facebook RSS # #

13.10.2019 18:38

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-03 15:05       aktualizacja: 2019-07-03 15:22       ODPADY
  A A A

Podaj dalej. Katowice tworzą znaki ułatwiające segregację odpadów i udostępniają je w trybie licencji otwartej

Podaj dalej. Katowice tworzą znaki ułatwiające segregację odpadów i udostępniają je w trybie licencji otwartej
Fot. UM Katowice
„Podaj dalej!” Katowice tworzą znaki ułatwiające segregację odpadów i udostępniają je w trybie „licencji otwartej”. To działanie ma przełożyć się na ogólny wzrost poziomu segregacji, ale także dać delikatny impuls do próby systemowego wprowadzenia obowiązku umieszczania tego typu informacji przez producentów.

W najbliższym czasie korespondencja Urzędu Miasta Katowice zostanie uzupełniona o nowy element - niebieski piktogram przypominający o segregacji śmieci i ułatwiający ją  (wskazanie właściwego koloru pojemnika). To działanie ma przełożyć się na ogólny wzrost poziomu segregacji, ale także dać delikatny impuls do próby systemowego wprowadzenia obowiązku umieszczania tego typu informacji przez producentów. 

– Jedną z barier, związanych z poprawną segregacją śmieci, jest niestety złożoność istniejącego systemu. Większość edukacyjnych kampanii wspiera mieszkańców, którzy stając przed kolorowymi kontenerami bywają zdezorientowani i nie wiedzą do którego z nich wrzucić poszczególne odpady. Przykłady z zagranicy czy niektórych sieci handlowych pokazują, że można zadziałać już o krok wcześniej. Oznaczenia na opakowaniach produktów i materiałów, kierujące do odpowiednich pojemników, to spore ułatwienie. Niestety dotychczas nie udało się wprowadzić tego typu regulacji ani na poziomie kraju, ani dobrowolnego porozumienia producentów. Zdajemy sobie sprawę, że w skali problemu nasze działanie jest symboliczne, ale mamy nadzieję, że przynajmniej w niewielkim stopniu pomoże w zwróceniu uwagi na to zagadnienie – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Odpowiednie piktogramy zostały stworzone także dla materiałów, które po zużyciu powinny zostać wrzucone do stosownych kontenerów na szkło, plastik, metal oraz odpady bio. Ich kolorystka jest zgodna z kolorami na pojemnikach i dodatkowo zawiera informację słowną oraz hasło akcji „Podaj dalej!”. Każda zainteresowana firma, czy osoba nie tylko z terenu Katowic, będzie mogła z nich korzystać na zasadzie licencji otwartej i we własnym zakresie modyfikować znaki (www.katowice.eu).

Inicjatorem akcji jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, zajmujące się odbiorem i przetwarzaniem odpadów na terenie Katowic. 

– Poprawna segregacja na samym początku łańcucha jest kluczowa. Odpady wrzucone do nieodpowiedniego pojemnika mogą ulec zabrudzeniu lub takiemu zmieszaniu, które uniemożliwi recykling. Podczas transportu nie ma takiego zagrożenia, bo po konkretne frakcje odpadów jeżdżą osobne śmieciarki lub pojazdy hakowe z kontenerami dzielonymi na części. Wprawdzie podczas obróbki śmieci odpowiednie maszyny wykrywają ewentualne pomyłki mieszkańców, ale np. w przypadku papieru, który łatwo się brudzi po wrzuceniu do nieodpowiedniego kontenera, często nic już nie można zrobić.  Zatem tylko wrzucając odpady do stosownych kontenerów mamy pewność, że rzeczywiście zostaną „Podane dalej!” – wyjaśnił Marcin Dym, kierownik Wydziału Selektywnej Zbiórki MPGK w Katowicach.

Poza segregacją, Urząd realizuje politykę proekologiczną ograniczając m.in. zużycie papieru. Od ponad dekady funkcjonuje elektroniczny system obiegu dokumentów, który umożliwia korespondencję między wydziałami urzędu w formie elektronicznej.

Mieszkańcy również coraz chętniej korzystają z elektronicznej formy dostarczania dokumentów poprzez platformę ePUAP oraz SEKAP, podpisując dokumenty profilem zaufanym. Tylko w 2018 roku do Urzędu Miasta Katowice wpłynęło ponad 30 tysięcy wniosków w formie elektronicznej.

Kolejne ekologiczne rozwiązanie wdrożone w Katowicach, to zmniejszenie liczby drukowanych materiałów promocyjnych. Broszury, ulotki i foldery informujące o mieście czy dostępnych dla mieszkańców usługach, są drukowane w niewielkich nakładach, a pełna informacja znajduje się na stronie internetowej lub jako plik do pobrania. Przy wyborze materiałów promocyjnych miasto także stawia na rozwiązania proekologiczne.

Do tej pory produkowane były np. torby materiałowe, butelki na wodę, bidony sportowe czy kubki termiczne, których można używać wielokrotnie i zmniejszyć zużycie plastikowych materiałów. W tej chwili urzędnicy analizują kolejne pola swoich działań. Tam gdzie istnieje taka możliwość, będą wdrażane kolejne oznaczenia oraz nowe rozwiązania.

Źródło: UM Katowice

mp/


TAGI: ODPADY
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-07-04 07:35:05
dziwny...: od dawna o tym piszę, że łatwiej producentom umieścić znak, (kolorowy paseczek zgodny z kolorem worka czy pojemnika) niż obywatelom wymyślać, gdzie też daną rzecz wyrzucić. Pozostałyby jedynie odpady biodegradowalne, co z kolei pozostawia wiele wątpliwości co do "zaliczania" niektórych produktów (odpadów) gdzie indziej (np resztki mięsne, kości). Zaś mnożenie coraz to większej liczby pojemników do segregowania jest absurdem albo lobbowaniem producentów plastikowych (sic!) worków i koszy.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25