. - Uruchomiliśmy pierwszy moduł rejestrowy, kolejne moduły będą uruchomiane. To bardzo duża baza danych – powiedział wiceminister Mazurek.

TV Republika pytała go też o to, czy ministerstwo środowiska ma „zmapowane” miejsca, w których ma wybuchnąć pożar. Wiceszef resortu środowiska odpowiedział, że „Państwowa Straż Pożarna dokonała takiej analizy wszystkich składowisk ryzyka i wykazała szereg wątpliwości, które w większości zostały usunięte".

- W ministerstwie pracuje też specjalny zespół terenów zdegradowanych. On zajmuje się terenami skażonymi, terenami, na których doszło do skażenia ziemi, ale też porzucenia odpadów. 120 takich gorących punktów mamy zmapowanych – wyjaśnił Sławomir Mazurek.

Na początku ubiegłego tygodnia minister środowiska Henryk Kowalczyk, na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, poinformował, że w ciągu dwóch tygodni resort ma przedstawić projekty rozwiązań, które ukrócą nielegalne składowanie odpadów i pozbywanie się ich.

Firmy śmieciowe - jak poowiedział Kowalczyk - będą musiały np. uiszczać kaucje gwarancyjne. Pomysł wprowadzenia takiego rozwiązania rozważany jest w ministerstwie od kilku miesięcy. Gwarancje mają przeciwdziałać wyrzucaniu śmieci byle gdzie przez firmy zajmujące się zagospodarowaniem odpadów. Obecnie firmy nie są sprawdzane, czy rzeczywiście je stać na odpowiednie przetworzenie śmieci. Zabezpieczenie finansowe ma pozwolić samorządom na zagospodarowanie odpadów nawet w przypadku ich porzucenia.

Szef resortu środowiska zapowiedział ponadto wprowadzenie obowiązkowego monitoringu na składowiskach odpadów. Skrócony będzie też okres, z trzech lat do jednego roku, przez który firmy będą mogły składować śmieci na wysypiskach.

W ostatnich dniach do pożarów wysypisk śmieci dochodziło w różnych częściach kraju. Płonęło m.in. wysypisko w Zgierzu, składowisko opon w Trzebini i wysypisko w miejscowości Wszedzień k. Mogilna (woj. kujawsko-pomorskie). Według służb, wiele wskazuje, że niektóre pożary wysypisk nie były przypadkowe, chodziło o nielegalne pozbycie się odpadów.

Według Ministerstwa Środowiska w 2018 r. roku odnotowano 63 pożary wysypisk i składowisk śmieci i odpadów. W tym 27 bardzo dużych i dużych (czyli takich, w których gaszeniu brało udział kilkadziesiąt jednostek straży). W całym ubiegłym roku Państwowa Straż Pożarna zanotowała 37 takich pożarów.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: ODPADY
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25