facebook RSS # #

19.02.2020 13:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-07 15:15       aktualizacja: 2019-05-07 15:18       ODPADY
  A A A

Pilotaż dla odpadów. W Ciechanowie rusza system weryfikacji segregowania odpadów w blokach

Pilotaż dla odpadów. W Ciechanowie rusza system weryfikacji segregowania odpadów w blokach
Fot. UM ciechanów
W piątek, 10 maja w Ciechanowie startuje innowacyjny pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów, z użyciem inteligentnych pojemników. To sposób miasta na uszczelnienie systemu selektywnej zbiórki odpadów na osiedlach wielorodzinnych.

Na początek pojemniki zostaną zainstalowane na jednym z osiedli z zabudową wielorodzinną. Mieszkańcy będą je otwierać przy pomocy otrzymanych naklejek z indywidualnymi kodami. Pojemniki będą ważyły wrzucane, właściwie posegregowane odpady. 

Władze miasta liczą, że rozwiązanie  skutecznie zachęci mieszkańców bloków do segregacji odpadów. Założenie jest takie, by dzięki kodom przypisanym do danego gospodarstwa, każde z gospodarstw w sposób odpowiedzialny prowadziło segregację, tak by faktyczne działania były zgodne ze złożonymi deklaracjami. 

Rozliczanie mieszkańców z segregacji odpadów za pomocą kodów kreskowych od lat funkcjonuje w Ciechanowie w zabudowie jednorodzinnej. Projekt SISO, dzięki zastosowaniu specjalnych pojemników, umożliwia w podobny sposób rozliczanie mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. 

Miasto zwraca uwagę, że tzw. opłata śmieciowa w przypadku segregowania jest dużo niższa, niż w przypadku braku segregacji. W Ciechanowie obecnie to 13 zł od mieszkańca segregującego śmieci oraz 25 zł za każdą osobę, która nie segreguje odpadów. 

W przypadku stwierdzenia, że w danym gospodarstwie nie jest prowadzona segregacja odpadów, choć zgodnie z deklaracją wspólnoty mieszkaniowej bądź TBS, powinno być to robione na danej nieruchomości, konsekwencją będzie podwyższenie opłaty śmieciowej dla mieszkańców całego budynku.

„Mieszkańcy deklarując segregację odpadów, mają obowiązek segregowania. Niższa opłata śmieciowa jest przywilejem właśnie dla segregujących. Niestety często są sytuacje, że ktoś deklaruje segregację, a wcale nie segreguje i mimo wszystko płaci mniej. Nowy system pozwoli to zweryfikować i w konsekwencji egzekwować właściwą opłatę bądź wymusić faktyczną segregację, czyli to na czym najbardziej nam zależy” - powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Pilotażowy program dotyczy 336 gospodarstw i dla miasta jest bezkosztowy. Stare pojemniki znikną, w trzech punktach pojawią się zupełnie nowe z estetycznymi, szczelnymi obudowami. Z nowych pojemników będzie można korzystać od 10 maja. Każde gospodarstwo domowe ujęte w pilotażu otrzyma dostęp do pojemników, czyli naklejki z kodami kreskowymi. Naklejkę należy nakleić na worek z odpadami danego rodzaju, kod zbliżyć do czytnika znajdującego się na pojemniku z daną frakcją odpadów. W ten sposób odblokuje się klapa pojemnika. Po wrzuceniu śmieci do pojemnika i zamknięciu wrzutni, zostaną one zważone. 


mp/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-05-08 08:22:52
dziara: Teoria przepiękna,w praktyce nawet pół roku to nie wytrzyma. Ale coś trzeba robić, to prawda. Żeby nie było - trzymam kciuki i życzę powodzenia. Obym się mylił w założonej tezie.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25